הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
Music is Rotted one note - Squarepusher
נועם ספרבר
| שני | 21.11.11 |
Music is Rotted - one note Squarepusher
 
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של נועם ספרבר על האלבום music is rotted one note של Squarepusher.

"שלושה שמות נקראו לו לאדם, אחד שקוראים לו אביו ואמו, אחד שקוראים לו בני אדם, ואחד שקונה הוא לעצמו. טוב מכולן מה שקונה הוא לעצמו." מתוך מדרש תנחומא, פרשת ויקהל א'.
טום ג'נקינסון בחר לעצמו את השם Squarepusher. בעבודה זו יעמוד נועם על הקשר שבין השם שבחר לעצמו האמן טום ג'נקינסון, לבין המוזיקה שאותה הוא יוצר.

  

הכול התחיל כש...
טום נולד ב- 1975 בקלמספורד שבלונדון. את לימודיו לתואר בפיזיקה, החליף ללימודי אמנויות, כאשר בשנת חופש מהלימודים עשה קורס באומנות והחליט להחליף את המקצוע בו יתמחה. הרקע המוזיקלי של טום הוא בתור נגן בס חשמלי, כאשר את תחילת דרכו בעולם המוזיקה המקצועי עשה בתור נגן בס במספר הרכבים. במקביל לנגינתו המקצועית בהרכבים, עסק כתחביב בביתו במוזיקה אלקטרונית. כאשר לאט לאט עבר מרכז הפוקוס שלו מהנגינה בהרכבים לעשייה של מוזיקה אלקטרונית. טום ידוע בתור מישהו שמשתדל להימנע מחשיפה ציבורית גדולה, ומחפש חיים צנועים. הוא ממעט להתראיין לתקשורת ואפילו חברת התקליטים שלו לא שומעת ממנו הרבה עד שלפתע הוא שולח להם תקליט מוכן. בשנת 1998 עזב את לונדון ועבר לגור מחוץ לעיר הגדולה באחד הכפרים הקטנים שבאנגליה. הוא העיד על עצמו שהשקט, והמרחבים הירוקים תרמו לו לעשייה המוזיקלית. עם זאת לפני שנתיים חזר להתגורר בלונדון. טום הוציא 12 אלבומים מלאים עד היום.

אחת מההשפעות הגדולות ביותר על squarepusher הם רעיונותיו של קארלהיינץ שטוקהאוזן. טום מתאר שאת מכונת התופים הראשונה שלו (DR660) הוא קנה על מנת לעשות איתה סינטזיה גרנולרית. כלומר הוא לקח את הסימפולים של התופים וניגן אותם מאוד מאוד מהר על מנת לייצר מתוכם סאונד חדש. הולגר צ'וקי תיאר בצורה דומה את המוזיקה של שטוקהאוזן:

 

"He (שטוקהאוזן) told us that he first created rhythm 'profiles'. Speeding them up and converted these rhythmic patterns into sounds." ¹

שטוקהאוזן עסק בדיוק בכך כאשר ניסה לחקור את הצליל על ידי פירוקו למרכיביו הקטנים ביותר. לאחר מכן היה לוקח את חלקי הסאונד הקטנים הללו, ומאיך אותם עד אשר היה נוצר תדר, ולכן אוברטונים ובעצם סאונד. גם בריאן אינו מתאר תהליך דומה של סיטנזה:
"Turning sounds into plastic material – that is to say, manipulable in space and time." ²

גם אפקס טווין שאליו טום מלא הערכה בהיותו אמן שעושה מוזיקה בז'אנר דומה מתאר תהליך דומה של סינטזה על מנת לייצר את המוזיקה שלו:
 
"I wanted to take this slice of pretty melody apart, down to its smallest particles, I mean even smaller than a single note, then turn each of these little parts through a minute, elaborate, laboratory-like process into these otherworldly weird, electronic noises, like an analog bubble bath." ³

בפוסט הבא נבחן את שם הבמה של טום ג'נקינסון – Squarepusher, וננסה לפרש אותו בשלוש דרכים שונות.

המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik” - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט 


____________________________________________________________________________________________

1, 2, 3 – מתוך סיכומי שיעורי פרספקטיבות מוזיקליות

 


לכל הפוסטים בסדרה:

חלק ראשון: Music is Rotted one note - Squarepusher

חלק שני: Squarepusher - מה יש בשם?

חלק שלישי: מוזיקה בשם Squarepusher - המשך

חלק רביעי: Squarepusher - מוזיקה היא 'קותבים' תו אחד

חלק חמישי: SP - Music is Rotted one note | ניתוח האלבום

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות