תיאוריה מוזיקלית היא תחום שלפעמים נתפס כאקדמי, השמור לאלו שרוצים לעסוק בהלחנה בסגנון קלאסי, במוזיקולוגיה, תזמור ועוד, אך למעשה, למידה מעמיקה של תיאוריה מוזיקלית היא חלק חשוב ואף הכרחי לשואפים להפוך למוזיקאים מרובי-כלים, ללא הרבה קשר לסגנון העשייה או הכלים המוזיקליים בהם תשתמשו בדרככם. במאמר זה, נדבר על החשיבות של למידת תיאוריה מוזיקלית למוזיקאים ולמה זה שווה את הזמן וההשקעה.

 

קורס מוסיקה, תיאוריה ככלי להבנה וחשיבה מוזיקלית מעמיקה

קורס מוסיקה, למה חשוב ללמוד תיאוריה מוזיקלית?

לפני הכל, תיאוריה מוזיקלית מספקת תשתית רחבה ומוסכמת אוניברסלית להבנה של מוזיקה ברמה הבסיסית שלה. כמוזיקאים, אנחנו לרוב נתמקד ביצירה וביצוע של מוזיקה, אך חלק חשוב מכך הוא ההבנה של הבסיס מתחת למה שאנחנו מנגנים. תיאוריה מוזיקלית מכסה את כל התחומים החשובים מקצב, מלודי, הרמוניה וצורה, ומספקת לנו שפה שבעזרתה ניתן לתאר ולנתח את מה שאנחנו שומעים ומנגנים.

ידע מהסוג הזה יכול לעזור לנו להפוך לנגנים, מבצעים וכמובן גם מפיקים טובים יותר. ההבנה המעמיקה של ההגדרות של אלמנטים מוזיקליים שונים מאפשרת לנו לדייק את החשיבה שלנו, ליצור רעיונות מוזיקליים מעניינים ו/או מורכבים יותר, ועוזרת לנו לקבל יותר החלטות מושכלות בנוגע לבחירות המוזיקליות שלנו ביצירות, לרבות העיבוד וההלחנה. כל אלו יכולים לעזור לנו ליצור ביצועים מוזיקליים דינמיים ומשכנעים יותר, בין אם כנגני סולו או כחלק מהרכב.

 

לימודי מוסיקה, תיאוריה מוזיקלית כשפה וכלי תקשורת

לימודי מוסיקה, תיאוריה מוזיקלית כשפה וכלי תקשורת

יתרון נוסף וחשוב ללמידת תיאוריה מוזיקלית היא היותה שפה אוניברסלית, מה שמאפשר לנו לתקשר באפקטיביות עם מוזיקאים מכל הסוגים באמצעותה. יעידו רבים כי כוחה של המוזיקה יכול לבוא לידי ביטוי חזק יותר דרך כוחו של שיתוף הפעולה, ושפת המוזיקה מאפשרת את זה בהרבה מובנים.

היכולת לתקשר רעיונות מוזיקליים מהרמה הבסיסית ועד המורכבת ביותר מאפשרת אופן עבודה שיתופי שהוא ברור יותר, ועוזר לשפר את היצירות המוזיקליות שנעשה בשיתוף למשכנעות יותר. זה חשוב במיוחד בז'אנרים כמו ג'אז ומוזיקה קלאסית, בהם התקשורת המוזיקלית ושיתוף הפעולה הם רכיבים בסיסיים מהביצוע, אך גם בסגנונות שמחוץ לעולמות מוזיקליים אלו – שפת המוזיקה היא כלי שמסייע בתקשורת אפקטיבית יותר.

 

קורס מוזיקה, תיאוריה ככלי להרחבת התודעה המוזיקלית

קורס מוזיקה, תיאוריה ככלי להרחבת התודעה המוזיקלית

החשש הראשוני של המון מהמוזיקאים אשר שוקלים ללמוד תיאוריה מוזיקלית היא כי מדובר באוסף של חוקים שעלולים לשים עלינו מגבלה יצירתית שתפגע ביכולת שלנו להתבטא באינטואיטיביות. מדובר בטיעון לגיטימי, שכן הגישה של המתעמקים בתחום היא אינטגרלית לצורה בה הידע יבוא לידי יישום במימד המעשי של היצירה המוזיקלית.

אנחנו ממליצים להסתכל על תיאוריה מוזיקלית בתור מה שהיא והסיבה שהיא תחום ידע רחב ורלוונטי גם היום יותר מתמיד – היא כלי שעוזר לנו להבין באופן פחות אבסטרקטי את ההחלטות המוזיקליות שאנו לוקחים בתהליך היצירה, ובכך מאפשרת לנו גם לשפר אותה דרך הבנה מעמיקה יותר של הנעשה, וגם מאפשרת ניתוח והבנה מעמיקה יותר של יצירות אחרות אשר דרכן יהיה לנו פשוט יותר להבין כיצד ניתן לקחת מהן השראה ובעצם לדעת לתת שם לתופעות מוזיקליות שמרתקות אותנו אך ללא ידע של תיאוריה מוזיקלית קשה לנו להגדיר או להסביר מדוע.

 

קורס מוסיקה, סיכום

לימודי מוסיקה, תיאוריה מוזיקלית כשפה וכלי תקשורת

ללמוד תיאוריה מוסיקלית היא הזדמנות מעולה לכל עוסק במוזיקה לקבל עוד כלי להרחבת הידע והיכולות המוזיקליות באופן כללי. למידת שפת המוזיקה לעומק מאפשרת לנו להבין לעומק את התופעות המוזיקליות אליהן אנו נחשפים ומתוך כך גם משתמשים ביצירות שלנו, עוזרת לנו לתקשר עם מוזיקאים אחרים כדי ליצור אופן עבודה יותר קוהרנטי ומקצועי, ובאופן כללי עוזרת לנו לבצע המון עבודה מוזיקלית שלא תהיה אפשרית לנו בלעדיה!