מקלדות שליטה הן ממש לא דבר חדש, מדובר גם בתחום שהחידושים בו קורים לאט מאוד, אם בכלל.
המטרה של מקלדת שליטה היא פשוטה: לאפשר למשתמש "לנגן" בתוכנה שלו בדיוק כפי שהיה מנגן על כלי אמיתי.
טווח מקלדות השליטה נע בין כאלה שמחירן זעום והן נמכרות בחנויות צעצועים (ובצדק) לבין כאלה שישוו עבורכם את המגע הנכסף של פסנתר אמיתי. בין לבין תוכלו למצוא שלל אפשרויות ופונקציות שככל שהתקציב שלכם יגדל – הוא יכלול בתוכו יותר ויותר מאלה.
למרות שאני מעדיף בדר"כ לדבר על ציוד בקצה הגבוה של הסקאלה, אי אפשר להתעלם ממגמה ברורה בתחום מקלדות השליטה: מקלדות מינימליות בגודל קומפקטי במיוחד, מגמה שנוצרה אחרי שגם האולפן הביתי התכווץ למימדים של לפטופ.

MPK-MINI של AKAI PRO היא מקלדת ששייכת באופן מובהק לזן הזה, יותר מכך, אפשר לומר עליה שהיא פורצת דרך ממש. תחת שמה מודפס "Laptop production keyboard" – מה שמתאר יותר טוב מהכל את ייעודה.
מדובר במקלדת קטנת מידות, קלה וקומפקטית, המאפשרת עבודה מול כל תוכנת מידי באשר היא, במחיר קומפקטי ועם שלל אפשרויות.
המידות הן כ – 15.5 ס"מ לעומק וכ34.5 ס"מ לרוחב ומשקל של כקילו אחד, בהחלט משהו שנכנס בקלות בכל תיק לצד הלפטופ.
כשהיא מורכבת משני מוצרים שונים (LPK25 ו MPK8) ומוצלחים לכשעצמם, MPK-MINI משלבת לתוכה 25 קלידים רגישי מגע (2 אוקטבות), 8 פאדים מוארים רגישי מגע ו8 (ק)נובים.
היתרון המשמעותי שלה על מקלדות דומות הוא הגודל והמחיר.
יחידת הפאדים מכילה למעשה שני בנקים כך שניתן לשלוט בעזרתם על 16 פרמטרים שונים ללא הצורך למפות מחדש.
כדי שכל הטוב הזה ייכנס במידות הקומפקטיות של המקלדת, בחרו להקטין את הקלידים באופן משמעותי אל מתחת לגודלם הסטנדרטי. מי שרגיל למקלדת שקולה בת 88 קלידים סביר להניח שירגיש קצת צפוף בהתחלה, אבל חשוב לציין שחלק גדול מהקלידנים שדיברתי איתם בנושא המקלדת מצאו אותה נוחה מאוד, כמובן בהקשר של "מקלדת לדרך" ולא כתחליף לדבר האמיתי.
בנוסף תוכלו למצוא כפתור Sustain וארפג'יאטור מובנה בעל מספר תבניות ואפשרות לשינוי המרווחים וכפתורי שינוי אוקטבה כדי שתוכלו להגיע גם לקצוות הנמוכים והגבוהים.

אז במילים פשוטות יותר, אם אתם מחפשים מקלדת שליטה קומפקטית וזולה לנסיעות ועבודה בדרכים, או אם התקציב שלכם לא מאפשר לכם את כל הפונקציות הנ"ל ואתם ממש צריכים אותן, MPK-Mini היא כנראה המקלדת שלכם.