מוזיקה בשם Squarepusher - המשך
נועם ספרבר
| שני | 12.12.11 |
מוזיקה בשם Squarepusher
חלק שלישי מתוך עבודת המחקר של נועם ספרבר על האלבום music is rotted one note של Squarepusher.
בפוסט שלפנינו נבחן כמה שירים / קטעי מוזיקה להם בוחר טום לתת שם שמתאר ומסביר את שמו הבימתי. שירים שמגדירים מיהו Squarepusher.

שיר הנושא מתוך האלבום ?Do you know squarepusher שזוכה לאותו שם, הוא שיר מגדיר זהות מבחינת טום ג'נקינסון. השיר שנפתח בטקסט שאומר:
 

"Squarepusher is your fucking daddy. Makes all different styles of drum and bass."
 

הטמפו של השיר הוא יחסית נמוך למשהו שמראש מציג את עצמו כמתוך ז'אנר הדראם אנד בייס. השיר הוא מאוד מלודי עם מנגינה קליטה שאתה אפילו מזמזם אחרי שמיעה אחת של השיר. טום מנגן בכול הכלים כולל נגינה על המילים והקול. אין פיסת צליל אחת ביצירה שלא עוברת עיבוד שינוי והתאמה לתוך היצירה. השיר הזה מחזק את הטענה של פירוש השם "דוחף המעטפה". טום בעצם מספר על תהליך היצירה שלו, בכך שהוא מנסה לגוון ולעשות מספר רב של סגנונות וגוונים של דראם אנד בייס. גם השיר עצמו הוא מעיין מסע דרך מגוון סגנונותיו של טום, כאשר ההתחלה היא מפגן של הסינטזה הגרנולרית כאשר הוא מפרק את הצלילים ומשמיע אותם לאט מאוד או מהר מאוד ויוצר מתוך הצלילים המוקלטים (כגון הקול שלו) סאונדים חדשים. לאחר מכן נכנס הגרוב של התופים, כאשר לאחר מכן רוב השיר מתאפיין במעין שאלה ותשובה בין המלודיה שמנגן הסינטיסייזר למניפולציות שונות של סאונד אלקטרוניות ודיגיטליוית. טום כאילו מסביר בשיר זה מהו Squarepusher כמישהו שעושה מספר רב של סגנונות ומנסה ליצור קידמה במוזיקה שלו.

שיר נוסף שמגדיר את טום הוא Squarepusher Theme מתוך feed me weird things. גם בשמו של שיר זה ישנה הכרזה על כך שזהו שיר שמגדיר את זהותו של טום. שיר זה הוא הרבה יותר ג'אזי ויש בו הרבה יותר מקום לווירטואזיות של טום בנגינת גיטרה בס. השיר נפתח באקורדים ג'אזיסטיים באופיים, אך מנוגנים בסמפלר ונקטעים בסופם, והגרוב תופים בנוי כולו ממעברי תופים מסומפלים. מעל הגרוב במשך כמעט כל השיר מנגן טום על הגיטרה בס ככלי המוביל בשיר את המלודיה, במה שנשמע מאוד ג'אזיסטי באופיו. גם בניית השיר באמצעות סמפלר וחיתוכים רבים מזכירה במעט את דרך הפקת תקליטיו של מיילס דיוייס (שגם בה בוצעו חיתוכים רבים( שהשפיע רבות על טום ג'נקינסון. השפעה זו ניכרת עוד יותר בתקליט מאוחר יותר.
 

"Q: with your latest CD (Music is rotted one note) you seemed to go more in a direction of Miles Davis' work. Do you see it that way?
A: Definitely. I think in some way, it was my interpretation of a lot of stuff that's been really important to me. It was just time to react in certain ways. Obviously, there is that massive influence there." ¹
 

בשיר זה בא לידי ביטוי הנגן שבטום ושוב מחזק את טענת "דוחף המעטפה" כאשר טום מייצר מוזיקת ג'אז אשר בנוייה מאילתורים של גיטרה בס חשמלית על גבי לופים וסימפולים של תופים, כאשר הכול ערוך ומעובד לאחר מכן. השיר מזכיר במעט שירים שיצאו 12 שנים מאוחר יותר כאשר אבישי כהן יחד עם הטריו שלו מייצר גם סולוים פרועים של בס על גבי מקצבי תופים מהירים.

את הפוסטים הבאים נקדיש לניתוח האלבום - Music is Rotted one note ונראה כיצד הוא קשור מאוד בבחירת שם הבמה של טום. 
 
המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik” - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט

_______________________________________________________________________________________________

1 – מתוך ראיון ל - Perfect sound forever

 


לכל הפוסטים בסדרה:

חלק ראשון: Music is Rotted one note - Squarepusher

חלק שני: Squarepusher - מה יש בשם?

חלק שלישי: מוזיקה בשם Squarepusher - המשך

חלק רביעי: Squarepusher - מוזיקה היא 'קותבים' תו אחד

חלק חמישי: SP - Music is Rotted one note | ניתוח האלבום

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות