הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
02
פבר'
האם מאנו צ'או הוא אחד מחלוצי האינדי שסלל את הדרך לעבודה באולפן הביתי? עבודתו של גיל מאיר
29
נוב'
ארבל מידן במאמר מרתק הבוחן האם האלבומים Amnesiac ו-Kid A הם למעשה יצירה אחת שלמה, או אפילו אופרת רוק המתפרשת על פני שני אלבומים שונים?
עמית הכט
22
ינו'

22.1.15

והפעם בפינתו של עמית הכט:

  • איגי פופ פונה ליוצרי מוזיקה צעירים לגבי עתיד תעשיית המוזיקה
  • שתי להקות רעש מעניינות
  • והמלצה לסיום על שתי יוצרות

 

עמית הכט
24
דצמ'
24.12.14
פוסט ראשון בפינתו החדשה של עמית הכט! 
והפעם נדון בשלושה נושאים - רשימת Perfect Jazz Recordings של מגזין הניו יורקר // תחייה מחודשת לאמנות הרמיקס? // סיאטל עוברים לשחור
רומן אוסטרובסקי
21
מאי
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של רומן אוסטרובסקי על האלבום 'This Binary Universe' של BT.
האלבום This Binary Universe של BT הוא ביטוי אומנותי-ויזואלי-מוזיקלי של חוויית ההורות אליה התוודע BT, הלא הוא בריאן ווין טראנסאו, בעקבות הולדת בתו. האלבום הוא סך הרגשות, החששות והמחשבות אשר מלוות את היוצר בעקבות חוויה זו. בפוסט הקרוב, לאחר הצגת הטענה המרכזית, נסקור את הביוגרפיה של האמן המרתק, דרך חתימתו בלייבל של פול אוקנפולד, רמיקסים לאמנים כמו טורי איימוס וNsync, ועד לאלבומי הסולו החלוציים.
20
מאי
חלק ראשון  מתוך עבודת המחקר של אורי לוי-גנני על האלבום Amnesiac אל מול האלבום Kid A של Radiohead.

האלבום Amnesiac של להקת Radiohead הופק, הוקלט ונכתב באותה תקופה ובאותה השקפת עולם יחד עם האלבום Kid A (שיצא קודם לכן). לאחר ההצלחה הגדולה של אלבומם OK Computer, נכנסו חברי הלהקה ובמיוחד הסולן, תום יורק, למצב נפשי עגום שהתבטא ביצירת האלבומים. בפוסט הקרוב, לאחר הצגת הטענה המרכזית, נסקור את הביוגרפיה של הלהקה פורצת הדרך, מהקמתה בשנת 1985, דרך הוצאת אלבומיהם הראשונים, החיבור למפיק נייג'ל גודריצ', ועד הוצאת האלבום Amnesiac
19
מאי
- 19.05.2013

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של טל בר-לבב על 'Cosmogramma' אלבומו של המפיק סטיבן אליסון שיצא ב - 2010.
בפוסט הראשון נסקור את התנאים המקדימים להולדת האלבום הנ"ל של סטיבן אליסון, הלא הוא Flying Lotus. נעבור דרך התקופה הקלאסית ועד לימינו ונראה כיצד התפתחה הגישה הפוסט מודרניסטית שמאפיינת את האלבום.

 
06
אוג'
- 06.08.2012
 
חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של דולב לקסר על האלבום Bitches Brew של Miles Davis.
בפוסט הקרוב ננתח אחת-אחת את כל יצירות האלבום Bitches brew של מיילס דיוויס. בין היתר ניווכח שלעיתים גם באלבום שלך אתה יכול להיעלם לקטעים שלמים ולתת ללהקה לנגן בלעדייך, נבין את משמעות חטיבת הקצב באלבום ונראה כיצד השתמש מיילס בסולמות ספרדיים שרק חיזקו את תפיסת הפיוז'ן של האלבום. לסיום, ניפרד בכמה מילות סיכום.
05
אוג'
חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של דניאל שטרסר על יצירתו של סטיב רייך - 'Music For Eighteen Musicians'.
בפוסט האחרון בסדרה נעסוק ברעיונותיהם של חלוצי המינימאליזם – טרי ריילי, למונט יאנג, פיליפ גלאס ונראה אילו קווים דומים ושונים יש לסטיב רייך וליצירה Music for 18 musicians עם אותם הרעיונות. בהמשך, נסכם ונבין מה מייחד את היצירה וכיצד נבדלת משאר היצירות המינימאליסטיות.

04
אוג'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של דולב לקסר על האלבום Bitches Brew של Miles Davis.
בפוסט זה ננתח את האלבום Bitches brew של מיילס דיוויס, שהופק על ידי תאו מצ'רו. ננתח כיצד הוקלט, בושל, הולחן ונוגן ומדוע תפיסות ההקלטה, העיבוד והקומפוזיציה שלו הן שעשו אותו ליצירת המופת שהוא. נראה גם כיצד מיילס ותאו מצ'רו הושפעו מיוצרים כגון ג'ון קייג' ותפיסות הכאוס ואי הסדר שהנחו אותו –דבר שבא לידי ביטוי בתקליט Bitches brew.
03
אוג'
חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של יהונתן ששון על 'ReComposed' - יצירות קלאסיות מאת מאוריס ראוול ומודסט מוסורגסקי זוכות לעיבודים חדשים ע"י אנשי הטכנו קארל קרייג ומוריס אוסוולד.
בכדי לעשות דבר חדש שייזכר בעתיד, חובה להתייחס לעבר בצורה מודעת. בפוסט הקרוב נביא דוגמאות מעולם האומנות המאוששות את הטענה, לדוגמא: סגנון הבאוהאוס המודרני (אדריכלות), סגנון הטכנו מול התרבות האפריקאית השבטית (מוזיקה) וסגנון הניאו קלאסיזם באומנות, ונסכם את העבודה המעניינת על Recomposed- המפגיש ישן וחדש, ואולי גם נצטער על כך שבולרו אינו להיט מועדונים??
31
יול'
חלק שביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של יפית איצקוביץ' על האלבום הסטודיו השישי של ביורק - Medulla.
השירים באלבום Medulla מלאים במסתורין ובעולם עשיר של דימויים ותיאורים ויזואליים. בפוסט הקרוב ננתח את שירי האלבום, ביניהם גם השיר שליווה את אולימפיאדת 2004 ביוון, oceania.
30
יול'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של דניאל שטרסר על יצירתו של סטיב רייך - 'Music For Eighteen Musicians'.
בפוסט שלפנינו נבחן את הקשר שבין היצירה Music for 18 musicians לבין האבות המייסדים של המוזיקה האלקטרונית – ג'ון קייג', קרל היינץ שטוקהאוזן ולואיס ובבה בארון. כמו כן, נדון בשאלה האם זו יצירה מינימאליסטית? ואם כן, מה גורם לה להיחשב ככזאת?
29
יול'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של דולב לקסר על האלבום Bitches Brew של Miles Davis.
בפוסט הקרוב נכיר את התנאים שגרמו לאלבומו של מיילס להבשיל לכדי יצירת מופת - סגנון הרוק הפסיכודאלי שצמח בסוף שנות ה60, שהביא תפיסות סאונד והקלטה שלא היו נהוגות עד אז, כמו גם מאבק השחורים בארה"ב לשוויון זכויות. מתוך כך נולד לו אלבום שיצר סגנון חדש Fusion, Jazz rock- דבר שלא התקבל באהדה בקרב כל הקהל. בפוסט הקרוב נכיר את הרקע המוזיקלי חברתי שקדם לאלבום ונראה כיצד האלבום התקבל בקרב הקהל הרחב.
28
יול'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של יהונתן ששון על 'ReComposed' - יצירות קלאסיות מאת מאוריס ראוול ומודסט מוסורגסקי זוכות לעיבודים חדשים ע"י אנשי הטכנו קארל קרייג ומוריס אוסוולד.
בפוסט הקרוב נכיר את דטרויט מקרוב ונבין מדוע האווירה המתועשת שבעיר היא שגרמה לצמיחת סגנון הטכנו. כמו כן, נעמיק אל תוך הטכנו – נכיר את הכלים המזוהים עם הסאונד, ונמנה את ההבדלים בינו לבין סגנון ההאוס.
יפית איצקוביץ'
25
יול'
חלק שישי מתוך עבודת המחקר של יפית איצקוביץ' על האלבום הסטודיו השישי של ביורק - Medulla.
ביורק החליטה להפתיע גם הפעם ובחרה להוציא דיסק שכולו מתבסס על הקול האנושי. ביורק ראתה בדיסק יצירה אוניברסאלית, שלא תלויה בגזע/דת/מין, ושכל אדם באשר הוא יוכל להתחבר אליו. בפוסט הקרוב נכיר לעומק את אותו תקליט מהולל, שהוקלט בכל רחבי העולם, ואת משתתפיו, אמנים מוכשרים (ביניהם למשל מייק פאטון) שתרמו מקולם ומכישרונם.
דניאל שטרסר
24
יול'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של דניאל שטרסר על יצירתו של סטיב רייך - 'Music For Eighteen Musicians'.
בפוסט הקרוב ננתח את היצירה Music for 18 musicians מבחינה הרמונית וריתמית, נכיר את הכלים אשר מנגנים את היצירה ואת האנשים והיצירות שהשפיעו על סטיב רייך בעת כתיבתה. כמו כן, נעמוד על האלמנט ההטרוגני (מכלול מרכיבים השונים במאפייניהם, שילוב בין נמוך וגובה, מזרח ומערב) סביבו סבה היצירה.
23
יול'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של דולב לקסר על האלבום Bitches Brew של Miles Davis.
מיילס דיוויס ניגן חצוצרה כבר שהיה בן 12, וכשהיה בן 18 אף הספיק לנשור מג'וליארד על מנת להיכנס לסצנת הג'אז הניו יורקית. מיילס דיוויס הוא מוזיקאי אשר קיבל השראה מכל סגנון חדשני והרפתקני שנקרה בדרכו, וזאת ללא שום תלות בז'אנר מוזיקלי. בפוסט הקרוב נסקור את הביוגרפיה של האמן המרתק, מהולדתו ועד מותו הטראגי.
22
יול'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של יהונתן ששון על 'ReComposed' - יצירות קלאסיות מאת מאוריס ראוול ומודסט מוסורגסקי זוכות לעיבודים חדשים ע"י אנשי הטכנו קארל קרייג ומוריס אוסוולד.
בפוסט הקרוב נגלה אילו יצירות קלאסיות נבחרו להיכלל באלבום ולזכות בעיבוד אלקטרוני מחודש. בהמשך, נעמיק בניתוח האלבום, יצירה שלמה אחת אשר מחולקת לפתיחה, ל"תנועות" (movements), וקטע ביניים (interlude) – כמו במוזיקה הקלאסית המסורתית. ננתח את האלבום מבחינת סאונד ומבנה ונראה כיצד משולב סגנון הטכנו ויוצר משהו חדש.
 
יפית איצקוביץ'
18
יול'
חלק חמישי מתוך עבודת המחקר של יפית איצקוביץ' על האלבום הסטודיו השישי של ביורק - Medulla.
נמשיך לסקור את הקריירה של ביורק, נגיע להוצאת התקליט homogenic שהיווה עבורה פריצת דרך משמעותית בכל העולם. כמו כן, גם אל תקליט ההמשך שלו, vespertine, שנחשב למצליח פחות אך לחושפני יותר, וגם אל הסרט בו השתתפה dancer in the dark, שהפך לסרט קאלט.
17
יול'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של דניאל שטרסר על יצירתו של סטיב רייך - 'Music For Eighteen Musicians'.
בפוסט הראשון נסקור את הביוגרפיה של האדם שמוכר כיום כאחד מחלוצי המינימאליזם, ונכיר את העקרונות המנחים את סטיב רייך ביצירותיו – ביניהם הפולס, הפייזינג, הקאנון, האוגמנטציה. כמו כן נתחיל להבין מדוע ההטרוגניות שביצירה Music for Eighteen musicians היא שמייחדת אותה והופכת אותה לנכס נדיר בנוף המוזיקאלי.
יהודה בן עטר
16
יול'
חלק שלישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של יהודה בן עטר על אלבום הסטודיו - "Denies the days demise" של האמן האלקטרוני Daedelus.
בפוסט הקרוב ננתח את האלבום "Denies the days demise" של Daedelus ונראה מה מייחד אותו משאר אלבומיו של היוצר, ומה בעצם מעניק לו את הזכות לז'אנר מיוחד משלו. כמו כן, נכיר עוד מספר מכשירים אלקטרוניים נוספים ששינו את תפיסת ה"נגן-יוצר" כפי שהייתה מוכרת לנו עד כה, ובכך נחתום את העבודה.
15
יול'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של יהונתן ששון על 'ReComposed' - יצירות קלאסיות מאת מאוריס ראוול ומודסט מוסורגסקי זוכות לעיבודים חדשים ע"י אנשי הטכנו קארל קרייג ומוריס אוסוולד.

Recomposed היה לאלבום חלוצי שהפגיש בין ז'אנר הטכנו של קרייג ואוסוואלד לעולם הקלאסי של מאוריס ראוול ומודסט מוזורגסקי . כך נפגשים ישן וחדש ויוצרים יחד משהו טוב יותר משני העולמות לחוד. בפוסט הקרוב נכיר את הנפשות הפועלות שעומדות מאחורי תקליט המופת ובראשן – קארל קרייג, מוריצ וון אוסוואלד (מפיקים), מודסט מוזורגסקי ומוריס ראוול (מלחינים).
11
יול'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של יפית איצקוביץ' על האלבום הסטודיו השישי של ביורק - Medulla.
בפוסט הקרוב נראה כיצד השפיע שטוקהאוזן על יצירתה של ביורק ועל עיצוב אישיותה ודעותיה כאמנית חתרנית. כמו כן, נקרא ראיון מרתק אותו ערכה ביורק לשטוקהאוזן משנת 1996. 
10
יול'
חלק שביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של ליאור פדלון על אלבום הסטודיו ה - 12 של להקת האלקטרו הבריטית Depeche Mode.
באלבום "צלילים של היקום" דפש מוד מביאים תפנית חיובית, חצי חיוך. גאהאן מעיד כי הטקסטים נכתבו מתוך "שטיפה של מילים" וכן שם דגש על הגשתם של השירים. בפוסט הקרוב נקרא ארבעה שירים מתורגמים מתוך האלבום וניפרד מדפש מוד.
09
יול'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של יהודה בן עטר על אלבום הסטודיו - "Denies the days demise" של האמן האלקטרוני Daedelus.
בפוסט הקרוב נסקור את הביוגרפיה ואת הדיסקוגרפיה של אלפרד דארלרינגטון הלא הוא Deadelus. כמו כן, נבין מי הוא deadelus מהמיתולוגיה היוונית ומדוע מתחבר למהויות המנחות את אותו יוצר מעניין בו נעסוק.
08
יול'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר על הפרויקט MR BUNGLE מאת גרמן רייטרמן.
פאטון לא תמיד היה סולן להקת FAITH NO MORE. אל הלהקה הגיע רק לאחר חברות ב - mr bungle, ורק לאחר שסוכם כי ימשיך ב - mr bungle כרגיל. בפוסט הקרוב נסקור את ביוגרפיות חברי הלהקה, מהחברות בלהקה ועד לפרויקטי סולו ושיתופי פעולה עם אמנים גדולים (ביניהם ביורק). לאחר מכן נמשיך לעובדות מעניינות על ההרכב MR BUNGLE, כשבראשן הריב המתוקשר בין מייק פאטון לאנתוני קידיס (סולן להקת RED HOT CHILI PEPPERS), ונסכם את העבודה במילות פרידה.
יפית איצקוביץ'
04
יול'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של יפית איצקוביץ' על האלבום הסטודיו השישי של ביורק - Medulla.
בפוסט הקרוב נסקור את הביוגרפיה של ביורק מלידתה באיסלנד בשנת 65 ועד ימינו אנו. מהיותה ילדה כוכבת שהוציאה דיסקים כשהיא רק בת 11, דרך סקרנותה והיכרותה עם קרל היינץ שטוקהאוזן כשהיא בת 12, ייסוד ההרכב הרציני הראשון sugarcubes, ועד לקריירת הסולו המפוארת שלה.
ליאור פדלון
03
יול'

חלק שישי מתוך עבודת המחקר של ליאור פדלון על אלבום הסטודיו ה - 12 של להקת האלקטרו הבריטית Depeche Mode.
לאורך ההיסטוריה ניתן לראות להקות רבות שנשענו על מספר כותבים מרכזיים. דפש מוד נשענת על כותב שירים אחד, מרטין גור. בפוסט הקרוב נשווה בין להקות לאורך ההיסטוריה (דוגמת פינק פלויד, לד זפלין) ונבין כיצד מרטין גור מצליח להוביל את ההרכב גם ללא שותף. לצד ההצלחה, נרגיש בתסכול מצד גאהאן, סולן הלהקה, אך נראה איך אף על פי כן, לא הצר את צעדיו של גור ולא התחרה על מקומו הבלעדי ככותב השירים.

02
יול'

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של יהודה בן עטר על אלבום הסטודיו - "Denies the days demise" של האמן האלקטרוני Daedelus.
רבים נוטים לקטלג את האומן Daedelus ולהגביל את המוזיקה שלו לתוך ז'אנר מסוים ומוגדר, אך האמת היא שהוא אמן בין-תחומי שמנסה לטשטש את גבולות היצירה. בפוסט הקרוב נסקור את ההיבט הפיזיקאלי של המוזיקה אותה אנחנו שומעים ונראה כיצד השתנתה לאחרונה התפיסה של "מוזיקאי מופיע/ נגן" , למשל באמצעות מכשיר ה"מונומי".
 

01
יול'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר על הפרויקט MR BUNGLE מאת גרמן רייטרמן.
בפוסט זה נסקור את שירי האלבום, מהראשון ועד לאחרון שביניהם, ונגלה מהו הסיפור שנחבא בתוכם שהופך את היצירה הזו לרב סגנונית, חלוצית וכה מעניינת.
30
מאי
חלק שביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר על Silent Shout של הצמד השבדי – The Knife, מאת אורלי איתן.
בפוסט האחרון נבחן את הסממן הבולט ביותר של השניים – ההסוואה, התחפושת. על מנת לעשות זאת נסקור את האלמנטים בהם הם משתמשים - מסכה, עורב וגורילה.
29
מאי
חלק שני מתוך עבודת המחקר של יפית איצקוביץ' על האלבום הסטודיו השישי של ביורק - Medulla.
בפוסט הקרוב נכיר לעומק את ארץ מוצאה של ביורק, איסלנד. נסקור את ההתפתחות התרבותית במהלך ההיסטוריה של אותו אי מיוחד, נבין מדוע מקום זה נחשב למשפיע כל כך על אופייה של ביורק ובפרט על המוזיקה אותה יוצרת, ונראה כיצד ביורק שמה את איסלנד "על המפה".
28
מאי
חלק חמישי מתוך עבודת המחקר של ליאור פדלון על אלבום הסטודיו ה - 12 של להקת האלקטרו הבריטית Depeche Mode.
בן הילר מביא את הלהקה לשיאים חדשים כאשר מצליח להטמיע בהם את הרעיון של יצירה "תוך כדי תנועה" דרך ג'אמים באולפן, כך מצליח הילר להחזיר להם את חדוות היצירה ואת אותו "ניצוץ" אבוד. כמו כן, נעסוק באותה תחושת "חלל" שמאפיינת את האלבום הנוכחי.
27
מאי

חלק שלישי מתוך עבודת המחקר על הפרויקט MR BUNGLE מאת גרמן רייטרמן.
בפוסט הקרוב נסקור את הקשר בין הלהקה לבין במאי הקולנוע דייויד לינץ', מכמה היבטים שונים. תחילה נסקור את השינויים ואת ההתפתחויות המהותיות שקרו באותה תקופה, תחילת שנות ה - 90-סוף שנות ה - 80, בתחומי החברה, הטלוויזיה והמחשבים. אם טי וי צובר תאוצה, הפורנו גואה, וגם הסמים. MR BUNGLE צומחים מבין כל אלה. בפוסט נראה הקבלות בין שיטות העבודה של לינץ' (דמויות חולניות, אווירה סיוטית, הנגדות רבות ועוד) לדרך יצירת האלבום ותכניו בכלל.

18
אפר'
חלק שישי מתוך עבודת המחקר על Silent Shout של הצמד השבדי – The Knife, מאת אורלי איתן.
אנחנו מתקרבים לסיום הסדרה. בפוסט זה ננתח את ארבעת השירים האחרונים באלבום.
אתם מוזמנים לעוד חוויה עמוקה ביער סקנדינבי מקפיא. אם גיליתם עוד רבדים שלא הזכרנו, אתם מוזמנים לשתף.
יפית איצקוביץ'
17
אפר'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של יפית איצקוביץ' על האלבום הסטודיו השישי של ביורק - Medulla.
רבים מחשיבים את ביורק כאמנית אוונגארד מיוחדת במינה, אמנית שלא ניתנת לחיקוי. בפוסט הקרוב נגלה שהיא בעצמה רואה במוזיקה שלה מוזיקת פופ לכל דבר. לטעמה, תרבות המתנתקת משורשיה הופכת לשטחית ומשעממת, ותרבות שלא יודעת לצמוח משורשיה אל הזמן הנוכחי, הופכת ללא רלוונטית. בפוסט הקרוב נעמיק במהויות המנחות את אותה זמרת נודעת.
16
אפר'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של ליאור פדלון על אלבום הסטודיו ה - 12 של להקת האלקטרו הבריטית Depeche Mode.

תרבויות מכל קצוות התבל משפיעות האחת על השנייה ומתמזגות לכדי תרבות אחת שלטת, הודות לשינויים הכלכליים ולטכנולוגיה המתקדמת. לצד היתרונות הטמונים בגלובליזציה, משתלטים התאגידים הגדולים על המרחבים הציבוריים וחוסמים תופעות חברתיות לא אהודות.
גרמן רייטרמן
15
אפר'
חלק שני מתוך עבודת המחקר על הפרויקט MR BUNGLE מאת גרמן רייטרמן.
בפוסט זה נוכיח כיצד הלהקה הצליחה להשפיע על אומנים והרכבים רבים (כגון: KORN, סליפנוט, SYSTEM OF A DOWN), וכיצד המורשת נשארת גם שנים לאחר מכן.
29
פבר'
חלק חמישי מתוך עבודת המחקר על Silent Shout של הצמד השבדי – The Knife, מאת אורלי איתן.
בפוסט זה נמשיך לנתח את הטקסטים המסקרנים, האווירה והסאונד, כאשר כל שיר מכניס אותנו עמוק יותר אל תוך עולמם הפנימי של האחים. אתם מוזמנים לעוד חוויה מסתורית.
28
פבר'
חלק שמיני ואחרון מתוך עבודת המחקר של מיקה מעוז על הסופרגרופ This Mortal Coil מבית היוצר של הלייבל 4AD.
אחרי דרך ארוכה, הגענו לסוף הסדרה. בפוסט האחרון נמשיך בניתוח הקטעים באלבום It Will End In Tears ולסיום, סיכום.
רק נזהיר אתכם - זה ייגמר בדמעות...
27
פבר'

חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של ליאור פדלון על אלבום הסטודיו ה - 12 של להקת האלקטרו הבריטית Depeche Mode.
דפש מוד מצליחים להביא לזרם המרכזי רעיונות וצלילים מן השוליים. מרטין גור, חובב ציוד וינטג', רוכש ציוד בe bay ומביא כמעט מדי יום ארגז ציוד "חדש" לאולפן – כלים אנלוגיים שונים ומשונים, וכך הם יוצרים את הסגנון הרטרו עתידני שמאפיין את האלבום. דפש מוד מושפעים מן התרבות השלטת בעולם ולא מפחדים להביא את הקידמה ואת הגלובליזציה אל תוך עבודתם.

גרמן רייטרמן
26
פבר'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר על הפרויקט MR BUNGLE מאת גרמן רייטרמן.
רבים מתייחסים ל - MR BUNGLE כאל פרויקט הצד של מייק פאטון, אך ממבט קרוב ניתן לומר שזהו הפרויקט החשוב והגדול של הסולן הווירטואוז (בזכותו אף הגיע לפיית' נו מור!). בפרק הראשון נסקור את ביוגרפיית הלהקה בקצרה ונראה כיצד פגשו בג'ון זורן מפיק האלבום. כמו כן, נגלה סוף סוף מי הוא אותו MR BUNGLE האגדי.
15
פבר'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר על Silent Shout של הצמד השבדי – The Knife, מאת אורלי איתן.
בפוסט זה נצעד אל עולמם של האחים דרז'יאר ונתחיל לנתח את שירי האלבום. נתחיל עם שלושת השירים הראשונים: Silent Shout, Neverland ו - The Captain.
אך תחילה, כמה מילים על האופן בו עבדו על אלבום זה ועל הסאונד.
14
פבר'
חלק שביעי מתוך עבודת המחקר של מיקה מעוז על הסופרגרופ This Mortal Coil מבית היוצר של הלייבל 4AD.
בפוסט הקודם התחלנו לנתח את האלבום, ועסקנו בסאונד היחודי שלו. בפוסט זה ניגע באלבום מבחינת סגננונו, וגם כאן ל - Ivo יש הסתכלות שונה מזו של המבקרים השונים, ונמשיך בניתוח רצועות האלבום.
ליאור פדלון
13
פבר'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של ליאור פדלון על אלבום הסטודיו ה - 12 של להקת האלקטרו הבריטית Depeche Mode.
בפוסט זה נוכיח כיצד הלהקה ממשיכה להישאר רלוונטית גם בימינו, ומושפעת מהתרבות המתרחשת סביבנו. כמו כן, נעסוק בזיווג המעניין שבין דייב גאהאן (סולן) לבין מרטין גור (כותב השירים הראשי בלהקה). שמועות מספרות על סעיפים משפטיים שקבעו כי גאהאן יתרום חלקו בכתיבת השירים באלבום הנוכחי, דבר שסייע להשבת השלום בין השניים.
אמיר מרגלית וליטל שליט
12
פבר'
חלק שביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של אמיר מרגלית וליטל שליט על האלבום החמישי של This Binary Universe - BT.
אחרי מסע מרתק בעקבות האלבום This Binary Universe הגענו לפוסט האחרון. בפוסט זה נחתום את עבודת המחקר עם הניתוח של הטראק האחרון - Good Morning Kaia, המהווה סיום מושלם, בדיוק כמו באלבום, עם אופיו הרגיש והאנושי בתוך אלבום קונספט שכזה, המדבר על עתיד בינארי, דיגיטלי ומנוכר.
אורלי איתן
25
ינו'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר על Silent Shout של הצמד השבדי – The Knife, מאת אורלי איתן.
בפוסטים הקודמים הכרנו קצת יותר מקרוב את האחים דרזיאר שמאחורי הצמד – The Knife ועברנו על השתלשלות האירועים עד להקמת ההרכב. כעת נעצור להביט על פועלם מחוץ ל – The Knife. קארין דרז'יאר ופרויקט הסולו שלה Fever Ray, ואולוף דרז'יאר והתקלוטים תחת השם Dj Coolof.
בנוסף, נחשוף קצת את הגורמים המשפיעים על השניים, ונשמע מה יש להם להגיד כאשר מנסים להשוות אותם לביורק.
 
24
ינו'
חלק שישי מתוך עבודת המחקר של מיקה מעוז על הסופרגרופ This Mortal Coil מבית היוצר של הלייבל 4AD.
על הכל כבר דיברנו, על האיש בעל החזון - Ivo Watts Russell, על הלייבל שיצר - 4AD, על פרויקט הגות'-פופ שייצר בעקבותיו - This Morta Coil ועל כל האנשים שמאחוריו. עתה, נתחיל לדבר על הפרי הראשון של הפרויקט – האלבום It Will End In Tears. בפוסט זה נתמקד בסאונד האחראי לאווריה היחודית של האלבום.
ליאור פדלון
23
ינו'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של ליאור פדלון על אלבום הסטודיו ה - 12 של להקת האלקטרו הבריטית Depeche Mode.
דפש מוד התחילו דרכם עוד בשנת 1976 כאשר נוסדה להקת no romance in china . רק בשנת 1979 הצטרף ללהקה הסולן דייב גאהאן, ומשם הדרך להצלחה הייתה מרובת מהמורות – דרך התמכרותו לסמים ועד למאבקי הכוח בינו לבין מרטין גור, כותב השירים הראשי בלהקה. בפוסט הראשון נסקור את הביוגרפיה והדיסקוגרפיה של דפש מוד מתחילת דרכה , דרך גיבושו של ההרכב הנוכחי (גאהאן, גור, פלטשר) ועד הוצאת "צלילים של היקום" (אלבומם האחרון) והופעתה המיוחלת של הלהקה בישראל, שהתקיימה ב - 2009.
 

 

אמיר מרגלית וליטל שליט
22
ינו'

חלק שישי מתוך עבודת המחקר של אמיר מרגלית וליטל שליט על האלבום החמישי של This Binary Universe - BT.
בפוסט הקודם התחלנו לנתח את האלבום ועברנו על יצירות אחת עד שלוש. בפוסט זה ננתח את יצירות ארבע עד שש, כאשר אנחנו משאירים את היצירה השביעית והאחרונה לחלק הבא, האחרון של הסדרה.
כעת, אנחנו ממשיכים את המסע המרתק בעולם שבין אנושי לטכנולוגי, ואתם מוזמנים כמובן.

04
ינו'

חלק שני מתוך עבודת המחקר מאת אורלי איתן, על Silent Shout של הצמד השבדי – The Knife.
בפוסט זה נכיר את האחים קצת יותר מקרוב וננסה להבין איך הפכו שני האחים, שגדלו בעיר המטאל, ליוצרי אלקטרו פופ מורבידים.

03
ינו'
חלק חמישי מתוך עבודת המחקר של מיקה מעוז על הסופרגרופ This Mortal Coil מבית היוצר של הלייבל 4AD.
אחרי שחשפנו בפניכם בפוסטים הקודמים את שרשרת האירועים שעבר Ivo מהקמת הלייבל 4AD ועד ההחלטה להקים פרויקט משלו, את הפוסט הזה נקדיש לאנשים אותם בחר Ivo על מנת ליצור את הפרויקט שיהווה את החוויה המלנכולית המושלמת – .This Mortal Coil
רוצים לדעת את מי בחר Ivo על מנת להרכיב את נבחרת חלמותיו בדרך להגשמת הפרויקט?
02
ינו'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של נועם ספרבר על האלבום music is rotted one note של Squarepusher.
בפוסטים הראשונים בסדרה, עסקנו בעיקר בטום ג'נקינסון ובשם הבמה שבחר לעצמו, וזאת על מנת ללמוד על הקשר בין שם הבמה שבחר למוזיקה אותה הוא יוצר. את הבנת הקשר העמקנו דרך ניתוח האלבום "music is rotted one note"  שהיה אלבום משמעותי מבחינת טום וקשור מאוד בבחירת שם הבמה שלו.
כעת, בפוסט האחרון, נמשיך את ניתוח האלבום כאשר אנחנו מתמקדים בכל הקטעים וממשיכים למצוא דוגמאות התומכות בתאוריות סביב השם squarepusher אותן הביא נועם בפוסטים הקודמים.
 
אמיר מרגלית וליטל שליט
01
ינו'
חלק חמישי מתוך עבודת המחקר של אמיר מרגלית וליטל שליט על האלבום החמישי של This Binary Universe - BT.
אז אחרי שהצגנו את האלבום, דיברנו על היוצר וסיפרנו על שיטות העבודה של BT בפוסטים הקודמים, לא הגיע הזמן לנתח את קטעי האלבום? אז קבלו, בפוסטים הבאים נעבור על היצירות (על האודיו והוידאו כמובן) אחת אחת. אתם מוזמנים למסע אווירתי ומרתק.
אורלי איתן
21
דצמ'
"חדים כמו להב סכין מאחורי הגב.
הם ידקרו את המאזין גם אם חלש ברקע. בסאונד, בטקסט.
כמו הג'וקר, בחשיכה, יאנסו אותך אל תוך העולם שלהם מבלי לתת לך באמת להתקרב.
עמוק בתוך היער, מאחורי מסכות הם יסתכלו לך עמוק לתוך העיניים, יצעקו או ילחשו לך את האמת לתוך הפרצוף. אמת מוצפנת. ספק בדיחה. בקול מסונתז, עד שלעיתים לא ניתן להבחין אם זה גבר, אשה, שד או חיה."
לא, זה לא ציטוט משיר ראפ, זו הפסקה הפותחת של הפוסט הראשון של עבודת המחקר מאת אורלי איתן, על Silent Shout של הצמד השבדי – The Knife.
בשבועות הקרובים, נציץ מתחת למסכות של האחים דרז'יאר, וננסה לברר מהי הסיבה האמיתית למשחק המחבואים של הצמד עם התקשורת והקהל, איך צמד הבז לתקשורת ומדיה פרסומית הופך ליקירה, מהי חשיבות הקשר ביניהם למוזיקה שהם מייצרים ומה באמת עומד מאחוריה. ולמה יש השפעה גדולה יותר עליהם - השפעות מוזיקליות, או אמנותיות אחרות - קולנוע, ספרות?
מיקה מעוז
20
דצמ'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של מיקה מעוז על הסופרגרופ This Mortal Coil מבית היוצר של הלייבל 4AD.
 
"Mortal coil is a poetic term that means the troubles of daily life and the strife and suffering of the world. It is used in the sense of a burden to be carried or abandoned, most famously in the phrase “shuffle[d] off this mortal coil” from Shakespeare’s Hamlet"

 
19
דצמ'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של נועם ספרבר על האלבום music is rotted one note של Squarepusher.
התקליט Music is Rotted one note הוא משמעותי במיוחד מבחינת טום ג'נקינס. תקליט זה שיצא בשנת 1998 הוא תקליטו המלא השלישי של טום. זהו התקליט הראשון בו הוא אינו משתמש בסיקוונסר והכול מבוצע בכלים חיים.
את פוסט זה והבא אחריו נקדיש לניתוח האלבום, רצועות האלבום ונסכם את עבודת מחקר זו.
אמיר מרגלית וליטל שליט
18
דצמ'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של אמיר מרגלית וליטל שליט על האלבום החמישי של This Binary Universe - BT.
עד לצאת האלבום, BT כבר הפך לידוע כמתכנת מוזיקה אלקטרונית מוכשר מאוד, ובעל סאונד ייחודי. בעבודתו על "This Binary Universe", הוא פיתח טכניקות קודמות והשתמש בטכניקות ואמצעים לא שגרתיים להפקת צלילים וארגונם, שלא השתמש בהם בעבר.
בפוסט זה, נסקור את שיטות העבודה היחודיות של – BT.
14
דצמ'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת הסמינריון של נועם ספרבר - "השפעות הביטלס על אריק איינשטיין וסביבתו בין השנים 1968 – 1973".
בפוסט האחרון, נדבר על הקשר הישיר ביותר בין אריק איינשטיין לבין שיריהם של הביטלס - העבודה שאריק איינשטיין מצהיר שהוא מושפע מאוד מהביטלס על ידי כך שהוא מבצע את שיריהם באלבומיו ומתרגם את חלקם לעברית.
 
13
דצמ'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של מיקה מעוז על הסופרגרופ This Mortal Coil מבית היוצר של הלייבל 4AD.

בפוסט הקודם, הבאנו את הרקע להקמת הלייבל – 4AD ע"י Ivo Watts Russell ו - Peter Kent והתחלנו לספר על פועלם של השניים במסגרת הלייבל.
בפוסט זה, נספר על ההתפחות המשמעותית של הלייבל והאיש שעומד מאחוריו – Ivo. וכל זה, עד להקמת פרי יצירתו של Ivo (אחרי עבודה רבה עם פרויקטים של אמנים אחרים) This Mortal Coil
12
דצמ'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של נועם ספרבר על האלבום music is rotted one note של Squarepusher.
בפוסט שלפנינו נבחן כמה שירים / קטעי מוזיקה להם בוחר טום לתת שם שמתאר ומסביר את שמו הבימתי. שירים שמגדירים מיהו Squarepusher.
אמיר מרגלית וליטל שליט
11
דצמ'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של אמיר מרגלית וליטל שליט על האלבום החמישי של This Binary Universe - BT
בפוסט זה נספר על האלבום היפהפה בעל שבעת הקטעים השמימיים ועל התהליך שהוביל את BT ליצירתו.
07
דצמ'
חלק רביעי מתוך עבודת הסמינריון של נועם ספרבר - "השפעות הביטלס על אריק איינשטיין וסביבתו בין השנים 1968 – 1973".
בפוסט הקודם, התחלנו לערוך השוואה בין שירי אריק אינשטיין והביטלס בנושאי טקסט. בפוסט שלפנינו, אנו ממשיכים את ההשוואה בין השירים אך הפעם בנושא לחן, מבנה והפקה.
06
דצמ'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של מיקה מעוז על הסופרגרופ This Mortal Coil מבית היוצר של הלייבל 4AD.

4AD הוא לייבל עצמאי (indie) ומפורסם שהוקם ב - 1979 באנגליה ע"י Ivo Watts Russell וקיים עד היום. האיש והלייבל התלכדו לידי ישות אחת, ולא ניתן להסביר על הלייבל מבלי לדבר על Ivo, או לדבר על תרומתו של Ivo למוזיקה באופן כללי, לולי הקים את הלייבל.
בשניי הפוסטים הבאים ננסה להראות את חלק ממאפייניו של הקשר הסבוך בין Ivo לבין הלייבל שיצר
05
דצמ'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של נועם ספרבר על האלבום music is rotted one note של Squarepusher.
למי שהגיע רק עכשיו, בפוסט הקודם עברנו בקצרה על הביוגרפיה של טום ג'נקינסון .  בפוסט זה, נתעסק איך לא, בשם הבמה שבחר לו טום – "Squarepusher". בפוסט זה נבחן את הכינוי, וננסה לפרש אותו בשלוש דרכים שונות.
אמיר מרגלית וליטל שליט
04
דצמ'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של אמיר מרגלית וליטל שליט על האלבום החמישי של BT – This Binary universe (2006)
בפוסט זה, נביא את הביוגרפיה של היוצר מאחורי השם BT.
 
23
נוב'
חלק שלישי מתוך עבודת הסמינריון של נועם ספרבר - "השפעות הביטלס על אריק איינשטיין וסביבתו בין השנים 1968 – 1973".
בפוסט הקודם, ראינו כיצד התפתח הרוקנרול והגיע לארצנו עם אלבומו של אריק איינשטיין – "פוזי" שנחשב לאלבום הרוק הראשון בישראל. בפרק שלפנינו, נערוך השוואה בין שירי אריק אינשטיין והביטלס בנושאי טקסט.
22
נוב'
Much of this music is timeless
"If you’re doing something that's individual, it will stand the test of time"

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של מיקה מעוז על הסופרגרופ This Mortal Coil
מבית היוצר של הלייבל 4AD.
בפוסטים הבאים נעסוק בלייבל ובהרכב תוך התמקדות ב -  Ivo, האיש בעל החזון, ונדבר על האלבום הראשון של This Mortal Coil – “It Will End In Tears” - אך תחילה, רקע.
21
נוב'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של נועם ספרבר על האלבום music is rotted one note של Squarepusher.

"שלושה שמות נקראו לו לאדם, אחד שקוראים לו אביו ואמו, אחד שקוראים לו בני אדם, ואחד שקונה הוא לעצמו. טוב מכולן מה שקונה הוא לעצמו." מתוך מדרש תנחומא, פרשת ויקהל א'.
טום ג'נקינסון בחר לעצמו את השם Squarepusher. בעבודה זו יעמוד נועם על הקשר שבין השם שבחר לעצמו האמן טום ג'נקינסון, לבין המוזיקה שאותה הוא יוצר.
אמיר מרגלית וליטל שליט
20
נוב'

“I think that there’s a large demographic of people who are really interested in cutting-edge art and bleeding-edge electronic music”
 

  This Binary universe (2006) - BT  חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של אמיר מרגלית וליטל שליט על האלבום החמישי של 
 

16
נוב'

חלק שני מתוך עבודת הסמינריון של נועם ספרבר - "השפעות הביטלס על אריק איינשטיין וסביבתו בין השנים 1968 – 1973".
בפוסט השני בסדרה, נספר על התפתחות ז'אנר הרוקנרול. מארה"ב שם נולד, דרך אנגליה שחוותה באיחור של מספר שנים תהליכים דומים לאלה שהתרחשו בארה"ב, ועד לאלבום הרוק הישראלי הראשון. 
 

