הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
Kid A - Radiohead | מהאולפן לבמה
נועם לוקס
| רביעי | 06.07.11 |
Kid A - Radiohead  | מהאולפן לבמה

 חלק שביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של נועם לוקס - 'Kid A - Everything in its right place - המסע של רדיוהד אל עבר החופש היצירתי'.

עולם המוסיקה האלקטרונית, כפי שהתגבש בשישים השנים האחרונות הביא עימו שלל בשורות לעולם היוצרים, המפיקים והמאזינים. ללהקת רוק כמו רדיוהד הסם הזה של המוזיקה האלקטרונית היה Just what the doctor ordered ופתח את המוסיקה שלה למקום חדש של חופש ויצירה, תחילה עבורה ובהמשך עבור הקהל שלה ,שנאלץ להתבגר יחד עם הלהקה האהובה עליו. פוסט אחרון בסדרה, שבו מלבד סיכומים נבין גם איך הופיעה רדיוהד בלייב עם Kid A , אלבום כה אולפני ומופק.

 

 

      ההופעות החיות שליוו את צאת האלבום היו מאוד מרשימות ומעניינות, והיו בהן הרבה מן אלמנט הלא צפוי כמעין ביטוי לחזונו של שטוקהאוזן של Performance as a process . רדיוהד ממשיכים לקחת כל שיר ולעשות איתו המון ניסיונות וגרסאות וביצועים אינספור וכך גם מתחברים לנושאים של הגדרות זמן של המוסיקה כדבר שלא בהכרח מסתיים בזמן קבוע אלא מתקיים במהלך הביצוע (תפיסות ג'זיות בסיסיות של המוסיקה קורית כאן ועכשיו בעת ביצועה) . שווה לציין כי לקחי ה- tour הקודם שהיו בו אלמנטי כפייה והיכנעות לתעשיית המוסיקה פתרו רדיוהד עם האוהלים המיוחדים שיצרו למסע ההופעות – ללא ספונסרים ובמחירים סבירים לטובת המעריצים.

 

 עולם המוסיקה האלקטרונית, כפי שהתגבש בכ – 60 השנים האחרונות הביא עימו שלל בשורות לעולם היוצרים, המפיקים והמאזינים. אחד מן המאפיינים הבולטים והחשובים בו הוא אלמנט האינסופיות באופציות. לא מדובר עוד ב"מה ניתן להפיק מכינור" או שאלות כאלו אלא בכלל אילו צלילים ניתן לחזות ואז לייצר, או עוד יותר – לאיזה צלילים שלא כיוונת אליהם תוכל להגיע ולהשתמש בהם.

מבחינת היוצרים יש כאן פלטת צבעים איתה אפשר לצייר סאונדים של חלומות, פנטזיה, רגשות ושלל מושגים בלתי מוחשיים. ללהקת "רוק" כמו רדיוהד ה"סם" הזה של מוזיקה אלקטרונית היה,Just what the doctor ordered ופתח את המוסיקה שלהם למקום חדש של חופש ויצירה שקרובה יותר לעולם של דמיון אסוציאציה ורגשות. כמובן שהיה צורך במפגש עם גאונים בעלי אמירה ומוסיקליות והוכחות בשטח של כל ניסיונם הקודם בכדי להביא לתהליך יצירה ברמתKid A , אך אין ספק שבכל מקרה מדובר באבן דרך חשובה בקריירה של רדיוהד כמו, גם להקות ומפיקים אחרים שתמיד הושפעו ויושפעו מרדיוהד – גם ה"רוקרים" מביניהם.

 ציטוט דברי יורק מתוך ראיון :

"But the political framework itself is so dead and closed that people look to other sources, like artists, because art and music allow people a certain freedom

Wherever the music came from originally is secondary to what's happening at that moment, how the music sends you somewhere else. That's the important thing  "

 רדיוהד ביגרו את הקהל שלהם, אני ביניהם. לפחות חצי מהמעריצים עם שמיעת האלבום הראשונית (וכך גם רבים מן המבקרים) היו סקפטיים, ושאלו לאן נעלמו הגיטרות ואיך בכלל כדאי לעכל את המוסיקה. לקח זמן רב, ואפילו שנים, אך רדיוהד פתחו למאזיניהם צוהר לעולם חדש של יצירה ללא גבולות המוהלת ז'אנרים בז'אנרים.העיקר והשיא הוא הרגש ולעשות מוסיקה מיטבית מחלקים שהם אולי דווקא קשים לעיכול או צורמים (מאבני בניין "מכוערות" כמו רעש לבן והפרעות רדיו ואקראיות).

אני אישית בתור רוקר צעיר שהיה מאוכזב מ Kid A גדלתי להעריך ולהעריץ את המוסיקה, ושמח אודות כל החוויה שעברתי דרך האלבום ואלה שיבואו אחריו ככלי משחרר ופותח הן מוסיקלית והן מחשבתית ובכלל.

 

המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik” - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט

 

רשימה ביבליוגרפית –
 
  • Radiohead and the resistant concept album - Marianne Tatom Letts, B.a., M.Mus.
  • University of Texas at Austin – December 2005
 
  • "Ed's Diary" – Ed O'brian – 1999–2000 – Radiohead's Guitarist Online blog – diary entries describing the recording and production of Kid A and amnesiac
 
  • Wikipedia – Radiohead, Ok computer
 
 
 
 
 
 
  • Kid A Interpretation – From the radiohead website "Drawing looney tunes"
 לכל הפוסטים בסדרה:

חלק ראשון: Kid A – המסע של Radiohead אל החופש

חלק שני: השפעות מרכזיות על יצירת Kid A

חלק שלישי:  KID A - החדשנות שהכניס יורק לעבודת האולפן

חלק רביעי: השפעות שהולידו את Kid A (המשך)

חלק חמישי: (Kid A - Everything in it’s right place (and time

חלק שישי: Kid A - ניתוח כל רצועות האלבום

חלק שביעי: Kid A - Radiohead | מהאולפן לבמה


השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות