תוכנת אבלטון (או בשמה האמיתי, לייב, מבית חברת Ableton), כבר כמה שנים נמצאת בשורה הראשונה של תוכנות ה-DAW (ר"ת Digital Audio Workstation, תוכנה המיועדת ליצירה, עריכה והפקה של מוזיקה) בעולם. עם מערכת יצירה ייחודית המציגה שני מצבי עבודה שונים בתכלית, לייב כבשה את לבבותיהם של חלק מכובד משוק היוצרים והמפיקים המוזיקליים – החל מהיוצר החובב ועד המפיקים והיוצרים המוזיקליים המובילים בעולם. אז אנחנו כאן כדי לתת למתלבטים כמה סיבות טובות לבחור דווקא ב-Ableton Live.

 

Ableton Live, למה כדאי לבחור דווקא באייבלטון?

למה אבלטון לייב? 5 סיבות לבחור בתוכנה - בית ספר למוסיקה מיוזיק

1. אייבלטון לייב מציגה 2 מצבי עבודה שונים ומגוונים

ברוב תוכנות ה-DAW שקיימות בשוק היום, תמצאו מצב עבודה דומה שאחיד ביניהן, והוא מצב היצירה ע"פ ציר זמן. יצירה בחשיבה של ציר זמן היא ככל הנראה מצב שהכרחי לכל מי שעובד על מוזיקה באופן מקצועי, אך לעיתים יכולה להוות מגבלה מחשבתית ויצירתית על המשתמש בה.

הקונטרה שאייבלטון נותנים עם לייב היא מעניינת. מעבר למצב היצירה הסטנדרטי שעובד ע"פ ציר זמן, ונקרא Arrangement View, תוכנת אבלטון לייב מאפשרת לכם לעבוד במצב יצירה נוסף ומרתק בשם Session View. מצב הסשן מאפשר לכם לחשוב בצורה של תפקידים ולופים בדומה להרכב, מה שמאפשר לכם ליצור חלקים שונים ביצירה, ולחשוב על הצורה בה תחברו ביניהם אחר כך.

המון יוצרים נהנים מהחשיבה שאינה מוגבלת בזמן, אלא רק ממוקדת בתוכן. מצב היצירה הזה הופך את אייבלטון לייב ללוח שרבוטים יצירתי, בו תוכלו לשמור רעיונות קטנים יותר שלווא דווקא תרצו לפתח לשיר שלם, ובאופן קליל לאחר מכן לשבץ אותו כחתיכה בפאזל גדול יותר, או לקבל את הבחירה לשמור על הרעיון הקטן בתור החלק המרכזי ביצירה קצרה, תוך כדי שבאפשרותכם לבחון סוגים שונים של עיבודים על בסיס אותו הלופ.

 

2. אבלטון היא התוכנה המובילה לבנייה ונגינה של הופעות מוזיקה חיות

זה לא סוד שאבלטון לייב לא התחילה כתוכנת ה-DAW מרובת היכולות שהיא היום. כשמה – כך היא הייתה כשיצאה לראשונה לשוק ב-2001, תוכנה המיועדת לבנייה וביצוע של הופעות חיות לאמנים. היסוד עליו היא נבנתה הפך אותה לתוכנה אידיאלית ליוצרים, וזאת במובן שממשק היצירה שלכם מאוד קל כאשר תעבירו אותו לפורמט של הופעה חיה.

האפשרות הזאת משנה את הוורקפלואו באופן משמעותי – ברוב התוכנות תיאלצו להתפשר על המון דברים בדרך להופעת הלייב. היתרון המשמעותי הזה ישרת אתכם בתור מוזיקאים מופיעים או אפילו דיג'יים.

