מי שמכיר את דעתי על עולם הדיג'יי מהבחינה הטכנית כבר יודע שמעולם לא אהבתי את פורמט ה -CD.

המעבר מתקליטי הויניל ה"חיים" כ"כ שהיו בעלי אופי גם מהבחינה הפיזית וגם מבחינת הסאונד שלהם לדיסקים שסיפקו חווית עבודה כיפית כמו עבודה במשרד רואי חשבון גרם במהלך השנים לזילות של המקצוע כולו. אחרי שהשלמתי שהדיג'יי בשנות ה2000 יתעסק בעיקר בלחיצה על כפתורים, החלטתי שאם כבר כפתורים, אז לפחות שיאפשרו לי לייצר דברים שלא הייתי יכול לעשות עם תקליטים.

עולם הדיג'יי נכבש בסערה ע"י קונטרולרים. הם זולים מאוד באופן יחסי, אמינים יותר מקומפקטים, ובשילוב עם התוכנה הנכונה – נותנים יכולות שאפילו לא פינזטנו עליהן לפני 5 שנים.
תחום הדיג'יי של היום רווי בקונטרולרים, וכמו בכל תחום, כשיש הרבה, רק מעט מצליחים להתעלות מעל השאר ולתת זווית שונה של עבודה.
Traktor Kontrol S2 של החברה שלמעשה המציאה את הצורך בקונטרולר – Native Instruments הוא אחד מאלה.

מדובר בקונטרולר המתומחר כ mid price אך מצליח לספק חווית עבודה כמו של גדולים ויקרים ממנו, ואף טובה משל חלק מהמכשירים היקרים ביותר בתחום.
על פניו מדובר בקונטרולר פשוט. יחידת שליטה על המיקסר בתוכנה המורכבת מפיידרים איכותיים, שליטת איקיו ל3 תחומי תדרים, מד עוצמה, וקרוס פיידר מספקים את כל הצרכים שכל אחד מאיתנו לא יכול בלעדיהם.

בנוסף שתי יחידות נגנים שבמרכזן הג'וג המגנטי הייחודי של NI (בעל הרזולוצייה הגבוהה בעולם) שומרות על עיצוב נקי ופשוט, כדי לא ליצור עומס תאורה או כפתורים מיותרים.
הנגנים מאפשרים שליטה על 4 נק' קיו חמות (Hot cue) ולחיצה על כפתור במרכז המכשיר תאפשר טעינה בזמן אמת, נגינה, הפסקה ומחיקה של דגימה או לופ שנדגם ע"י אותם כפתורים.
אותם סאמפלרים מובנים, מקבלים אפשרות שליטה באמצעות ערוץ נוסף בצורת כפתור סיבובי במרכז המכשיר, כך שהקונטרולר הוא למעשה בן 3 ערוצים, ולא 2. (או אם תרצו 2.1 כמו שמכנה אותו היצרן).

חלקו העליון של המכשיר מכיל את השליטה באפקטים המרובים והאיכותיים ביותר בעולם הדיג'יי, גם כאן, בצורה פשוטה וקלה להבנה ותפעול.
גם הגישה למאגר המוסיקלי פשוטה ונוחה – כפתור במרכז המכשיר בשילוב עם כפתור Shift מספק שליטה ומעבר על כל התיקיות והפלייליסטים של המשתמש.
היתרון הגדול של Kontrol S2 הוא השילוב שלו עם תוכנת הדיג'יי המובילה – Trakto Pro 2.

נתחיל מהעובדה שהתוכנה בגרסתה המלאה מצורפת לקונטרולר, דבר נדיר בתחום.
נמשיך בעובדה שהקונטרולר תוכנן ויוצר במיוחד עבור התוכנה – מה שהופך אותו למושלם עבור טרקטור.
בחלקו האחורי נמצאת מעבר ליציאה הרגילה גם יציאת מוניטור נפרדת – אפשרות שגם המשוכללים שבקונטרולרים של היום לא תמיד קיימת.
ביחס המחיר למוצר, מדובר לדעתי במכשיר המשתלם ביותר בעולם נכון לכתיבת שורות אלה, במיוחד מהסיבה שלאחר הרכישה, אין צורך למצוא תקציב נוסף לתוספת תוכנה.