15
נוב'
בליבו של כל אולפן ביתי נמצא מכשיר אחד חשוב, המנקז אליו תפקידים רבים ושונים הדרושים לתפעול האולפן הביתי, והיום - גם האולפן המקצועי. כל המרכיבים השונים מהם נבנה האולפן מתחברים אליו, והוא צוואר הבקבוק המשמעותי ביותר מבחינת איכות הצליל, נוחיות העבודה והאפשרות לביצוע משימות מורכבות וחשובות באולפן. כיום קיימים אינספור דגמים וסוגים של כרטיסי קול כאלה, הנבדלים זה מזה במחיר, באיכות הצליל, באיכות הייצור ובאפשרויות שהם פותחים בפני המשתמש. במאמר זה נסקור את מאפייני כרטיס הקול האולפני, ונבין כיצד להתאים כרטיס קול לאולפן שלנו, על פי המוסיקה שאנו יוצרים, הצרכים והציפיות שלנו מן האולפן האישי.
14
נוב'
 חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של ליטל שליט על השפעות צרפתיות על המלחין סשה ארגוב.
בפוסט האחרון בסדרה, אנחנו ממשיכים לנתח את אופן הלחנת המלודיות וההרמניות של סשה ארגוב כאשר מטרתנו היא לנסות להוכיח שסשה ארגוב שאב השראה בלחניו ממלחינים של מוזיקה צרפתית.
13
נוב'
חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של בן שלוין על האלבום Consumed של Plastikman.
בפוסט האחרון בסדרה, נספר על תהליך היצירה של פלסטיקמן ונביא כמה דוגמאות לאמנים שהשופעו מיצירותיו.
 
09
נוב'
חלק ראשון מתוך עבודת הסמינריון של נועם ספרבר.
בפוסטים הבאים נסקור את השפעות הביטלס על אריק איינשטיין בין השנים 1968 – 1973. השפעות אלו ייבחנו על פי מאפיינים כגון טקסט, לחן, מבנה, הפקה, וקווי דמיון נוספים. העבודה תתחיל בסקירה של התפתחות הרוקנרול במערב בארצות הברית ובאנגליה, ותמשיך בסקירה של מהפכת הרוקנרול בישראל בה אריק איינשטיין הוא דמות מפתח.
08
נוב'
רכישת מוניטורים לאולפן הביתי נוטה להיות חוויה מתסכלת בישראל של המילניום השלישי. הבעיה העיקרית היא מבנה השוק הישראלי, בו למעשה אין חנויות בהן ניתן להשוות בין מספר גדול של דגמי מוניטורים, ובודאי לא בין כולם. לכן במאמר זה ננסה להתמקד בדרך קבלת ההחלטה, הכרה והבנה של המוניטור האולפני ומאפייניו, ונציג דרכים לעקוף את המגבלה הישראלית.
07
נוב'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של ליטל שליט על השפעות צרפתיות על המלחין סשה ארגוב.
בפוסט שעבר בחנו לעומק את התמודדותו של סשה ארגוב עם אופיה המיוחד של ההברה בשפה העברית. בפוסט זה ובפוסט הבא ננסה להוכיח שסשה ארגוב שאב השראה בלחניו ממלחינים של מוזיקה צרפתית כאשר עשה שימוש בהרמוניה שצובעת את המנגינה ואת המלודיה כפי שעשו בתקופת האימפרסיוניזם הצרפתי. בנוסף נתייחס לקלילות לחניו ולהרמוניה כמקבילה לשנסון הצרפתי.
 
06
נוב'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של בן שלוין על האלבום Consumed של Plastikman.
אחרי שעברנו על רצועות האלבום בפוסט הקודם, בפוסט שלהלן נסתכל על מקורות ההשראה המגוונים ליצירתו של פלסטיקמן כולל מקור השפעה מעניין לעיצוב עטיפת האלבום.
 
02
נוב'
האולפן הביתי הוא כבר עובדת חיים. כמעט לכל מוזיקאי המכבד את עצמו יש פינת עבודה או אפילו חדר המוקדש לעשייה המוזיקלית. אחד האלמנטים החשובים ביותר בתהליך ההקלטה הוא המיקרופון.
בפוסט זה אסקור את סוגי המיקרופונים השונים ואופיים, ואסביר כיצד יש לבדוק מיקרופון בטרם רכישה ועל אילו פרמטרים יש לבסס את ההחלטה.
 
01
נוב'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של אסף פישקין על Who's Next של The Who.
בפוסט האחרון, נסגור את המסע המרתק של ניתוח האלבום, כאשר אנחנו הרבה יותר חכמים ומודעים לתרומתה של להקת The Who להתפתחות הרוק והמוזיקה בכלל.
31
אוק'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של ליטל שליט על השפעות צרפתיות על המלחין סשה ארגוב.
בפוסט הקודם סיפרנו לכם על מטרות עבודת מחקר זו ועל הרקע שהביא את ליטל לכתוב אותה. כעת אנחנו מתחילים בניתוח מעמיק המחולק לשני חלקים. בפוסט זה נעסוק בחלק הראשון – ההתמודדות של סשה ארגוב עם אופיה המיוחד של ההברה בשפה העברית.
30
אוק'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של בן שלוין על האלבום Consumed של Plastikman.
אז אחרי שהקדמנו ועברנו על סגנונות אלקטרוניים דומיננטיים בפוסט הקודם, בפוסט זה ננתח את רצועות האלבום ונראה כיצד סגנונות אלה באים לידי ביטוי. נפתח בביוגרפיה בקטנה ונעבור מיד לניתוח האלבום.
25
אוק'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של אסף פישקין על Who's Next של The Who.
בפוסט הקודם התחלנו במלאכת ניתוח השירים באלבום. בפוסט זה, ננתח את שלושת השירים הסוגרים את האלבום:
Goin' Mobile, Behind Blue Eyes ו - We Won’t Get Fooled Again.
24
אוק'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של ליטל שליט על ההשפעות הצרפתיות על המלחין סשה ארגוב.

כפי שמספרת הכותרת, בשבועות הקרובים, ננסה להוכיח כי באלמנטים המוזיקליים בהם משתמש סשה ארגוב בלחניו, ניכרות השפעות מן השנסון הצרפתי ומלחינים צרפתיים.
להוכחת ההשערה נבדוק אלמנטים אלה דרך ניתוח לחנים של חמישה שירים שנבחרו, משום שדרך כל אחד מהם ניתן להתמקד בפן מוזיקלי אחר המופיע בו.
שנתחיל?
בן שלוין
23
אוק'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של בן שלוין על האלבום Consumed של Plastikman
בשבועות הקרובים, בכל יום ראשון, ננתח את היצירה "Consomed", המהווה את אלבום הקונספט השלישי של מאת Plastikman (ריצ'י הוטין). נקשור את היצירה המינימליסטית הזו עם סגנונות דומיננטיים כמו אמביינט, אינדסטריאל ומינימל טכנו, ננתח את רצועות האלבום, נלמד על תהליך היצירה עליו מסתמך ריצ'י הוטין ועוד ועוד.
אתם מוזמנים לצלול.
 
19
אוק'
חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של גל רודיטי על Get Up With It של מיילס דייויס.
כמו מי שיצר אותו, Get Up With It נחשב אוונגרדי ומוזר בתקופתו, עם השפעות אלקטרוניות ופסיכדליות שלא היו נפוצות בעולם הג'אז המסחרי, אך לימים הוכח כפורץ דרך וכאלבום שהקדים את זמנו.
18
אוק'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של אסף פישקין על Who's Next של The Who.
אז אחרי שחשפנו את הטענה המרכזית בה עוסקת העבודה, ועברנו על היסטוריית הלהקה בפוסטים הקודמים, אנחנו מוכנים לגשת למלאכת ניתוח האלבום לשמו התכנסנו – Who’s next.
16
אוק'
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.” (Antoine de Saint-Exupery)
(אאליוס דונאטוס)

חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של אבישי אפרת בוגר Muzik, על Enjoy Your Rabbit של Sufjan Stevens.
בפוסט האחרון נמשיך לנתח את האלבום ונסכם.
 
12
אוק'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של גל רודיטי על Get Up With It של מיילס דיוויס.
בפוסט זה נעסוק בפן ההפקתי של 'Get Up With It' שמתברר כמעורר תשומת לב ויצירתי במיוחד...
אסף פישקין
11
אוק'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של אסף פישקין על ?Who's Next של להקת The Who.

אז אמרנו כבר שבכדי להבין את חשיבותה של הלהקה למוזיקה האלקטרונית, חשוב גם להבין את ההיסטוריה שלה. בפוסט זה, השני בסדרה, נעסוק בביוגרפיית הלהקה. נתחיל מאי שם ב – 1959 עוד מימי התיכון, דרך 1978 עם מותו של המתופף Keith Moon ולאחר דילוג וקפיצה נסיים ב - 2002 עם מותו של חבר נוסף - John Entwisle.
10
אוק'
  מאז מכירת דפי התווים של האופרה "כרמן" בשנת 1860 - הפעם הראשונה שסחרו במוזיקה כבמוצר לכל דבר - ועד היום , ששוק המוזיקה העולמי "מגלגל" עשרות רבות של מליארדי דולרים בשנה, תעשיית המוזיקה העולמית עברה תמורות רבות .
עמית הכט, מרצה להיסטוריה של המוסיקה הפופולרית בביה"ס הגבוה ליצירה והפקה Muzik, מתאר את הצעדים הראשונים של תעשיית המוסיקה , ומסביר כיצד האפשרות לתרגם מוזיקה לכסף השפיעה על מהות היצירה המוזיקלית.
09
אוק'
"ארורים הם האומרים את הדברים המקוריים והמבריקים שלנו לפנינו". (אאליוס דונאטוס)

חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של אבישי אפשרת על Enjoy Your Rabbit של Sufjan Stevens
 

05
אוק'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של גל רודיטי על האלבום Get up with it של Miles Davis.
בפוסט זה נמשיך במסענו בעקבותיו של מר דייויס היקר, שמראה לנו כיצד המוזיקה היא לפעמים דבר כל כך עצמתי בחיינו שמסוגל אפילו לרפא ולתת את הכוח להמשיך הלאה...
 
04
אוק'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של אסף פישקין על Who’s Next של להקת The Who

בשבועות הקרובים, בכל יום שלישי, נעסוק באחת הלהקות המשפיעות של שנות ה - 60 וה – 70 ופורצת דרך בתחומים רבים - The Who.
נסקור את פועלם של להקת The Who מהקמתה ועד למותו של המתופף Keith Moon, וננסה להוכיח את השפעתו של האלבום Who’s Next, אשר נחשב כבר לקלאסיקה, על התפתחות המוזיקה האלקטרונית של ימינו.
 
03
אוק'
לפני שאתם מתכננים להקים אולפן ביתי, זה הזמן להכיר את המחשב שלכם - מקרוב
אייל גלדר, מרצה לקורס פלטפורמות ליצירה והפקת מוזיקה באולפן הביתי ב - Muzik, סוקר בקצרה את כל רכיביו של המחשב. 
(הגירסא המורחבת, בקורס עצמו כמובן!)  
02
אוק'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של אבישי אפשרת על Enjoy Your Rabbit של Sufjan Steven

 "החלק היפה ביותר בתמונה הוא החלק שאינו מוצא לו ביטוי". (פרנסיס בייקון)
אין ספק שהאלבום, שיצא ב - 2001, התקבל במבטים מבולבלים מצד מאזינים ומבקרים. מדוע?
אלבום זה, שהוגדר כ - IDM על ידי Pitchfork, לא נרקם כחלק מתוכנית שיווקית, אלא יצירתית. סטיבנס רואה את עצמו כמעין לאנורדו דה וינצ'י מודרני, מדען רוחני וחדשן.

 
28
ספט'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של גל רודיטי על האלבום Get up with it של Miles Davis.
"I want to keep creating, changing. Music isn't about standing still and becoming safe."
M. Davis

בסדרה זו נעסוק באלבום השנוי במחלוקת - 'Get up with it' על היבטיו שונים, ובמי שיצר אותו, אחד היוצרים החשובים של המאה ה - 20, Miles Davis.
ננסה להבין מדוע 'Get up with it' הינו חלוץ שהקדים את זמנו ושהעיז לקרוא תיגר על עקרונותיו המהוגנים של עולם המוסיקה דאז ועל כן לא התקבל ביתר אהדה בתקופה בה יצא.
 
27
ספט'

חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של עומר קטלן על 34 VOYAGE של PORCUPINE TREE.
בפוסט האחרון בסדרה, נצלול אל תוך חלקו השני של Voyage 34 וננסה להבין, האם כל המסע הזה באמת היה הכרחי?
 

25
ספט'

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של אבישי אפשרת על Enjoy Your Rabbit של Sufjan Steven
 

"Between Hipsters and God, there is Sufjan Stevens". (www.townhall.com)
 

סופיאן סטיבנס הוציא דיסק אלקטרוני בשנת 2002 בשם Enjoy Your Rabbit, דיסק סולו שני המבוסס על לוח השנה הסיני - דיסק אלקטרוני שנעשה על ידי אמן פולק. יש שיאמרו, מעשה אמיץ.
בסדרה זו נתוודע אל עולמו היצירתי הפורה של סופיאן סטיבנס, כותב שירים אך גם מוזיקאי חוקר ונתמקד לעומק ביצירתו Enjoy Your Rabbit.
 

22
ספט'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת הסמינריון של שרי דרמון על מינימל קומפקט.
בפוסט האחרון בסדרה נמשיך בניתוח ארבעת השירים הסוגרים את raging souls, ונסכם את סיפורה של מינימל קומפקט אותו הבאנו בסידרה זו.
21
ספט'

בכל אולפן (ביתי ומקצועי) חייב להיות טיפול אקוסטי מסוים כדי לעזור למפיק לשמוע את הסאונד כמו שהוא באמת וללא תוספות או גריעות בתחומי תדרים מסוימים.
ישנם כמה חוקים בסיסיים באקוסטיקה שיעזרו לכם לשפר את הסאונד ולהפוך אותו לנכון יותר באולפן שלכם.

20
ספט'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של עומר קטלן על 34 VOYAGE של PORCUPINE TREE
בשני הפוסטים הבאים ננתח את האלבום voyage-34 על מאפייניו המוסיקליים השונים, נצלול אל עומק היצירה וניקח חלק במסע פסיכדלי אמיתי.

 

19
ספט'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת הסמינריון של ענת גוטמן ממלכות הרוק ב"סימנים של חולשה" למלכות האלקטרו ב - "11א"
בפוסט האחרון לסדרה נמשיך בניתוח האלבום 11א' אותו הפיקו ביחד רע מוכיח וברי סחרוף ונראה כיצד באים לידי ביטוי עקרונותיו המוסיקליים של מוכיח גם בקטעים אלו.
 
18
ספט'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של נטע וינר על האלבום 'דיסקו מנאייק' של להקת טיפקס (1999)
בסדרה זו חקרנו את הטענה כי להקת טיפקס הצליחה להציע דרך מאבק ואלטרנטיבה לסט הערכים ההגמוני-הצבאי השולט דרך יצירתה המוזיקלית. לאחר צלילות חזרות ונשנות אל תוך "דיסקו מנאייק", ההבנה כי אלבום זה מהווה את חוד החנית של יצירתה המוזיקלית-חברתית של טיפקס מתעצמת.
בפוסט זה נמשיך בניתוח הקטעים באלבום דיסקו מנאייק ונביא דברי סיכום אישיים של כותב העבודה נטע וינר.
15
ספט'
חלק רביעי מתוך עבודת הסמינריון של שרי דרמון על מינימל קומפקט.
בפוסט זה ננתח את חמשת השירים הפותחים את האלבום Raging Souls אלבומם השלישי והמשפיע של מינימל קומפקט.
14
ספט'
חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של אורן הורביץ על Odealy של Beck
לפני שעשה את Odelay היה בק על הסף של להיחשב כפלא של שיר אחד. בזכות החשיבה פורצת הדרך שלו, בקיעותו בהרבה מאוד סגנונות ובעיקר אומץ, בק הוכיח לעולם שיש בו הרבה מה לתת. העולם אוהב אותו בגלל כל כך הרבה דברים: הגישה ההומוריסטית שלו, השילוב של המוזיקה המלודית עם נוייז, ובעיקר העובדה שאין לדעת למה לצפות ממנו. אחרי Odelay הוא הוציא עוד כל כך הרבה אלבומים, ואף אחד מהם לא דומה לקודמו. אנחנו מקווים לראות אותו עוד שנים רבות שובר מוסכמות, ומצעיד את המוזיקה של העולם עוד יותר קדימה.
בפוסט האחרון בסדרה, נסקר את השירים הסוגרים את האלבום ונסכם את הסדרה הנפלאה הזאת.
13
ספט'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של עומר קטלן על 34 VOYAGE של PORCUPINE TREE
סטיוון ווילסון יצר אלבום קונספט המשתמש באלמנטים מינימליסטיים ואמביינטים יחד עם מוסיקת רוק פסיכדלית, שילוב מעניין ליוצר מעניין, בפוסט זה ננסה להבין דרך הכרת המושגים, כיצד שילוב זה תורם לנושא היצירה.
12
ספט'
חלק רביעי מתוך עבודת הסמינריון של ענת גוטמן ממלכות הרוק ב"סימנים של חולשה" למלכות האלקטרו ב - "11א"
בפוסט זה ננתח את חלקו הראשון של האלבום 11 א' אותו הפיק רע מוכיח ביחד עם ברי סחרוף וננסה להבין מה הגדולה של רע ביצירה זו שבה הוא מביא את האישיות המוסיקלית המורכבת שלו לידי ביטוי מלא.
11
ספט'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של נטע וינר על האלבום 'דיסקו מנאייק' של להקת טיפקס (1999)
"אני מרגיש שהחלום הציוני הוא כבר לא בלונדיני, בלוריתו השחורה מתנופפת ברוח מחלון של סובארו". קובי אוז לסופשבוע הארץ 3.2.1995
בפוסט זה נתחיל בניתוח מעמיק של האלבום דיסקו מנייאק לאורך ולרוחב היצירה.
08
ספט'
חלק שלישי מתוך עבודת הסמינריון של שרי דרמון על מינימל קומפקט.
בפוסט זה ננסה להבין ממה הושפעו חברי מינימל קומפקט, וכיצד יצרו, כמעט בלי נסיון קודם, את סגנונם הייחודי, אשר הביא אותם להיות אחת הלהקות הישראליות המשפיעות בעולם.
07
ספט'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של אורן הורביץ על Odealy של Beck
נמשיך בסקירה מדוקדקת של האלבום שממשיך להפתיע גם עמוק אל תוך הקטע ה - 5 עם נגיעות של אפלוליות מהפנטת בתוך המולת הכאוס הקופצנית.
06
ספט'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של עומר קטלן על 34 VOYAGE של PORCUPINE TREE 

התיקים ארוזים? הכל מוכן? תחזיקו חזק, בסדרה זו נצא לטריפ פסיכדלי בעקבות voyage 34אלבומו של סטיבן ווילסון סולן להקת פורקופיין טרי המתאר התנסות עם סם האל אס די.
 
05
ספט'
חלק שלישי מתוך עבודת הסמינריון של ענת גוטמן ממלכות הרוק ב"סימנים של חולשה" למלכות האלקטרו ב"11א".
בפוסט זה נסקור את האלבום "סימנים של חולשה" אותו הפיקו ביחד ברי סחרוף ורע מוכיח ונתייחס במיוחד לשיר "כמה יוסי" בוא אפשר לזהות בבירור את העקרונות ההפקתיים של מוכיח.
 
04
ספט'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של נטע וינר על האלבום 'דיסקו מנאייק' של להקת טיפקס (1999)
"אני לא יכול להגיד שאני נהנה מזה, אבל כל מדינה צריכה לפחות להקה אחת כזו." עיתונאי הפופ האנגלי דיוויד טופ אחרי האזנה לטיפקס.
בפוסט זה נסקור את פועלה של טיפקס, אחת הלהקות המשפיעות בנוף המוסיקה הישראלית לאורך 20 שנות פעילותה.
 
01
ספט'
חלק שני מתוך עבודת הסמינריון של שרי דרמון על מינימל קומפקט.
בפוסט זה נחקור את שורשי המוסיקה הישראלית שעליה גדלו חברי הלהקה, ונלמד מה התרחש מבחינה מוסיקלית בשנות ה-80 הן בארץ והן בחו"ל.
 
31
אוג'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של אורן הורביץ על Odealy של Beck

מבקרים ועוד רבים אחרים טענו כי Odelay הוא האלבום ששם את בק בתודעה בתור אמן לגיטימי, עכשווי ופורץ דרך, ואחרי יציאת האלבום היה ברור לכולם שלא מדובר כאן ב"פלא של להיט אחד". זהו אלבום מגוון מאוד שמכיל בתוכו הרבה סגנונות, שביחד מרכיבים יצירה שעוד לא נשמעה כמוה. כדי להבין את גדולתו של האלבום, נתחיל בפירוק כל אחד מהשירים בנפרד.
איציק פינלי ושחר ויגמן
30
אוג'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של איציק פינלי ושחר ויגמן על Rhythm and Stealth של Leftfield.

נראה כי הלחץ והעבודה הקשה נתנו את אותותיהם על הצמד אשר העדיף לפרוש בשיא מאשר ליפול למלכודת ההתמסחרות האמנותית, אך כדברי פול וניל, זהו סוף שהוא רק התחלה...
29
אוג'
חלק שני מתוך עבודת הסמינריון של ענת גוטמן ממלכות הרוק ב"סימנים של חולשה" למלכות האלקטרו ב"11א"
 
 "you take the background and put it in the foreground "
(thelonius monk)
בפוסטים הבאים נשווה בין שני אלבומי מפתח במוסיקה הישראלית- "סימנים של חולשה" (1993) ו- "11א" (2005)
כדי להדגים את ההתפתחות בחשיבתו ההפקתית של רע מוכיח, ובעיקר את האומץ ואת החופש שצבר עם השנים, כלים שאיפשרו לו לקחת את מה שהיה הרקע, ולהעביר אותו לקדמת הבמה.
אך תחילה, בפוסט זה נתמקד במקומה של האלקטרוניקה במוסיקה הישראלית ובהתפתחותה לאורך השנים.
 
28
אוג'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של נטע וינר על האלבום 'דיסקו מנאייק' של להקת טיפקס (1999)
בפוסט זה נעסוק בשורשי להקת טיפקס, הן הגיאוגרפיים והן התרבותיים עדתיים, אשר הביאו לעיצוב אופי הלהקה וקשורים קשר מובהק לרבים מהמסרים המובאים בשיריה.
25
אוג'

חלק ראשון מתוך עבודת הסמינריון של שרי דרמון על מינימל קומפקט

מה נותן ללהקה את האופי הישראלי מצד אחד ואת ההכרה האוניברסלית מהצד השני? סדרה זו עוסקת בתופעה המעניינת של הלהקה "מינימל קומפקט", להקה שהגיעה מישראל והצליחה להיות אוניברסאלית ולהשאיר חותם רב בתרבות המוזיקה האירופית.
 

24
אוג'

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של אורן הורביץ על Odelay של Beck
למי שכבר מכיר ובעיקר למי שעוד לא (היתכן?)-Beck Hansen, או כפי שמעריציו מכנים אותו Beck, אחד האמנים המעניינים ביותר במפה המוזיקלית העולמית כבר שנים רבות נוחת על שולחן המנתחים בסדרת פוסטים מזוית מעניינת, זו שהציבה אותו במקום מכובד זה- האלבום "Odelay!" שיצא בשנת 1996, ואשר תרם רבות לעיצוב המוזיקה הפופולארית של ימינו.
בסדרה זו נחקור את האלבום odelay על כל מרכיביו, בטענה שבק הצליח ליצור יצירה כל כך מגוונת ואקלקטית אך עם זאת אחידה ושלמה.

איציק פינלי, שחר ויגמן
23
אוג'

חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של איציק פינלי ושחר ויגמן על Rhythm and Stealth של Leftfield.
בחינה מדוקדקת של חמשת הקטעים הסוגרים את Rhythm and Stealth, שיתוף הפעולה המדובר עם אפריקה באמבטה, ניצנים של דאב סטפ, הרבה חדשנות ועתידנות וגם בעיות עריכה קלות...

22
אוג'

חלק ראשון מתוך עבודת הסמינריון של ענת גוטמן ממלכות הרוק ב"סימנים של חולשה"  למלכות האלקטרו ב"11א"
בסדרה זו נביא את סיפורם של שניים מהיוצרים המשפיעים ביותר בעשייה המוסיקלית בארץ, ברי סחרוף ורע מוכיח, ושיתופי הפעולה ביניהם, אשר ביטאו צדדים שונים במוזיקה הישראלית.
בפוסט זה נכיר את הנפשות הפועלות בייחוד זו של רע מוכיח שבעשייתו נתמקד בסדרה זו.

21
אוג'

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של נטע וינר על האלבום 'דיסקו מנאייק' של להקת טיפקס (1999)
טיפקס, על אף דימויה הרווח כלהקת נונסס ליצנית, היא למעשה להקה מהפכנית אשר היוותה ביצירתה איום ממשי על תכתיבים הגמוניים מושרשים בעולם המוזיקה הישראלית, שהאלבום דיסקו מנאייק הוא המניפסט המדויק והעצמתי ביותר שלה, כמו גם סמל השינוי התרבותי- חברתי- פוליטי שחוללה בישראל ב - 20 שנות קיומה.
בסדרה זו ננסה לבסס טענה זו דרך חקירת היסטוריית הזמר העברי, שורשי הלהקה וניתוח האלבום דיסקו מנאייק.

18
אוג'

חלק שישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של עומר טייאר על "Let Us Play" של ColdCut.

בפרק זה נמשיך ונסקור את רצועות האלבום של קולד(קאט)פליי , ובסופו ניפרד מהצמד שעירבב חתך הדביק הנגיד השפיע והושפע.


 
17
אוג'
נעם עקרבי, מפיק מוזיקלי, בוגר המסלול המלא לתואר בוגר Muzik, לקח את הגיטרה שלו לעולם הוירטואלי. להלן רשמיו.
איציק פינלי, שחר ויגמן
16
אוג'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של איציק פינלי ושחר ויגמן על Rhythm and Stealth של Leftfield.
בפוסט זה נבחן את המאפיינים הסגנוניים המוזיקליים והטכניים של R&S ונרד לעומקם של חמשת הקטעים הפותחים אותו, מהיפ הופ דרך דאב ואמביינט ועד לטכנו ואלקטרו חורכי רחבות. כך נפתח RHYTHM AND STEALTH.
אייל גלדר
15
אוג'

שימוש בחוטים שאינם איכותיים באולפן שלכם, ו/או לא מחוברים כיאות ומועברים בצורה נכונה יכול לשנות את התוצאה הסופית לרעה בצורה משמעותית.
הכרת סוגי הכבלים והחיבורים, תסייע לכם לבחור את הציוד הנכון על מנת לקבל כמה שפחות רעשים שיתווספו בסופו של דבר לקטע שלכם.
 