 

3. אבלטון פוש ככלי יצירתי עוצמתי בתוכנה

למה אייבלטון לייב? Ableton Push 2 - מיוזיק

אבלטון לייב היא התוכנה היחידה בשוק (נכון להיום) שנוצר לה כלי נגינה ייעודי ורשמי שמתממשק באופן מושלם עם התוכנה. ה-Ableton Push נוצר ע"י החברה כדי לאפשר לכם חווית יצירה ונגינה שמאפשרת לכם מינימום עד אפס מפגש עם המחשב שלכם, בין אם אתם יוצרים באולפן או מופיעים בלייב עם התוכנה.

במידה ולא הכרתם, הפוש הוא קונטרולר שהוא אינטואיטיבי באותה מידה בה הוא בעל יכולות עוצמתיות ומגוונות לשליטה בתוכנה מכל הבחינות: מיקס, סינתזה, בנייה של קטעים, סיקוונסינג ועוד הם רק חלק קטן מהדברים שפוש מאפשר למשתמשי התוכנה.

 

4. מקס פור לייב הופך את היוצרים למפתחים

למה אבלטון? מקס פור לייב (Max for Live) - מיוזיק

Max for Live הוא ממשק שהחל מגרסה 10 של התוכנה כבר מוטמע באופן מושלם בתוכה, והוא כולל בתוכו כלים פשוטים ומורכבים כאחד בגיוון ובנגישות חסרת-תקדים. עם ביסוס על סביבת התכנות של Max, גם אתם יכולים להשתמש בממשק כדי ליצור כלי נגינה, סיקוונסרים, אפקטים שאתם אולי מרגישים שחסרים לכם, למרות שסביר להניח שלאורך השנים חברי הקהילה כבר יצרו אותו ויאפשרו לכם להוריד אותו בהמון מקרים גם בחינם!

מקס נותן המון ערך מסך ללייב דרך הוספה של אפיקים יצירתיים שסביר להניח כי גם אתם לא חשבתם עליהם עד שתיתקלו בהם בעצמכם בתוכנה, ויוכלו לעזור לכם למצוא את הסאונד הייחודי שלכם. מוזמנים לגלות בעצמכם באתר הרשמי.

 

5. אבלטון לייב וממשק המשתמש המנצח

מעבר לוורסטיליות העצומה שמספקים שני מצבי היצירה השונים בתוכנה, לייב ידועה בתור תוכנה עם ממשק משתמש אינטואיטיבי שמתמקד בנוחות יצירה וקלות תפעול.

עם גישה של עבודה במסך אחד ללא פופ-אפים וחלונות משניים, חיפוש מהיר של אפקטים, סאמפלים וכלי נגינה שונים דרך דפדפן מהיר ופשוט ותצורה של Drag & Drop לכל אלמנט שאתם מוסיפים לפרויקט שלכם – התפעול הבסיסי של התוכנה מובטח לגרום לכם להרגיש מהר מאוד בבית.

 

למה לבחור באייבלטון לייב? סיכום

יש לא מעט תוכנות שניתן לבחור להפקה, יצירה ועריכה של מוזיקה ואודיו – אם לבחור אחת (בין אם אבלטון או לא), מומלץ כי זה יהיה בגלל שבדקתם והתנסיתם בעבודה איתה ואתם מרגישים שהתוכנה עובדת בצורה שתואמת את אופן העבודה היצירתית שלכם. בסופו של דבר, ניתן להשתמש בכל התוכנות על מנת להגיע לאותן תוצאות בדיוק, אך זאת שתאפשר לכם להגיע לשם ביעילות הגדולה ביותר היא זו שתצטרכו לבחור.

היתרון החזק של אבלטון על המתחרות הוא הגיוון במצבי היצירה, אל מול יכולת תרגום המוזיקה לביצוע לייב, שחשובה ליוצרים בכל התוכנות. אם אתם מדמיינים את עצמכם יוצרים ולאחר מכן (או תוך כדי) עולים לבמה לבצע את המוזיקה, יכול מאוד להיות שאבלטון היא התוכנה בשבילכם.

 

רוצים ללמוד ליצור ולהפיק באופן מקצועי עם התוכנה? לפרטים על קורס אבלטון