מיקרופון הוא מוצר שקשה לכתוב עליו. מצד אחד הוא לא עתיר באפשרויות עם סקס אפיל כמו של מכשירים אחרים בתחום, מצד שני, מה שלא אכתוב על אופיו והצליל שלו, לא יעבור מהמסך אל האוזניים שלכם.
ובכל זאת נעניתי לאתגר הזה, כי אני חושב שהמיקרופון שאני עומד לדבר עליו, שווה את המאמץ.

אחת הפעולות הקשות והמסובכות בעולם ההפקה היא כיצד להנציח רגע מסויים אל ההארד דיסק באופן שבו לא ילך לאיבוד אף פרט מהניואנסים החד פעמיים של אותו הטייק.
הסיפור מורכב הרבה יותר ממה שאוכל לתאר כאן, אבל כדי להגיע לתוצאה טובה, צריך שרשרת סיגנל טובה.
התחנה הראשונה בכל שרשרת הקלטה היא כמובן המיקרופון.
ללא מיקרופון טוב, לא משנה כמה טובה הזמרת, כמה איכותיים הכבלים, כמה יקר כרטיס הקול, כמה נדיר הפרה-אמפ וכמה מקצוען הטכנאי שהעמיד אותו בדיוק בזווית הנכונה, בלי מיקרופון טוב, הגלם שתקבלו לא ינצל את מלוא היכולת של המערכת שלכם.

בשנים האחרונות, כחלק מתהליכים כלכליים בעולם (ואני ממש לא מתכוון להיכנס להסברים בנושא) גם מיקרופונים איכותיים הפכו לדבר זמין הרבה יותר ונגיש גם עבור מי שלא מעוניין למכור כלייה כדי להשיג שרשרת הקלטה טובה.

סנהייזר היא אחת החברות הגדולות בעולם בתחום האודיו המקצועי, היא מתמחה בייצור אוזניות ומיקרופונים כבר שנים רבות מאוד והמוניטין שהיא הרוויחה בצדק, אומר שכמעט כל מה שיוצא עם הלוגו של החברה עליו – איכותי.
בשנתיים האחרונות רכשה סנהייזר את חברת Neumann הידועה, כשאחד המניעים הוא שימוש ברכיבים ובטכנולוגיה של יצרנית המיקרופונים המפורסמת בעולם.

MK-4 הוא מיקרופון קונדנסר חדש יחסית מבית סנהייזר.
העובדה הראשונה שאי אפשר להתעלם ממנה היא מקום הייצור של המיקרופון.
בעידן שבו התווית made in china דבוקה בגב רוב המוצרים (גם האיכותיים שבהם), מגיע ה MK-4 כשהוא מיוצר כולו בגרמניה.

מדובר במיקרופון בעל מרקם קליטה קרדיואיד, עם טווח דינאמי של 130dB ויכולת SPL של 140dB – נתונים שמאפשרים מגוון צורות הקלטה ומגוון גדול של שימושים כמו הקלטת שירה או קריינות, גיטרה אקוסטית, פסנתרים, כלי מיתר, כלי נשיפה, תופים וכלי הקשה.
MK-4 הוא למעשה המיקרופון הראשון של סנהייזר העושה שימוש בדיאפרגמה גדולה בגודל "1 והוא עושה שימוש במבנה האקוסטי של מיקרופון הקצה העליון e-965 של החברה.
כמו כל מיקרופון מסוגו, הוא דורש מתח פאנטום 48V להפעלתו.

אין ספק שבסביבות תג המחיר שלו הוא אחד המיקרופונים המשתלמים ביותר היום.
עם יכולת לשימוש באולפן מקצועי או אולפן פרוייקטים, עם הגמישות האדירה שלו, כמעט כל אחד יכול לעשות בו שימוש ולהנות מאיכות יוצאת דופן במחיר מצויין יחסית.

כאמור, אי אפשר להחליט אם אתם אוהבים מיקרופון או אם הוא מתאים על סמך קריאה בלבד. ובמקרה כזה אני ממליץ בחום ללכת ולשמוע אותו כדי להגיע למסקנה אם הוא בשבילכם.