14
אוג'

חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של שרי דרמון "Brian Eno - Before and after science".

אלבום זה של אינו, אלבום הסולו הרביעי במספר שלו, נחשב לאלבומו המסחרי ביותר. ב - Before and After Science אינו מחבר בין נטייתו לאוונט גארד לבין שמירה על מבנה שירי, ומשלב קטעים קצביים ואנרגטיים עם קטעים חלומיים, מלנכוליים. בפרק זה, האחרון בסדרה, נסקור אלבום חשוב של יוצר ששינה את פני המחשבה המוסיקלית במאה העשרים.
 

11
אוג'
חלק חמישי מתוך עבודת המחקר של עומר טייאר על "Let Us Play" של ColdCut

בפרק זה ובבא אחריו נסקור את האלבום LETS PLAY , שיר שיר: הסיפור שמאחורי כל רצועה, תובנות מעניינות, וקישורים להאזנה.
10
אוג'
חלק רביעי  ואחרון מתוך עבודת המחקר של גיא בלומנפלד על "Life Forms" של ה - Future sound of London
מבחר ציטוטים חשובים ומעניינים של בריאן וגרי על החוקים המשעממים של הדאנס, על הקשר בין אי סדירות קצב הלב של גרי למוסיקה שהוא יוצר, על הפתיחות לפסיכדליה, ועוד. פוסט אחרון בסדרה.
 
איציק פינלי ושחר ויגמן
09
אוג'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של איציק פינלי ושחר ויגמן על Rhythm and Stealth של Leftfield.
בפוסט זה נבין את התהליך המתיש ורווי הלחצים שעברו לפטפילד ביצירת האלבום בהתייחסות לתקופה המשמעותית ביותר שידעה סצנת המוסיקה האלקטרונית, וכמובן בהתייחסות ללפטיזם אחיו הגדול והכה מוצלח של Rhythm and Stealth.
08
אוג'
חלק רביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של טל תדמור על "Spirit Of Eden" של Talk Talk.

היו שאהבו את האלבום וראו בו פלא מוסיקלי והשפעה חזקה על התפתחות ז'אנר הפוסט רוק (המבקרים). לעומתם היו שלא התחברו אליו כל כך (הקהל). בפרק זה נשמע את דבר המבקר , ונראה על אילו אמנים השפיע spirit of Eden עמוקות. פרידה מ-Talk Talk ומילות סיכום.

 
07
אוג'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של שרי דרמון "Brian Eno - Before and after science".

כמו אצל כל יוצר גדול, גם רעיונותיו החדשניים של אינו לא צמחו בחלל הריק. בפרק הקרוב נתבונן מקרוב בקרקע הפורייה למחשבתו : חלוצי האלקטרוניקה שטוקהאוזן וקייג' הובילו אותו למחשבות על מוסיקה כעל משחק ללא תכלית, על מכונה שמרגע שהותנעה אי אפשר לשלוט על תוצאותיה. המינימליסט לה מונט יאנג ורעיוניותיו לגבי סאונד מתמשך הובילו את אינו אל מחוזות האמביאנס.

 
עומר טייאר
04
אוג'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של עומר טייאר על "Let Us Play" של ColdCut .
מעבר לז'אנרים , תחת השפעת המינימליסטים ובראשם קייג', ומתוך רצון להחזיר את המוסיקה לעם, מנגנים קולדקאט מוזיקה שמתנגשת בעצמה, שמרכיביה מדגישים את האבסורד שבחיבור ביניהם, וכן - גם מוזיקה שמספרת סיפור. לגישות אלו שורשים אצל משורר הביט ויליאם בורוז, אצל ג'ון קייג' והמינימליסטים.
בפוסט זה נחזור לשנות ה-50 בניו יורק, נבין את השפעתו של קייג' ותיאוית הDIY על הצמד ,ונראה מה הפך את קולד קאט לפורצי דרך .
 
03
אוג'

חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של שגיא בלומנפלד על "Life Forms" של ה - Future sound of London

בפוסט זה נלך צעד צעד בשבילי האלבום (הכפול) life form, נקשיב למים זורמים, לחיישן של קצב לב מצפצף, למכות חשמל שכמו מנסות להחיות מישהו שמת, וניכנס לגופו להקשיב להתרחשויות מבפנים ואז אט אט נצא חזרה החוצה.

 

איציק פינלי ושחר ויגמן
02
אוג'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של איציק פינלי ושחר ויגמן על Rhythm and Stealth  של Leftfield.
בשבועות הקרובים,  בכל יום שלישי,  נחשוף חלק מעבודת מחקר מרתקת בנושא  Rhythm and Stealth  - האלבום הגורלי של Leftfield.  בפוסט הראשון בסדרה נלמד מי הם לפטפילד, מאיפה באו, איך הכירו ובעיקר מה הוליד המפגש ביניהם אשר הביא 11 שנים מאוחר יותר ליציאת אלבומם השני Rhythm and Stealth  אותו נבחן לעומק במהלך סדרה זו.
01
אוג'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר  של טל תדמור על "Spirit Of Eden" של Talk Talk.

Talk Talk לא הפכה מעולם לעבד נרצע של חברת התקליטים שלה ולאורך כל 14 חודשי ההפקה הארוכים של Spirit of Eden ,הצליחה להחזיק את נציגי החברה הרחק מאולפן ההקלטות. בפרק זה נראה מה היו ההשלכות של מהלך זה, לטוב ולרע, וכיצד הסתיימה מערכת היחסים עם החברה (רמז: בביהמ"ש). עוד נעסוק בתדמית של הלהקה – יותר נכון, בחוסר הסטייל שלה: זקנים פרועים, נעליים בלוייות . מבחינת חברי הלהקה, לנסות התלבש נכון היה מטרד יותר מאשר עוד פן בהבעה האמנותית שלהם.
 
31
יול'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר "Brian Eno - Before and after science".
אחרי ההצטרפות ללהקת הגלאם רוק roxy-music , אינו השתעמם ופרש, ופנה לטפח כמה קריירות במקביל. בסל של אינו אפשר למצוא אלבומי סולו, הפקה מוזיקלית, שימוש כמקור השראה לאמנים אחרים, כתיבה ועיסוק באמנות חזותית,כל זאת תוך שהוא שובר את המחיצות הבלתי נראות בין התחומים. בפרק זה נעקוב אחרי שיתופי הפעולה המעניינים שלו ,בין היתר עם רוברט פריפ (קינג קרימזון) וניקו, ונתוודע לכמה רעיונות מרתקים של האיש, ביניהם גישתו הייחודית לכתיבת מילים –התייחסות למלל כחלק מהסאונד הכללי של השיר.
28
יול'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של עומר טייאר על "Let Us Play" של ColdCut
בפרק זה נציץ אל שיטות העבודה ו"אירגון" המוסיקה של קולדקאט. נכיר את טכניקות העבודה שבחרו להשתמש בהן , ה - cut n paste והעבודה עפ"י עיקרון ההנגדה של קייג' (juxtaposition ) . נראה איך החדשנות שלהם באה לידי ביטוי גם ביצירת טכנולוגיות חדשות ,ובהפיכת המוסיקה שלהם מתוצר לחומר גלם עבור מוסיקאים.
 
27
יול'
חלק שני מתוך עבודת מחקר של שגיא בלומנפלד על Life forms של future sound of london.

כל שינוי מגיע מאיזושהי אי נחת. בריאן וגרי לא היו מרוצים במיוחד מהחוקיות הברורה במוזיקת הדאנס והחליטו לטפל מחדש במאפייני הבסיס שלה. בפוסט הזה נראה איך הם הלכו אחרי הלב, תרתי משמע, נבין את חלוקת התפקידים בתוך ההרכב, ונתעמק בהשפעה של בריאן אינו עליהם (כמו על כל מוזיקאי מוביל בחצי הכדור המערבי ) וכתוצאה, על החיבור מזרח-מערב במוזיקה שלהם.
 
26
יול'

חלק שלישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של רוני זכאי על מדולה של ביורק

האלבום "מדולה" בונה גשר בין השורשי למודרני. בין הצליל הראשוני ביותר, לבין הכלים והאפשרויות הטכנולוגיות הבלתי נגמרות בימינו. זהו דיסק בו קולו הייחודי של אמן פורץ דרך מוגש במעטפת ניתנת לעיכול ,ובכך בונה ביורק גשר נוסף –בין האוונגרד לפופולרי. פוסט אחרון בסדרה.
25
יול'
חלק שני מתוך עבודת המחקר של טל תדמור על "Spirit Of Eden" של Talk Talk.

Talk Talk קיבלה מ-EMI תקציב עתק להפקת “Spirit of Eden” ודרשה (ואף קיבלה) שליטה מלאה על ההפקה, ללא התערבות של חברת התקליטים, אותה שמרה בדיוק היכן שרצתה - הרחק מאולפן ההקלטות. בתוך האולפן ,עבדה בדייקנות כדי להגשים את חזון הסאונד שלה, וליצור אלבום המתכתב עם אלבומי הג'אז של שנות ה-40' וה-50'. בפרק זה נראה מה היו ההשפעות המוסיקליות על ההרכב ביצירת האלבום, ונראה מקרוב כיצד הם עשו זאת.

 
שרי דרמון
24
יול'

חלק שני מתוך עבודת המחקר "Brian Eno - Before and after science".

כלי הנגינה הראשון של בריאן אינו היה, לא פחות ולא יותר, טייפ ריקורדר. מתוך הסביבה הפורה של ביה"ס לאמנות בו למד, ותוך שהוא מושפע מהמלחין המינימליסטי סטיב רייך, החל אינו הצעיר את ניסיונותיו הראשונים בסאונד וטכנולוגיה. בהמשך לכך, פיתח את רעיון ה-generative music : הרעיון שמוזיקה מאוד מורכבת יכולה להיוולד מחומר גלם מוזיקלי מאוד פשוט.


 
21
יול'
חלק שני מתוך עבודת מחקר של עומר טייאר – על Let Us Play של ColdCut

בפוסט הקודם דיברנו על אבחנה חשובה בין האלמנט המחולל לאלמנט המארגן במוסיקה של קולד קאט. בעוד המארגן הוא מערבי , ומתבטא בין היתר במבנה היצירה, ובבניית המתח לאורך האלבום,
האלמנט המחולל נובע מגישה מזרחית וקשור לחופש של התודעה ולאפשרות לשחק באופן חופשי בעת היצירה.
בפרק זה נעמיק אבחנה הזו, ניגע באמיתות הזן בודהיסטיות ובגישתו של ג'ון קייג' (שהשפיע רבות על הצמד) לפיה "הדרך היא התכלית".

 
20
יול'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של שגיא בלומנפלד על "Life forms" של Future sound of London

Life forms הוא אלבום מנצנץ עם מלודיות שקופות אווירה לחה ואטמוספרה שלווה. רצועות שנכנסות ויוצאות מבלי התחלה אמצע וסוף. באלבום זה המאזין יכול לקבל הבלח של מלודיה שמימיית שמוחבאת בתוך סביבת סאונד עילאית.
השילוב המוצלח בין בריאן דוגאנס, המוח מאחורי האלקטרוניקה והסאונד, לבין גרי קוביין, הפילוסוף שאחראי על התחושות והרגשות, מייצר את הסאונד העתידי של לונדון (לא משנה שמקורו בעצם במנצ'סטר) שיונק מבריאן אינו ומשפיע בין היתר על אינפקטד משרום.


 
19
יול'

חלק שני מתוך עבודת המחקר של רוני זכאי - "1515 מילים על ביורק ועל מדולה".
ב - 2001 עברה ביורק לתפוח הגדול. בפרק זה נבין את כיצד השפיעו ההתרחשויות החברתיות-הפוליטיות הרות הגורל באותה שנה על ביורק. בהמשך נעמיק בדרך יצירת האלבום: ניסוי כלים לא מוצלח עם ההרכב matmos הוביל את ביורק להבנה מה הולכת להיות מהות האלבום. משם קצרה הדרך לאיסוף האמנים המתאימים עבורה, ולעבודה.


 
18
יול'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של טל תדמור על "Spirit Of Eden" של Talk Talk

"זאת מוסיקה שגורמת לך לרצות לבכות, או לכתוב שירה..."; "היא מטהרת אותך...; "אני לא צריך לנגן את האלבום יותר, כבר שמור לו מקום קבוע בתוכי" אלו הן רק חלק מהתגובות לאלבום Spirit of Eden של להקת Talk Talk, אלבום שהיווה פריצת דרך בזמנו, הן סגנונית והן צלילית. האלבום פתח עולם מלא בהשראה ובאפשרויות חדשות, אשר השפיעו ומשפיעות עדיין על מוזיקאים מכל זווית אפשרית – ליריקה, הלחנה, עיבוד, או סאונד. אלבום זה הוא יצירתו של אדם במאבק מתמיד: כנגד הממסד הכופה עליו את כלליו, מול מצוקתו הפנימית, ומול ההתמכרות לסמים. בשבועות הקרובים נכיר את Talk Talk - גילגוליה, ההשפעות עליה, והאופן המיוחד והמדוייק בו יצרה את האלבום, לו מיוחסת תחילת ז'אנר הפוסט רוק.
 
17
יול'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של שרי דרמון "Brian Eno - Before and after science"

קונספטואליסט, חלוץ מוזיקת האמביאנט, מפתח הרעיון של "מוזיקה ייצרנית", יוצר בעל תרומה אדירה למוזיקה הפופולרית שהפיק והשפיע על רשימה ארוכה של יוצרים מובילים (ביניהם U2 , בואי, קינג קרימזון, וולווט אנדרגראונד): קבלו את Brian Eno, הלא-מוסיקאי (כפי שהוא מגדיר את עצמו) המשפיע ביותר על המוסיקה בת זמננו. בשבועות הבאים נעקוב אחר מסלול חייו של היוצר החשוב הזה, מימיו כפרח-כמורה ועד לביסוס מעמדו כחלוץ בתחום המוזיקה החדשה והאמנות בכלל.

 
14
יול'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של עומר טייאר על "COLDCUT – "Let Us Play.
היה צריך להגיע עמוק ורחוק בחקר הרקע של COLDCUT , ההשפעות שחילחלו ליצירה שלהם ותפיסת העולם שלהם, רק כדי להבין שהכל היה פרוש לפנינו עוד מהרגע הראשון, באלגנטיות ותיחכום מדוייקים.
כי הרי לפני שהצליל הראשון מהאלבום " let us play" מתנגן, מצהירים ג'ונתן מור ומאט בלאק, צמד ה-dj Producers , לאן הם מזמינים אותנו –לשחק .
בשבועות הקרובים, בכל יום חמישי, נבחן מקרוב את טכניקות היצירה השונות של קולדקאט באולפן, את גישתם לטכנולוגיה כאל יצירה, נראה מי שימש להם מקור השראה, ונמשיך להאזנה מודרכת באלבומם הראשון. אז יאללה, בואו נשחק.

13
יול'
לצלילים ולמוזיקה הסובבים אותנו כוח רב והשפעה. הם יכולים לסייע לנו לצחוק, לבכות, להתרגז או למצוא שלווה. מכאן נשאלת השאלה האם ניתן לשלוט בכוח משמעותי זה?
האם אפשר לנתב אותו ולעשות בו שימוש לצורך מטרות מסוימות?
12
יול'
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של רוני זכאי - "1515 מילים על ביורק ועל מדולה".
מאמר מרתק בשלושה חלקים על האלבום מדולה של ביורק. מדולה הוא אלבום אנושי, שמבקש לחזור אל הפרמיטיבי, אל האדם האחד, לפני שהתקבצנו לחברה.
ללא כלים חיצוניים ובעזרת טובי המוסיקאים והווקליסטים (ביניהם מייק פאטון, רוברט וייאט ואמני ביטבוקס נחשבים), עושה ביורק אלבום מופת שמשתמש רק בכלי אחד – הקול האנושי.
בשבועות הבאים, בכל יום שלישי, נבין את הקשר בין האוונגרד למתקשר ,בין החלומות המוסיקליים של ביורק בגיל 16, והגשמתם על סף אימהות, בגיל 39, ונתחבר אל אחד החלקים העמוקים ביותר שלנו, אי שם בין הפונס למוח האמצעי.

 
11
יול'

חלק שמיני מתוך עבודת המחקר של ענת גוטמן - 'המינימליזם של סטיב רייך והעדרו כפי שהוא מומחש ב - Different-Trains: ניתוח היצירה ומחשבות'.
פרק אחרון בסדרה. נתקדם בניתוח המוזיקלי של היצירה שהתחלנו בפוסט הקודם.
 

 

10
יול'
אז איך בוחרים מגבר לאולפן? לאייל גלדר, מורה לפלטפורמות ליצירה והפקה יש כמה דברים להגיד בנושא. (רמז: הגודל לא קובע!)
07
יול'
Reason היא תוכנת all in one מבית propellerhead.
מה הכוונה ל all in one ?
הכוונה היא שתוכנה זו מדמה אולפן שלם בצורה מאוד נאמנה. היא מכילה את כל הכלים המרכיבים אולפן המיועד ליצירת מוזיקה אלקטרונית, כל הכלים הינם כלים וירטואליים, תוכנה המדמה הפקת צליל מסינטיסייזרים וסמפלרים כאילו היו אמיתיים.

ועכשיו למדריך ->
 
06
יול'

 חלק שביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של נועם לוקס - 'Kid A - Everything in its right place - המסע של רדיוהד אל עבר החופש היצירתי'.

עולם המוסיקה האלקטרונית, כפי שהתגבש בשישים השנים האחרונות הביא עימו שלל בשורות לעולם היוצרים, המפיקים והמאזינים. ללהקת רוק כמו רדיוהד הסם הזה של המוזיקה האלקטרונית היה Just what the doctor ordered ופתח את המוסיקה שלה למקום חדש של חופש ויצירה, תחילה עבורה ובהמשך עבור הקהל שלה ,שנאלץ להתבגר יחד עם הלהקה האהובה עליו. פוסט אחרון בסדרה, שבו מלבד סיכומים נבין גם איך הופיעה רדיוהד בלייב עם Kid A , אלבום כה אולפני ומופק.

 


05
יול'
קיובייס הינה תוכנה נפוצה ליצירה והפקת מוזיקה. סידרנו לכם פה מדריך למשתמש המתחיל. אז תתחילו להקים את האולפן הביתי שלכם להקלטה / יצירת מוזיקה במחשב!
04
יול'
חלק שביעי מתוך עבודת המחקר של ענת גוטמן - 'המינימליזם של סטיב רייך והעדרו כפי שהוא מומחש ב - Different-Trains: ניתוח היצירה ומחשבות'.

בשני הפרקים האחרונים בסדרה , ננתח מוסיקלית את different trains. נבין כיצד אצל רייך השפה קובעת את המוסיקה, וכיצד יצירה שלמה יכולה להיות מקופלת בעשר השניות הראשונות שלה.
 
03
יול'

בשנים האחרונות אנו עדים לצמיחתו של מוזיקאי מסוג חדש. החל מתחילת שנות ה - 90 צצים יותר ויותר djs מוכשרים בכל רחבי העולם, שאינם מסתפקים בנגינתה של מוזיקה של אחרים – הם גם יוצרים ומפיקים מוזיקה מקורית משלהם. לצד djs אלה ניתן לראות שורה ארוכה של מוזיקאים שעברו תהליך הפוך: הם החלו את דרכם המוזיקלית בנגינה ו/או כתיבה של מוזיקה, ובשלב מאוחר יותר, מעת שנחשפו למוזיקה האלקטרונית, החלו מוזיקאים אלה לחטוא גם בתקלוט, מתוך הבנה ש - dj ברמה גבוהה אינו רק עורך ומגיש של מוזיקה; הוא למעשה נגן, אמן מבצע, במלוא מובן המילה.

30
יונ'
ממכונות תופים, דרך סגנונות הגרעין הקשה של המוזיקה האלקטרונית ועד לסבא של הסינטיסייזר. יותר לא תגמגמו כשישאלו אתכם "אז מה זה Gabba??"
29
יונ'

חלק שישי מתוך עבודת המחקר של נועם לוקס - 'Kid A - Everything in its right place - המסע של רדיוהד אל עבר החופש היצירתי'.

הטראק KID-A נוצר בעצם כפלט של תוכנת הלחנה רנדומלית; Optimistic הוא שיר פוליטי עם רמז למסריו האפוקליפטיים של ג'ורג' אורוול (מחבר "חוות החיות", "1984") ; את המילים של Idioteque חיבר יורק ע"י שליפת משפטים מן הכובע, מתוך אוסף דברים שלא נתנו לו לישון בלילה והוא כתב אותם על פתקים.
בפרק זה נצלול אל העולם שכל שיר באלבום מקפל בתוכו . מומלץ להקשיב לרצועה תוך כדי קריאה עליה...
 

28
יונ'
חלק שישי ואחרון מתוך עבודת המחקר של תמי מילגרום-ישק על Emperor Tomato Ketchup של Stereolab.

היצירתיות של סטריאולאב שהופכת את ההאזנה להם למעניינת, היא גם זו שהופכת את הנסיון לתאר את סגנונם המוזיקלי לקשה כל כך. הצליל של סטריאולאב מתפתח תמידית תוך כדי האזנה. ניתן לאבחן במוזיקה שלהם אלמנטים מז'אנרים שונים: פופ, פאנק, אלקטרוניקה, דיסקו, אקספרימנטאלי, אפילו גותי. בפוסט זה, האחרון בסדרה,ננתח את שירי האלבום ETK ונפרד מ - Stereolab.

27
יונ'
חלק שישי מתוך עבודת המחקר של ענת גוטמן - 'המינימליזם של סטיב רייך והעדרו כפי שהוא מומחש ב - Different-Trains: ניתוח היצירה ומחשבות'.

פוסט זה ידגים כיצד different trains היא יצירה מינימליסטית לכל דבר ובו בזמן לחלוטין אינה מינימליסטית כלל, וינסה להסביר מדוע באחדות הניגודים הזאת אין בעצם שום דבר רע.
אייל גלדר
26
יונ'
מהו מידי? איפה משתמשים בזה? ומהו הכלל שחשוב לזכור. על המידי בהרחבה במאמרו של אייל גלדר, מורה לפלטפורמות ליצירה והפקה ב - Muzik.
23
יונ'
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר על הדטרויט טכנו מאת יפעת לוין.
אז איך, בפועל, יוצרים טכנו? מה מרכיבי הגרעין המוסיקליים שלו? מה הכלים והסאונדים הספציפיים שמזוהים עם הז'אנר? הפרק הנוכחי ,האחרון בסדרה, נותן את המתכון.
22
יונ'

חלק חמישי מתוך עבודת המחקר של נועם לוקס - 'Kid A - Everything in its right place - המסע של רדיוהד אל עבר החופש היצירתי'.

כיצד התקבל האלבום כששוחרר? והאם Kid-A הוא יצירה שלמה העומדת בפני עצמה, או שהוא חלק מתנועת שחרור מוסיקלית גדולה יותר, שמבטאת את הצורך במרד ושחרור מהעבדות של החיים בעולם הקפיטליסטי?

21
יונ'
חלק חמישי מתוך עבודת המחקר של תמי מילגרום-ישק על Emperor Tomato Ketchup של Stereolab
 
 תחת שם שנלקח מסרט יפני משנות השבעים מוציאים Stereolab את Emperor-Tomato-Ketchup , אלבום שהיווה את ההצלחה המסחרית הגדולה ביותר של הלהקה, בו הצליחו חברי הלהקה להטמיע את רעיונות המוסיקה האלקטרונית אל תוך המוסיקה הפופולארית. בראיונות עמם מספרים טים ולטישיה על הגישה היצירתית שהובילה להפקת האלבום, על שיתוף הפעולה הפורה עם חברים-מוסיקאים מחוץ להרכב שהעשירו את האלבום, ומתארים את הפקת הסאונד באלבום סביב סינת'ים אנלוגיים.
 
20
יונ'

חלק חמישי מתוך עבודת המחקר של ענת גוטמן - 'המינימליזם של סטיב רייך והעדרו כפי שהוא מומחש ב - Different-Trains: ניתוח היצירה ומחשבות'.

בפרק זה נצא עם רייך אל מסע רכבות בזמן ובמרחב , מסע שמתחיל בארה"ב של 1939, מגיע לכבשן של אירופה ושב לארה"ב של אחרי המלחמה, אולם כעת - הנוסע (המאזין) כבר נמצא בהוויה נפשית שונה לגמרי.

19
יונ'

חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר - "המעבר של דאפט-פאנק מסצנת האנדרגראונד למיינסטרים בעקבות האלבום homework"
המשך ניתוח מוסיקלי של קטעי האלבום homework, אלבומם הראשון פורץ הדרך של דאפט פאנק וכמה מילות סיכום

16
יונ'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר על הדטרויט טכנו מאת יפעת לוין.

מינימל טכנו ,שימוש בג'אז, אינטליג'נט טכנו. עד 1994 הטכנו הלך והתפצל לזרמים ותתי זרמים, מסיבות חברתיות ותרבותיות שונות. בפרק הקרוב נעסוק בזרמים השונים שהטכנו הוליד, וגם בזרמים במוסיקה האלקטרונית שלא הוליד –הג'אנגל, ההיפ הופ והדראם אנ בייס.
 
15
יונ'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של נועם לוקס - 'Kid A-Everything in its right place - המסע של רדיוהד אל עבר החופש היצירתי'.
פרק נוסף בסקירת הגורמים שהובילו ליצירת Kid-A , האלבום המהפכני של רדיוהד. בפוסט זה נדבר על הפרישה מהלייבל הענק EMI והחופש היצירתי שהתלווה לה, ההשתחררות מעמדת "להקת הרוק", וההשפעה שהייתה לאבות האלקטרוניקה שטוקהאוזן וג'ון קייג' על יורק וחבריו.
14
יונ'
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של תמי מילגרום-ישק על Emperor Tomato Ketchup של Stereolab.

על אילו אמנים מוכרים השפיעה הלהקה, ומה נתן לסטריאולאב את הטייטל 'אחת הלהקות האלטרנטיבות המשפיעות ביותר של שנות ה 90' ואחת מ"להקות הבריטיות החדשניות ביותר של העשור".
13
יונ'

חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של ענת גוטמן - 'המינימליזם של סטיב רייך והעדרו כפי שהוא מומחש ב - Different-Trains: ניתוח היצירה ומחשבות'.

בפרק זה נכיר מקרוב סטיב רייך ואת אבני הדרך המוסיקליות שלו, שסללו את הדרך אל יצירתו Different-Trains

ליאור ברוש
12
יונ'

חלק רביעי מתוך עבודת המחקר - "המעבר של דאפט-פאנק מסצנת האנדרגראונד למיינסטרים בעקבות האלבום homework"

הצמד תומאס וגאי שצמחו כיוצרים מתוך סצנת המסיבות והרייבים, מצאו עצמם באמצע 1997 במרכז העניינים. הקטע "Da-Funk" שיצא כסינגל וגם באלבום, נתפס כלהיט ענק . כיצד זה קרה? מה עשו השניים שהצליחו להכניס קטע אלקטרוני לחלוטין, מונוטוני וללא ווקאל היישר ל"טופ של הפופ"? התשובה לכך דורשת ניתוח מעמיק יותר של הקטע, הן מבחינה מוסיקלית והן הפקתית.

09
יונ'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר על הדטרויט טכנו מאת יפעת לוין

הצורה הראשונית של הטכנו התפתחה במהלך שנות השמונים בדטרויט, על ידי חואן אטקינס, קווין סנדרסון ודריק מיי, שכונו "שלישיית בלוויל", ואדי פולקס. פרק זה יעסוק בחלוצי הז'אנר- מה היו ההשפעות עליהם (מתוכנית רדיו מקומית עד לשטוקהאוזן) , איך הם עבדו טכנית, וכיצד הפכו את הטכנו משלוחה של השיקגו האוס לז'אנר נפרד העומד בפני עצמו . בנוסף , נקבל גם מבט אל סצנת המועדונים והרייבים ההמוניים שהטכנו הוליד .

 
08
יונ'

חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של נועם לוקס - 'Kid A-Everything in its right place - המסע של רדיוהד אל עבר החופש היצירתי'.

טום יורק רצה לעשות משהו חדש. הוא הניא את חברי הלהקה ממחזור ושחזור. הוא התחיל לשלהב את חבריו ללהקה לכיוון חדש, וחופשי, אל תפיסת יצירה שיש בה הרבה פחות גבולות, מבנים, טאבויים וחוקים. החדשנות של יורק היוותה שחקן מפתח בין הגורמים שהשפיעו על יצירת האלבום והולידה תהליכי עבודה חדשים באולפן, אותם נתאר לפרטים בפרק זה.

07
יונ'

חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של תמי מילגרום-ישק על Emperor Tomato Ketchup של Stereolab

מאז שנדרשו לשלם 2000 דולר על זכות השימוש בשירם La Boob Oscilator, אותו מכרו בעבר ב-700 דולר(!), מוציאים סטיראולאב אלבומים בעיקר תחת הלייבל שלהם. בפוסט זה נספר על חשיבתו הייחודית של טים לגבי ריליסים - שיחרור הרבה חומרים שונים במעט עותקים, וגם נעסוק בנושא קריטי אצל הלהקה – ההבדל בין החומרים המבוצעים בהופעות לבין האלבומים המוקלטים. לסיום נברר האם לדעתו של טים שווה להיות עצמאי (אינדי) בכל מחיר.

06
יונ'
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של ענת גוטמן - 'המינימליזם של סטיב רייך והעדרו כפי שהוא מומחש ב - Different Trains: ניתוח היצירה ומחשבות'.

המשך הבירור לגבי המושג "מינימליזם"– בפוסט זה נגלה מה שייכת האסתטיקה המינימליסטית מאומנות הפלסטית לתחום המוסיקה.
 
05
יונ'

 חלק שלישי מתוך עבודת המחקר - "המעבר של דאפט-פאנק מסצנת האנדרגראונד למיינסטרים בעקבות האלבום homework"

אם נחלק את מוסיקת הדאנס לשתי קבוצות עיקריות, קבוצת ה"מיינסטרים" וקבוצת ה"אנדרגראונד", אפשר לומר שדאפט פאנק , בזכות homework , החליפו קבוצות . בפרק זה נבין מה מכתיב כל אחד מהזרמים
 

02
יונ'

חלק שני מתוך עבודת המחקר על הדטרויט טכנו מאת יפעת לוין.

כמה עובדות על טכנו: אפרו-פוטוריזם ,המחשבה שטכנולוגיה יכולה לבטא גם משהו רוחני, עומדת בבסיס מוזיקת הטכנו; את המונח  טבע לראשונה המפיק הדטרויטי חואן אטקינס, כטייק אוף על ספר מד"ב שהשפיע עליו; הרעיון הבסיסי של הז'אנר הוא ליצור מוסיקה שמושתתת על אמצעים טכנולוגיים ללא שימוש בכלים חיים, ודווקא בשל כך , ב"הפוך על הפוך", מבטלת את הניכור שבחיים בחברה תעשייתית-טכנולוגית. על הפילוסופיה שבבסיס הטכנו , בפרק הבא בסדרה. 

01
יונ'

חלק שני מתוך עבודת המחקר של נועם לוקס - 'Kid A-Everything in its right place - המסע של רדיוהד אל עבר החופש היצירתי'.

מה היו ההשפעות המרכזיות על Radiohead שהביאו אותם ליצירת האלבום Kid A?
בפרק זה ננסה להבין את הגורמים שהובילו את הלהקה לשנות כיוון מוסיקלי ולעבור מרוק צפוף גיטרות ומעובד היטב, אל מעבדת הניסוי של האלקטרוניקה.
 

31
מאי

חלק שני מתוך עבודת המחקר של תמי מילגרום-ישק על Emperor Tomato Ketchup של Stereolab

חברי סטריאולאב אוהבים סאונד אנלוגי. לטים יש אוסף כפייתי של תקליטים שונים ומשונים עם למעלה מ – 5,000 תקליטים ובקושי 3 דיסקים. הוא מאזין למוסיקה מאוד מגוונת, וכך גם מקורות ההשפעה שעיצבו את המוזיקה של הלהקה: מקראוטרוק ושטוקהאוזן עד טין פאן אלי. בפרק זה נראה כיצד הפגישו סטריאו לאב בין מוסיקה ישנה לסאונדים חדשים.

30
מאי
 חלק שני מתוך עבודת המחקר של ענת גוטמן - 'המינימליזם של סטיב רייך והעדרו כפי שהוא מומחש ב - Different-Trains: ניתוח היצירה ומחשבות'.
 

בשני הפוסטים הקרובים ננסה לברר על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על מינימליזם, באמנות הפלסטית ובמוסיקה. לשם כך , נבין גם כיצד פועל מנגנון התפיסה האנושית.

29
מאי

חלק שני מתוך עבודת המחקר - "המעבר של דאפט-פאנק מסצנת האנדרגראונד למיינסטרים בעקבות האלבום homework"

על מנת להבין את תהליך יצירת האלבום "Homework" וכיצד הוא הכניס את דאפט-פאנק למיינסטרים, נסקור את האירועים שקדמו לאלבום, ביניהם תחילת הרומן עם הכימיקל בראדרס שסייע חיבר את הצמד, לראשונה, ללייבל גדול. 

26
מאי
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר על הדטרויט טכנו מאת יפעת לוין
מגרסה מקומית לז'אנר השיקגו ההאוס, ה"דטרויט טכנו" הפך בתחילת שנות ה-90 לז'אנר מוסיקלי בפני עצמו. בהשפעת ההתפתחויות הטכנולוגיות של התקופה החלו "שלישיית בלוויל", חלוצי הז'אנר, ליצור מוזיקה חדשה המושפעת מעיר מגוריהם התעשייתית, מהרכבים אלקטרונים דוגמת קרפטוורק, מאבי האלקטרוניקה שטוקהאוזן, וממדע בדיוני. ה"דטרויט טכנו" התפשט וזכה לפופולריות בינ"ל, מוליד בעצמו ז'אנרים חדשים (מינימל,אינטליג'נט) ותת תרבויות חדשות – תרבות המועדונים, הרייבים וה - MDMA, והיווה סמל לתיעוש ולניכור העירוני של התקופה.
בפרק הראשון בסדרה נכיר מקרוב את דטרויט, העיר בה הכול החל – עירן של שלוש ענקיות הרכב האמריקאיות ,עיר עם מתח בין גזעי שהתפוצץ בתחילת הסיקסטיז, העיר בה נולד המוטאון בפיפיטיז, והטכנו בניינטיז.
 
25
מאי

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של נועם לוקס - 'Kid A-Everything in its right place - המסע של רדיוהד אל עבר החופש היצירתי'.


בשנות ה - 90 של המאה העשרים הלך והתגבש דור עצום ובינלאומי של מעריצי רוק צעירים, שהיו שונים מאוד מצרכני ה – "רוק של פעם". לא עוד גיבורי גיטרה והופעות ענק מפלצתיות, לא עוד שינוי העולם ומרד באימפריאליזם האמריקאי בנוסח שנות ה-60, אלא מה שרבים מן העיתונאים התרבותיים חברתיים כינו דור ה – X, חסר הערכים, חסר גיבורים פוליטיים ומעורבות פטריוטית אותנטית. לצד להקות בריט-פופ "סמי אנדרגראונד" דוגמת בלייר וסוייד קמה באותה תקופה Radiohead, להקה שעתידה לשנות את פני עולם המוסיקה בשני העשורים הבאים. 

בשבועות הקרובים, בכל יום רביעי, נעסוק באלבומה השלישי פורץ הדרך של Radiohead, Kid A, בו הוביל טום יורק את הלהקה לכיוון חדש, חופשי, ואל תפיסת יצירה שאין בה גבולות, טאבו וחוקים.
 

24
מאי

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר  של תמי מילגרום-ישק על Emperor Tomato Ketchup של Stereolab

את טים גיין, מייסדה של Stereolab , עניין הרבה יותר לבדוק ולהציג רעיונות מוסיקליים חדשניים מאשר להקים עוד להקה פופולארית. בתחילת שנות התשעים גיין כינס סביבו חבורת מוסיקאים שותפים למחקר, ויחד , תוך שימוש ברעיונות משנות ה 50, 60 ו -70 והתאמתם לרוח התקופה, יצרו חברי Stereolab סאונד חדש ורלוונטי לתקופה שבה פעלו. על ידי העלאת רעיונות/יצירות/ גרובים/ סאונדים ישנים חזרה אל פני השטח, 20 שנה ויותר אחרי שדעכו, הצליחה הלהקה לעורר את תשומת הלב של מוסיקאים אחרים לנושאים כמו טכניקות נגינה, שימוש בכלים וסאונדים שונים.

בשבועות הקרובים, בכל יום שלישי, נעשה זום אין על הביוגרפיה של סטריאו לאב, נחקור את טכניקות היצירה השונות שלהם בלייב ובאולפן, נראה מי האמנים שהושפעו מהם ונבחן מקרוב את אלבומם (etk) Emperor Tomato Ketchup

23
מאי
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר של ענת גוטמן - 'המינימליזם של סטיב רייך והעדרו כפי שהוא מומחש ב - Different Trains: ניתוח היצירה ומחשבות'.

Trains Different היא מהיצירות הפופולריות של סטיב רייך, מלחין בן זמננו הנחשב לאחד מאבות הזרם המינימליסטי במוסיקה. בשבועות הקרובים, בכל יום שני, ננסה להבין מקרוב מהו מינימליזם, ונצלול לאחת מיצירותיו הממגנטות של רייך , Trains Different , המספרת סיפור אישי וקולקטיבי גם יחד, ומדגימה היטב את הטענה בדבר היותו של רייך מינימליסט, ובו בזמן – גם את היפוכה.

ליאור ברוש
22
מאי

חלק ראשון מתוך עבודת המחקר - "המעבר של דאפט-פאנק מסצנת האנדרגראונד למיינסטרים בעקבות האלבום homework"
דאפט פאנק, הצמד הנחשב לאחד ההרכבים האלקטרוניים המצליחים בעולם ולחלוצי הסצנה האלקטרונית בצרפת, יודע להפוך חיסרון ליתרון. ביקורת שלילית שנכתבה על הסינגל הראשון שלהם בה כונתה המוסיקה שלהם "פאנק מטופש" (daft punk),הפכה במהרה לשם ההרכב, שהפן הויזואלי בעבודותיו חשוב לפחות כמו הצד המוסיקלי. בשבועות הקרובים  בכל יום ראשון, נבחן מקרוב את יצירתם של גאי-מנואל דה אומם-קריסטו ותומס בנגלטר, ונבין כיצד homework”", אלבומם הראשון פתח להם את הדלת ממרתפי האנדרגראונד אל עולם המיינסטרים.

16
מאי
הגדרות קצרות לז'אנרים וסגנונות פופולריים במוסיקה העכשווית אשר מקור ומשמעות שמם אינם לאו דווקא שגורים בפי התלמיד מהשורה.
הסברים מפורטים ומעמיקים יותר על האמנים והמונחים המוזכרים ניתן לקבל במהלך סדרות OYM עצמן. לכל סדרה יצורף בנוסף לדיסקוגרפיה מילון מונחים ואמני מפתח מפורט.
11
מאי
המרצה אבי אלבז עונה על השאלות - "מה צריך לדעת בשביל להיות איש סאונד?" ו - "מה מבדיל איש סאונד ממוצע לאיש סאונד מעולה?"
09
מאי
בכל אולפן תקני נמצא לפחות זוג אחד של מוניטורים מקצועיים שאמורים לתת למפיק את התמונה האמיתית של הסאונד והמיקס בקטע עליו הוא עובד.
נשאלת השאלה מה הופך רמקול מסתם רמקול למוניטור ?