הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
פאנק מטופש
ליאור ברוש
| ראשון | 22.05.11 |
פאנק מטופש
חלק ראשון מתוך עבודת המחקר - "המעבר של דאפט-פאנק מסצנת האנדרגראונד למיינסטרים בעקבות האלבום homework"
דאפט פאנק, הצמד הנחשב לאחד ההרכבים האלקטרוניים המצליחים בעולם ולחלוצי הסצנה האלקטרונית בצרפת, יודע להפוך חיסרון ליתרון. ביקורת שלילית שנכתבה על הסינגל הראשון שלהם בה כונתה המוסיקה שלהם "פאנק מטופש" (daft punk),הפכה במהרה לשם ההרכב, שהפן הויזואלי בעבודותיו חשוב לפחות כמו הצד המוסיקלי. בשבועות הקרובים בכל יום ראשון, נבחן מקרוב את יצירתם של גאי-מנואל דה אומם-קריסטו ותומס בנגלטר, ונבין כיצד homework”", אלבומם הראשון פתח להם את הדלת ממרתפי האנדרגראונד אל עולם המיינסטרים.
 

 

 גאי-מנואל דה אומם-קריסטו ותומס בנגלטר , הם דאפט פאנק, נפגשו עוד בתקופת התיכון הרחק בשנת 1987. לאחר כמה שנים הקליטו ארבעה סינגלים תחת הרכב פאנק ממוצע בו השתתפו השניים (תומס- גיטרה, גאי- באס) ושמו Darlin (דארלין), לאחר ששוחררו הסינגלים נכתבה עליהם ביקורת שלילית במגזין הבריטי "Melody Maker" שכינתה את המוסיקה שלהם "Daft Punk" או בעברית פאנק מטופש. השניים עזבו את הלהקה ופתחו בהרכב אלקטרוני עצמאי, והחלו ליצור קטעי דאנס בעזרת ציוד אנלוגי באולפנם הבייתי.

אלבומם הראשון יצא לאחר 5 שנות פעילות ושמו "Homework" השם ניתן לאלבום מהסיבה הפשוטה שאת כולו עשו השניים בבית. האלבום נחשב לפריצת דרך והוא משלב בתוכו סגנונות כמו: דאנס, האוס, טכנו, אלקטרו, אסיד ופאנק.

בשנת 1993 במהלך הופעה ב-"יורודיסני" נפגשו השניים עם נציג מחברת התקליטים "Soma" שלאחר מכן הוביל ליציאת הסינגל הראשון שלהם ב1994 שנקרא "The New Wave" ולאחר מכן באלבום הוא קבל את השם "Alive" שזהו גם שמו של אלבומם האחרון שיצא ב2007.

הסינגל השני (כביכול מהאלבום) הוא שפתח להם את הדלת לעולם המיינסטרים, ושמו "Da Funk". קטע שנחשב על היום לקלאסיקת האוס שהגיעה בשנות ה90. לאחר הסינגל הזה הם פרצו לתודעה באירופה ולאחר מכן גם בארה"ב, הם המשיכו לשחרר אלבומים במשך השנים:

Human After All (2004), Discovery (2001) Alive (2007), אחד המאפיינים הבולטים של השניים הוא השימוש שלו באמצעים חזותיים שמשולבים ביצירה המוזיקלית. בהופעות מופיעים דאפט פאנק כצמד רובוטים, הקליפים שיצאו מהאלבום Homework בוימו על ידי במאים מוערכים כמו: Spike Jonze, Michel Gondry. האלבום דיסקברי הפך לפסקול של סרט האנימה Interstella 5555., שהפיק הצמד יחד עם Leiji Matsumoto, יוצר אנימה מפורסם.

הצמד נחשב לאחד ההרכבים האלקטרוניים הכי מצליחים בעולם, כמו כן גם לחלוצי הסצנה האלקטרונית בצרפת. הם הושפעו מאמנים רבים כגון: "Elton John", "MC5", "The Rolling Stones", "Chic", "The Beach Boys", "The Stooges", " Romanthony", "Todd Edwards", "Bob Marley", Frankie Knuckles", "Juan Atkins" " ועוד.

בעקבות יציאת האלבום נכנסו "Daft Punk" אל הזרם המרכזי של המוסיקה. אז איך הם עשו את זה ? על כך ועוד, בפוסט הבא.

המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik – בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט

לכל הפוסטים בסדרה:

חלק ראשון: פאנק מטופש

חלק שני: אירועים שקדמו לאלבום Homework של Daft Punk

חלק שלישי: סקירה היסטורית של הדאנס לסוגיו

חלק רביעי: ?...What Da Funk

חלק חמישי: Daft Punk - Homework | חלק אחרון

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות