נוער מיוזיקלי – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 

             

               
         

פרויקט "נוער מיוזיקלי" של העמותה לקידום יצירה מוזיקלית מקורית (ע"ר)

1. תמצית הרעיון

הקמת תנועה ארצית, המורכבת ממרכזי מוזיקה יישוביים, במטרה לספק לבני נוער מעוטי משאבים, באמצעות העיסוק המוזיקלי:
• מוקד עניין ועיסוק יצירתי;
• כלים לביטוי אישי, פיתוח כישורים ומימוש יכולות ומאוויים;
• פורקן תסכולים והעלאת הדימוי העצמי;
• קשירת קשרים חברתיים;
• יצירת תחושות שייכות וגאווה.

 

2. הרציונל

החל מהרוק'נרול בשנות ה- 50 של המאה הקודמת, דרך תרבות הראפ וההיפ הופ, האפשרות ליצור מוזיקה במחשב האישי, וכלה בתופעת כוכב נולד על גרסאותיה השונות ברחבי העולם - בעשורים האחרונים הפכה המוזיקה, עבור בני הנוער מעוטי המשאבים בעולם כולו, לא רק למקור עניין פסיבי, אלא גם לכלי ביטוי אקטיבי.

הרציונל העומד בבסיסה של תנועת "נוער מיוזיקלי" הוא לנצל את כוחה של המוזיקה העכשווית, על גווניה השונים, ככלי ביטוי מרכזי לצעירים מעוטי משאבים, ולהעמיד לרשותם של בני נוער, שידם אינה משגת (נערים בסיכון, עולים חדשים, נוער מרקע סוציו – אקונומי נמוך) מרכזים יישובים – קהילתיים, תחת ארגון – גג ארצי, שבהם יוכלו למצוא פורקן לאנרגיות המפעמות בתוכם ולתעלן לעיסוק מוזיקלי פורה, תוך הדגשת הקשר שבין ההצלחה האישית למחויבות הקהילתית.
בשלב שני, לאחר ביסוסו של המרכז היישובי, הכוונה היא לאפשר גם לנוער "נורמטיבי" בעל עניין מוזיקלי להצטרף, ובכך ליצור תנועה פתוחה, שיש בה פוטנציאל לגשר על פערים בחברה הישראלית. 

היצירה המוזיקלית מאפשרת סובלימציה של דחפים אגרסיביים של בני הנוער ותיעולם לכיוונים חברתיים נורמטיביים, באמצעות מתן ביטוי לרגשות, אמונות וקונפליקטים רבים, המהווים חלק מתהליך ההתבגרות. 
ההשתייכות למסגרת קבועה, אמפתית, מקבלת ותומכת מסייעת במניעת שוטטות, מפחיתה תחושות ניכור ודחייה, מחזירה לנער את האמון במערכות ומעודדת רכישת הרגלים של מחויבות, התמדה, עמידה בזמנים, עבודת צוות והתמקצעות. יתרה מכך, המפגש החברתי של בני נוער, הבאים מרקע חברתי שונה, הופך את המוזיקה לכלי לחיבור וגישור ביניהם. בנוער מיוזיקלי יוכלו בני הנוער לרכוש כישורים חברתיים של תקשורת, הקשבה, כבוד וסובלנות כלפי האחר וכן ערכים של תרומה לקהילה – העצמה אישית לקראת השתתפות פעילה וחיובית במערכות החיים.


3. קהל היעד

בשלב ראשון - בני נוער מעוטי משאבים בגילאים 13-21, המוצאים עניין וביטוי אישי במוזיקה.
בשלב שני – פתיחת המרכז לכלל בני הנוער ביישוב בעלי עניין במוזיקה. 

4. השיטה

א. הקמת מרכזי נוער מיוזיקלי יישוביים
ב. קיום פעילויות מוזיקליות ברמת התנועה הארצית 

 

4.1 הקמת מרכזי נוער מיוזיקלי יישוביים

מרכז הנוער המיוזיקלי היישובי יופעל בשיתוף מחלקת הרווחה / מחלקת החינוך והנוער היישובית. לצורך הקמתו, תקצה הרשות המקומית מבנה קיים (מקלט / מבנה שאינו בשימוש או חדרים בתוך מרכז קהילתי), ותתאים אותו לצרכי הפעילות המוזיקלית. המבנה יכלול (על פי סדר העדיפויות הבא, במקרה של מגבלה תקציבית):

• חדר אקוסטי לנגינה;
• חדר מחשבים ותקלוט;
• חדר האזנה;
• חדר כניסה שיהווה מקום לשהייה חופשית;
• חדר הקלטות ועריכה;
• אולם קטן להופעות.

המקום יתופעל על ידי צוות, שיכלול איש מקצוע מתחום המוזיקה, איש מקצוע מתחום עבודת הנוער, סטודנטים למוזיקה ומתנדבים (ניתן לשלב חברי שנת שרות),
המרכז יאפשר לבני הנוער ליצור ולהתפתח בתחום המוזיקה, באמצעות מסגרות נגינה, dj, יצירת מוזיקה במחשב וסאונד; התנסות בהרכבים מוזיקליים; העשרה של עולם התוכן המוזיקלי והפקת מופעים מוזיקליים בקהילה.

במרכז יופעלו המסגרות הבאות:
1. הרכבים - להקות צעירות היוצרות מוזיקה מקורית משלהן. הלהקות יקבלו ליווי מקצועי בכתיבה, נגינה עיבוד והפקה מוזיקלית.
2. כתיבה יצירתית – התמודדות עם טקסטים - כתיבת שירים ועיבוד טקסטים קיימים.
3. מוזיקה ומחשבים- שימוש במחשב ובתוכנות ככלים ליצירת מוזיקה מקורית ומוזיקת ליווי ללהקות ראפ והיפ הופ, וככלי ליצירת וידאו קליפים.
4. התנדבות נוער- בני נוער ברמה מתקדמת, הפעילים במרכז, ינחו מצטרפים חדשים בפעילויותיהם המוזיקליות.
5. מנהיגות – המרכז ישאף לקדם את בני הנוער הפעילים בו, תוך העצמה אישית וקבוצתית, לקראת לקיחת אחריות על המרכז ומעורבות בניהולו, כולל תכנים, הפקת ימי מוזיקה ייחודים ויוזמות שונות.
6. יזמות עסקית- קבוצה של בני נוער שתסייע בהפקת אירועים, תעניק שירותי הגברה בעיר, תלמד את נושא השיווק המוזיקלי ותעבוד על שיווק ההרכבים הקיימים במרכז.

לצד המסגרות המוזיקליות יפעל במרכז גם צוות מקצועי, שינחה את העבודה הטיפולית עם בני הנוער. סוגיות שיעלו ויטופלו במסגרות הקבוצתיות ובשיחות פרטניות יהיו מניעת השימוש בסמים, מניעת אלימות, הגשמה עצמית ובטחון עצמי. כל זה ייעשה תוך מיפוי צרכים, שיוביל את הצוות להחלטות לגבי התהליך שהנער יעבור במרכז המוזיקה, ממסלול מוזיקלי 'טהור' לנער נורמטיבי ועד לליווי של עובדים טיפוליים לנערים מנותקים. הצלחת המרכז תימדד על פי מדדים איכותיים וכמותיים - מספר הלהקות, מספר בני נוער מתנדב, מספר הקבוצות הפעילות במרכז, הפחתת תחושות ניכור של בני נוער עולה וכיוצ"ב.

 
4.2  קיום פעילויות מוזיקליות ברמת התנועה הארצית 

הרציונל העומד בבסיסה של נוער מיוזיקלי כתנועת גג של המרכזים הישוביים, הוא לא להסתפק בפעילות מקומית, אלא להציב בפני הנערים והנערות, חברי התנועה, אופק מאתגר להתפתחות מוזיקלית ברמה הארצית.

הפעילויות שיתקיימו ברמת התנועה הארצית יכללו:

• כיתות אמן – מדי חודש תיערך במרכזה של התנועה בתל אביב כיתת אמן, שתהיה פתוחה בחינם לבני הנוער מהמרכזים היישוביים. בכיתות האמן יתארחו מוזיקאים פעילים לשיחה פתוחה ונגינה משותפת.       
• כנס שנתי ארצי של התנועה - בו יתקיימו מופעים של להקות הנוער המקומיות, סדנאות יצירה וכיתות אמן.
• הפקת אלבום שנתי - בו ייכללו מיטב יצירות הנערים מן המרכזים היישוביים, שיוקלטו ויופקו במסגרת פרויקט הפר"ח המוזיקלי (ראה להלן). 

 
5. המשאבים הדרושים להפעלתו של המרכז היישובי
 
המשאבים הדרושים להפעלתו של כל אחד מן המרכזים היישוביים כוללים שני מרכיבים עיקריים – היערכות לוגיסטית וכוח אדם.

5.1 היערכות לוגיסטית
• שיפוץ המבנה שיועמד לצורך הפרויקט והתאמתו לפעילות מוזיקלית.
• ציוד – כלי נגינה, מערכת הגברה, אמצעי הקלטה בסיסיים, מחשבים, תוכנות, עמדות תקלוט.
• הוצאות תפעול ותחזוקה שוטפות. 

 
5.2 כוח אדם
• רכז - משרה מלאה
• רכז חברתי - חצי משרה 
• רכז להקות והרכבים - חצי משרה
• מנחים (חברי שנת שירות, סטודנטים ובוגרים של Muzik) שיהיו אחראים על פעילויות מוגדרות, בתמורה למלגת לימוד או שכר מינימאלי.

מסמך הכולל עלויות מוערכות להפעלתו של המרכז היישובי מצורף.  
 

6. מי עומד מאחורי היוזמה?

העמותה לקידום יצירה מוזיקלית מקורית (ע.ר. 58-050434-8) היא הגוף המפעיל את תנועת נוער מיוזיקלי. העמותה היא גוף ללא כוונת רווח (מלכ"ר), הפועל במטרה לקדם מוזיקאים ומיזמים מוזיקליים מקוריים, בעלי ערך חברתי ו/או תרבותי. העמותה ממקדת את פעילותה בשלושה אפיקים:
 
א.      קידום נוער בסיכון באמצעות מוזיקה – מיזמים דוגמת "Muzik is the Answer", "פר"ח מוזיקלי" ו"נוער מיוזיקלי".
ב.      תמיכה בהוצאתם לאור של פרויקטים מוזיקליים מקוריים, בעלי ערך חברתי ו/או תרבותי – דוגמת "רכבת לונה פארק", "מלחמה. זה תופס אותך" ו- "דרכך קדימה".  
ג.       הענקת מלגות ללימודי מוזיקה למוזיקאים מוכשרים, שידם אינה משגת – בין היתר, מעניקה העמותה מלגות לצעירים המצויים בתהליכי שיקום במסגרת עמותת "על"מ".
העמותה הוקמה רשמית רק במרץ 2009, אך היא משתפת פעולה עם Muzik – בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה, ונהנית מניסיונו המצטבר, המשתרע על עשור של פעילות מוכחת בתחומי עיסוקיה של העמותה. 
 

עמוד הבית    חדשות    נוער מיוזיקלי

נוער מיוזיקלי

     נוער מיוזיקלי – חדשות מוזיקה