הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
Spirit Of Eden by Talk Talk - (לא) הכול דיבורים
טל תדמור
| שני | 18.07.11 |
Spirit Of Eden by Talk Talk - (לא) הכול דיבורים

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של טל תדמור על "Spirit Of Eden" של  Talk Talk

"זאת מוסיקה שגורמת לך לרצות לבכות, או לכתוב שירה..."; "היא מטהרת אותך...; "אני לא צריך לנגן את האלבום יותר, כבר שמור לו מקום קבוע בתוכי" אלו הן רק חלק מהתגובות לאלבום Spirit of Eden של להקת Talk Talk, אלבום שהיווה פריצת דרך בזמנו, הן סגנונית והן צלילית. האלבום פתח עולם מלא בהשראה ובאפשרויות חדשות, אשר השפיעו ומשפיעות עדיין על מוזיקאים מכל זווית אפשרית – ליריקה, הלחנה, עיבוד, או סאונד. אלבום זה הוא יצירתו של אדם במאבק מתמיד: כנגד הממסד הכופה עליו את כלליו, מול מצוקתו הפנימית, ומול ההתמכרות לסמים. בשבועות הקרובים נכיר את Talk Talk  - גילגוליה, ההשפעות עליה, והאופן המיוחד והמדוייק בו יצרה את האלבום, לו מיוחסת תחילת ז'אנר הפוסט רוק.

 ‘The Rainbow’ is the opening track. The way the instruments come in is like blood seeping out of a wall. It’s the true sound of music: breathing, living, organic." (Josephine Balmer, spirit of talk talk)

 Talk-Talk החלו את דרכם כרביעייה בה היו חברים מארק הוליס (ווקאל), סימון ברנר (קלידים), לי האריס (תופים) ופול ווב (בס). הז'אנר לו היו שייכים היה ה"ניו וויב".

ב-1982 הוציאו חברי הלהקה EP, שהפך במהרה לאלבום באורך מלא אשר נקרא  "The party's over". הם הוחתמו בחברת EMI, אשר בה הייתה חתומה גם הלהקה "דוראן דוראן", אותה חיממה Talk Talk בסיבוב הופעות באנגליה.

בשנים ההן הייתה תנועת ה"ניו וויב" בשיאה, והלהקה הייתה הדבר החם הבא, הפוטנציאל הגדול לפריצת דרך חדשה. אלבומם הראשון יצא בשנת 81' ולא היה שונה במיוחד ממוסיקת הפופ הסינטיסייזרית של להקות אחרות מאותה התקופה, לדוגמאת דוראן דוראן, שאל הצלחה כמו שלה לא הצליחו חברי Talk Talk להגיע.

ב – 1983 יצא הסינגל "My foolish friend", שהציג Talk Talk בוגרת יותר, ורמז על אלבום נוסף העתיד לצאת – "It's my life". בשלב זה הצטרף לחבורה המפיק טים פריז גרין, שהפך לחבר הלהקה החמישי הבלתי רשמי, והכניס את Talk Talk לליגת ה"מקצוענים". כתוצאה מכך, יצא השיר "It's my life" והפך ללהיט ענק בעולם.  

     לאחר עזיבתו של ברנר את הלהקה, יצא ב- 86'  "Spring of Color", שהפך לאלבומם המצליח ביותר של Talk Talk. ההצלחה סיחררה את חברת התקליטים, שנתנה ללהקה תקציב עתק ליצירת האלבום הבא, וכך ב-87' התכנסה הלהקה באולפן והחלה עומלת על אלבום רביעי במספר. זמן ההקלטות התארך הרבה מעבר לזמן היעד. חברת התקליטים EMI התקשתה להתאפק אך הלהקה סרבה למסור לחברת התקליטים דוגמאות וטעימות מפרי יצירתם. בנוסף, חברי הלהקה הודיעו לחברת התקליטים שאינם מוכנים לשחרר סינגלים מהאלבום הצפוי, ועקב מורכבות ההפקה (שכללה מקהלת נערים, עוגב, כלי נשיפה וכלי מיתר), לא יוכלו לצאת לסיבוב הופעות.לבסוף , לאחר 14 חודשים, יצא "Spirit of Eden", אלבום נונ-קונפורמיסטי שכלל קטעים ארוכים מאוד, וקטעים אינסטרומנטלים רבים עם ניחוח ג'אז מובהק.

   הביקורות היו מאוזנות: מצד אחד שיבחו את הלהקה, וטענו שהאלבום מציג חדשנות מוסיקלית. מצד שני, הואשמה הלהקה באליטיזם וביומרנות. מבחינה מסחרית, האלבום כשל באופן כה גדול, שחברת התקליטים הסתכסכה עם הלהקה והגיעה איתם עד לבית המשפט, סיפור בו נעסוק בהרחבה בהמשך.

אחרי הפרידה מ- EMI החלה Talk-Talk לעבוד על אלבום חמישי בחברת "פולידור". בתקופה זו עזב ווב את הלהקה, והשאיר רק שני חברים מההרכב המקורי.

ב-'91 הוציאו Talk Talk את האלבום החמישי, "Stock laughing", שהיה אקספרימנטלי ביותר גם הוא (בדומה לספיריט אוף אידן), וניכר היה שהושפע מהאמביינט, ג'אז, ומוסיקה קלאסית. אלבום זה היה גם האלבום האחרון של הלהקה, והיא מעולם לא יצאה לסיבוב הופעות לקידומו.

שמועות על התמכרותו של הוליס להרואין, ואי הכחשתו לכך, ליוו את חברי הלהקה בזמן התפרקותה של Talk Talk.

לאחר הפירוק יצאו כמה אלבומי אוספים ללהקה, ואלבום לייב המתעד הופעה משנת '86.

בפוסט הבא נעסוק בחזון שמאחורי האלבום ובמימושו: מה הבחירות שעשתה הלהקה באולפן שסייעו לה להגיע אל עולם הסאונד אליו כיוונה? כמו כן, נראה מה היו ההשפעות המוסיקליות על הלהקה בכלל, ועל יצירת Spirit of Eden  בפרט.

המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik” - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט

 


 

לכל הפוסטים בסדרה:

חלק ראשון: Spirit Of Eden by Talk Talk - (לא) הכול דיבורים

חלק שני: Spirit Of Eden by Talk Talk - החזון ויישומו

חלק שלישי: Spirit Of Eden by Talk Talk - מי הבוס?

חלק רביעי: Spirit Of Eden | הצלחה בביקורות, פלופ במכירות

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות