הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
Consumed by Plastikman
בן שלוין
| ראשון | 23.10.11 |
Consumed by Plastikman
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של בן שלוין על האלבום Consumed של Plastikman
בשבועות הקרובים, בכל יום ראשון, ננתח את היצירה "Consomed", המהווה את אלבום הקונספט השלישי של מאת  Plastikman (ריצ'י הוטין) . נקשור את היצירה המינימליסטית הזו עם סגנונות דומיננטיים כמו אמביינט, אינדסטריאל ומינימל טכנו, ננתח את רצועות האלבום, נלמד על תהליך היצירה עליו מסתמך ריצ'י הוטין ועוד ועוד.
אתם מוזמנים לצלול.

הקדמה

משחר התפתחות המוסיקה האלקטרונית, החל משנות הששים של המאה הקודמת ועד ימינו, נוצרו  סגנונות מוסיקליים אלקטרוניים רבים ומגוונים. בין הסגנונות האלקטרונים הדומיננטיים ניתן למנות את סגנון ההאוס שמקורו בדיסקו והתפתח כמוסיקה לריקודים בסוף שנות השבעים. סגנון זה מתאפיין במקצב מרובע, ובמהירות של 130 BPM ומעלה ועושה שימוש בכלים אלקטרוניים בשילוב עם אלמנטים מלודיים וגרובים של דיסקו.

סגנון נוסף הינו הדאב, העושה שימוש בסאונדים נמוכים, באסיים, עגולים ושמנים. מהותו הבסיסית של סגנון זה הינה שימוש בציוד אלקטרוני ואפקטים אולפניים לשם יצירת מוסיקה ולא בכלי נגינה. כל תהליך יצירתו מתרחש באולפן עם דגש על סאונד והפקה.
סגנון האמביינט הינו מוסיקה המנסה לדמות את הטבע, אם ע"י סימפולים של צלילים מהטבע העוברים מניפולציה אלקטרונית או ע"י יצירה סינטטית אלקטרונית של צלילים הנשמעים כלקוחים מהטבע. הצלילים מושמעים בתבנית של יחידות חוזרות של סאונדים מינימליסטיים העוברות שינוי לאורך התפתחות היצירה. עפ"י הבארונים ובראיין אינו, המוסיקה הינה משנית, סייברנטית ופשוט עוטפת את המאזין ומשפיעה עליו גם כאשר הוא לאו דווקא מתרכז בהאזנה למוסיקה. מוסיקת האמביינט יוצרת אצל המאזין אוירה של נינוחות, חזרה לטבע, חזרה לרחם.
סגנון נוסף הינו המוסיקה התעשייתית (אינדסטריאל), אותה הגה ופיתח למונט יאנג. הרעיון התפיסתי של סגנון זה הינו שהסביבה הטבעית לאדם במאה העשרים הינה סביבה תעשייתית ומכאנית ולכן, רחשי הטבע הינם למעשה רעשים של מכונות. המוסיקה יוצרת אוירה מטרידה וחוסר נינוחות אצל המאזין.
דטרויט טכנו, הינו סגנון מאוחר יותר, שהתפתח בדטרויט בשנות השמונים ע"י דרק מיי, קווין סנדרסון וחואן אטקינס (שלישיית בלוויל). סגנון זה דומה בבסיסו למוסיקת ההאוס אך מתאפיין בסאונדים יותר קשים ופחות מחניפים לאוזן.עם זיקה למוסיקה האפריקאית שמושתתת על היפנוטיקה קצבית.
בסגנון המינימל טכנו, מוסיקת הטכנו דלעיל, מופשטת למרכיביה הבסיסיים, ונשארת ערומה מהרמוניות ומלודיות למעט לופים מינימליסטים המשתנים רק במעט לאורך היצירה. אחד ממייסדי סגנון זה הינו ריצ'י הוטין.
 
ראוי לציין כי הסגנונות השונים הללו יכולים להוות חלק מהתפיסה המינימליסטית. תפיסה זו קיימת בשטחי אמנות שונים כגון, אדריכלות, פיסול, ציור, קולנוע ומוסיקה. על-פי טרי ריילי, אחד מהאבות המייסדים של הזרם המינימליסטי במוסיקה, המוסיקה המינימליסטית מורכבת מיחידות קצרות החוזרות על עצמן בלופ רפטטיבי והיפנוטי (היחידה הבסיסית נקראית פולס). החזרות הינן לכאורה ללא שינוי, אך למעשה אינן מסונכרנות ונוצרת תזוזת פאזות של גלי הקול. תופעה זו נקראית fasing. כאשר הפייזינג מתמשך ומתגבר נוצרת תחושה של רעש לא מוגדר, אמביינטי, כאילו הצליל מתפזר לכל הכיוונים ונוצרת מערבולת צלילים המוגדרת עפ"י ריילי כ- ocean of sound.
אלמנט חשוב במוסיקה המינימליסטית הינו החלל שבין הצלילים, מכאן שגם שקט הוא מוסיקה. לעתים אין גבול ברור בין הביטים ומה שביניהם, וגם ברגעי ה"שקט" שומעים רחשים משניים היכולים לנבוע ממניפולציות של הביט.  עפ"י ג'ון קייג', אחד מאבות המוסיקה האלקטרונית, לא יכול להתקיים שקט מוחלט, משום שתמיד קיימים שני סאונדים: פעילות מערכת העצבים מחד, ופעימות הלב מאידך.
תפיסת "less is more" הוגדרה לראשונה בזרם המינימליסטי באדריכלות ע"י Ludwig Mies van der Rohe, אשר טען כי ניתן להשתמש באלמנט אחד עבור כמה פונקציות, דבר המעניק אסטטיות למבנה (1). בצורה דומה, ניתן לומר כי במוזיקה המינימליסטית, האלמנט הבסיסי של הפולס משמש לאורך כל היצירה בתפקידים שונים הודות להתפתחות האבולוציונית שהוא עובר ע"י מניפולציות אלקטרוניות.
 
בעבודה זו, בחרתי לנתח את היצירה "Consomed" מאת Plastikman (אחד משמות הבמה של Richie Hawtin). יצירה זו, לדעתי, מיטיבה לייצג רבים מהסגנונות שתיארתי כאן. זוהי יצירה מינימליסטית המשלבת אמביינט, אינדסטריאל ומינימל טכנו. האלבום הינו מקשה אחת (אלבום קונספט) בו הקטעים שזורים אחד בשני.

בפוסט הבא בסדרה, נתחיל עם קצת ביוגרפיה וניגש למלאכת ניתוח רצועות האלבום.

המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב - "Muzik” - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. הערך מינימליזם באתר ויקיפדיה באנגלית. www.en.wikipedia.org/wiki/Minimalism

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות