שירה היא אחת מהדרכים העוצמתיות ביותר לביטוי אומנותי, אך כדי שנוכל לעשות ביצועים קוליים משכנעים וסוחפים, חשוב להכין את הקול שלנו לזה דרך תרגול נכון ובריא. תרגילי חימום קולי עוזרים במניעת נזקים למיתרי הקול, הגדלת הגמישות והטווח הווקאלי, ובאופן כללי עוזרים בשיפור האיכות הקולית. במאמר זה, נדון ב-7 תרגילים שאתם יכולים לעשות כדי לשפר את בריאות הקול שלכם ובכך לשפר את יכולות השירה שלכם.

 

1. לימודי שירה, ביצוע ליפ טריל

ליפ טריל (Lip Trill) הוא אחד מתרגילי החימום האפקטיביים ביותר לזמרים. הם עוזרים לשחרר לחץ בשפתיים, לשון ובגרון, ובנוסף מסייעים להפעיל את הסרעפת. כדי לעשות ליפ טריל, מקמו את קצות האצבעות שלכם על הלחיים, והוציאו אוויר דרך השפתיים עד שמתקבל רטט בשפתיים. אפשר גם לנסות בצורה הזו לשיר סולמות מוזיקליים שונים, או כל תרגול מלודי אחר שאתם מכירים בצורה זו.

 

2. ללמוד לשיר, זמזום

ללמוד לשיר, זמזום

זמזום הוא דרך נוספת ומעולה לחימום קולי. הוא עוזר בהרגעת המיתרים הקוליים והגדלת התהודה. גם כאן נוכל להיעזר בתרגילים קוליים מלודיים שאנו מכירים, כמו סולמות, או אפילו לשיר מלודיות של שירים שאנו מכירים ואוהבים.

 

3. חימום קולי דרך שוברי לשון

שוברי לשון (או שוברי שיניים) הם דרך כיפית ואפקטיבית לחימום הלשון ושיפור הדיקציה. כדי לתרגל שוברי לשון, כל שתצטרכו הוא להצטייד בכמה משפטים מתאגרים שאותם תנסו לומר בזריזות ודיוק ככל הניתן, ולחזור עליהם מספר פעמים. דוגמאות מפורסמות לכך הם "גַּנָּן גִּדֵּל דָּגָן בַּגַּן, דָּגָן גָּדוֹל גָּדַל בַּגַּן", "שָׂרָה שָׁרָה שִׁיר שָׂמֵחַ, שִׁיר שָׂמֵחַ שָׁרָה שָׂרָה" או "סשׁה שׂמה שׁום בסושׁי, שׁום בסושׁי שׂמה סשׁה".

 

4. חימום קולי דרך תרגילי מתיחה

חימום קולי דרך תרגילי מתיחה

תרגילי מתיחה הכרחיים לכל זמר או זמרת באשר הם, בכך שהם עוזרים לשיפור הגמישות והורדת המתח באזור הצוואר, הכתפיים והגב. כמה תרגילי מתיחה טובים לזמרים כוללים מתיחות צוואר, גלגול כתפיים ומתיחת גב. זיכרו לקחת את הזמן שלכם עם התרגילים האלה, לעשות אותם בעדינות ולהימנע ממתיחות יתר.

 

5. תרגילי נשימה

תרגילי נשימה הם חלק הכרחי מהשגרה המקצועית היומיומית של זמרים, בזכות זה שהם עוזרים בספיקת הריאות שלנו ומשפרים את יכולת הנשימה. תרגילים לדוגמה כוללים לנשום עמוק ולנשוף את האוויר החוצה באיטיות, או להחזיק את הנשימה מספר שניות לפני הנשיפה, או לנשום ולנשוף בפיקים קצרים.

 

6. לימוד שירה, סירנות ווקאליות

לימוד שירה, סירנות ווקאליות

סירנות ווקאליות הן תרגיל כיפי ויעיל במיוחד לשיפור הקול והגדלת הטווח הווקאלי. כדי לעשות סירנה ווקאלית, יש להתחיל בלשיר תו בטווח שנוח לנו לשיר בו, ואז לעלות את הפיץ' ששרים במעלה ומורד הסולם, תוך כדי העלאה והורדה הדרגתית של הווליום שלנו. התרגיל הזה גם יכול לסייע בשחרור מתח בגרון ולשפר את גוון השירה שלנו.

 

7. תרגילי לשון ולסת

תרגילי לשון ולסת יכולים לעזור משמעותית בדיוק, וגם כן מסייעים בהורדת המתח בפנים ובצוואר. תרגילי לסת ולשון כוללים את הזזת הלשון והלסת במספר דרכים וכיוונים כמו למעלה-למטה, מצד לצד, או בתנועות סיבובית. אתם יכולים גם לנסות לנשוך עיפרון או קש ולהזיז את הפנים תוך כדי שהוא נשאר בשיניים שלכם.

 

לימודי שירה, סיכום תרגילי חימום

אם תכניסו אפילו רק תרגיל אחד או שניים מהתרגילים מעלה לשגרה היומיומית שלכם, אנחנו יכולים להבטיח כי בצורה נכונה של עשייה תוכלו ליהנות מבריאות מיתרי קול מוגברת, לצד יכולות ביצוע ווקאליות משופרות, טווח ווקאלי מורחב, ואולי הכי חשוב מהכל – ביטחון גבוה יותר ביכולות השירה שלכם, ובכך ביכולתכם לתת ביצוע ווקאלי מרגש שיסחף את המאזינים שלכם. בהצלחה!