הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
Squarepusher - מה יש בשם?
נועם ספרבר
| שני | 05.12.11 |
Squarepusher - מה יש בשם?
חלק שני מתוך עבודת המחקר של נועם ספרבר על האלבום music is rotted one note של Squarepusher.
למי שהגיע רק עכשיו, בפוסט הקודם עברנו בקצרה על הביוגרפיה של טום ג'נקינסון . בפוסט זה, נתעסק איך לא, בשם הבמה שבחר לו טום – "Squarepusher". בפוסט זה נבחן את הכינוי, וננסה לפרש אותו בשלוש דרכים שונות.


אז מה  יש בשם?
Squarepusher – בועט במסגרות:
אז מדוע טום בוחר את השם הזה, דוחף הקוביות? פרשנות ראשונה שאני נותן לשם הזה הוא כפי שאומרת הכותרת, לבעוט במסגרות. ה-
square היא המסגרת, הקובייה, הריבוע הנהוג והמקובל, והוא – טום, הוא ה-pusher, הדוחף, הבועט. יש לו את הדחף לייצר מוזיקה בדרך שטרם נוסתה ולעשות דברים בדרך לא קונבנציונלית. טום מתאר את השימוש שלו באחד ממכונות התופים בהן הוא משתמש ליצירת המוזיקה שלו:
"The people who made that thing (Dr660 drum machine), never made it to do those things. It just happens to have the facilities to do it. But they never really thought of it." ⁴
טום רוצה לנגן על מכונת התופים, לא בדרך הרגילה שבה תמיד ניגנו בה, אלא לפרק את הצלילים לכל המרכיבים הקטנים ביותר, ולנגן אותם, ואז לעשות זאת במהירות הכי גדולה שניתן. הוא ממשיך לתאר את גישתו שלו של הרצון לעשות דברים אחרת, או האנרכיה שטבועה בתוכו כאשר הוא אומר שהוא אוהב לקחת דברים ולגרום להם לעשות דברים שהם אינם אמורים לעשות או לא תוככנו לעשות כאשר הם יוצרו:
"I like to take something and make it do something it's not supposed to do." ⁵
טום יוצר מוזיקה בלתי מתפשרת שמאתגרת את המאזין שעושה את הדברים באופן שונה. טום מסביר שנמאס לו לאחר שנים כמוזיקאי מקצועי ונגן בס, מכלי הנגינה הרגילים. הוא מאס בהם וחיפש דרך חדשה לבטא את עצמו. דרך דיגיטלית.
"I got sick of live instruments. I wanted everything to be like, digital and brutal." ⁶
 
Squarepusher – דוחף את המעטפה:
פרשנות נוספת אפשרית לשם שבחר לו, היא זו של דוחף המעטפה. Square במקרה זה היא המעטפה והעובדה שטום דוחף את המעטפה היא בעצם מטאפורה לכך שהוא מצעיד את המוזיקה קדימה. מבצע דברים שטרם בוצעו ומנסה ליצור קידמה, התפתחות ושינוי במוזיקה.
"As far as breakthroughs go, I would say that I try to make every phase of my work incorporate some sort of breakthrough." ⁷
הקודם לקידמה במוזיקה היא היכרותו של טום ז'אנרים מוזיקליים רבים, והרצון לחשוף את עצמו ולהיות מושפע מכמה שיותר סגנונות מוזיקליים.
"I'm influenced by every kind of music. I'm even influenced by the sound of a bus passing by." ⁸
טום מנסה ליצור קידמה במוזיקה שלו, כאשר דרך אחת היא שימוש בגיטרה בס שלו ככלי אלקטרוני. הוא מסביר שגיטרה בס היא מלכתכילה הכלאה בין שני כלי נגינה קודמים, והיצירה שלה נבעה מישמוש לא קונבנציונלי שנעשה בשנים מוקדמות יותר. שימוש זה הוא שגרם להיווצרותה של גיטרה בס חשמלית. כאשר ההגיון הזה בראשו הוא אינו מעוניין להגביל את עצמו לנגינה סטנדרטית בגיטרה בס, אלא להרחיב את האופקים של כלי הנגינה ולמצוא אפשרויות נגינה וסאונד חדשים לכלי הנגינה הזה.
"Who says what a bass guitar is supposed to be used for? The bass guitar is a cross between an electric guitar and an upright double bass. Once it's in a musician's hand, who says what you should or shouldn't do with it?" ⁹
 
 
Squarepusher – מרקיד / מרגיז את החנונים:
Square הוא כינוי לחנון, אדם מרובע. מישהו שמצליח לגרום למרובע לזוז ולחנון להתנוענע הרי ראוי שיקרא מרקיד החנונים. מוזיקה מחוכמת, ואינטיליגנטית שנוצרת עבור הקהל ש"מבין" ומצליחה להרקיד אותו. אפשרית גם האופציה לפיה העובדה שהוא דוחף את החנונים היא בכדי לעצבן אותם ולהרגיז אותם. ראיה לכך ניתן לראות כאשר בראיון טום מסביר שבהופעותיו הוא מתנתק לחלוטין מהקהל. את המוזיקה הוא מייצר בתוך הראש ולשם כך הוא צריך ניתוק מכול הסובב אותו ולהיכנס למעין מצב טראנס. פעמים רבות דבר זה יוצר מוזיקה שהיא פחות קומוניקטיבית, אך עם זאת חופשיה מהשפעות סביבתיות ומבטאת לחלוטין את שעל נפשו של טום.
"I'm interested in the crowd for three seconds and then I'm in the music doing my thing." ¹⁰
 

לטום ישנם מספר שירים / קטעי מוזיקה להם הוא בוחר לתת שם שמתאר ומסביר את שמו הבימתי. שירים שמגדירים מיהו Squarepusher. בפוסט הבא, נבחן כמה מהם.

המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט


 


לכל הפוסטים בסדרה:

חלק ראשון: Music is Rotted one note - Squarepusher

חלק שני: Squarepusher - מה יש בשם?

חלק שלישי: מוזיקה בשם Squarepusher - המשך

חלק רביעי: Squarepusher - מוזיקה היא 'קותבים' תו אחד

חלק חמישי: SP - Music is Rotted one note | ניתוח האלבום

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות