הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
השפעות על Coldcut
עומר טייאר
| חמישי | 04.08.11 |
השפעות על Coldcut
חלק רביעי מתוך עבודת המחקר של עומר טייאר על "Let Us Play" של ColdCut .
מעבר לז'אנרים , תחת השפעת המינימליסטים ובראשם קייג', ומתוך רצון להחזיר את המוסיקה לעם, מנגנים קולדקאט מוזיקה שמתנגשת בעצמה, שמרכיביה מדגישים את האבסורד שבחיבור ביניהם, וכן - גם מוזיקה שמספרת סיפור. לגישות אלו שורשים אצל משורר הביט ויליאם בורוז, אצל ג'ון קייג' והמינימליסטים.
בפוסט זה נחזור לשנות ה-50 בניו יורק, נבין את השפעתו של קייג' ותיאוית הDIY על הצמד ,ונראה מה הפך את קולד קאט לפורצי דרך .

הביט פואטרי של בורוז

השפעה עמוקה על קולד קאט היתה בהקלטותיו של סופר הביט וויליאם ס. בורוז משנות ה 50 ואילך, הקלטות של "מוסיקה קונקרטית", קולאז'ים של צלילים ורעשים שעל גביהן הקליט טקסטים שונים שלו.

עבודתו של בורוז ותפיסת הטקסט כתוכן מילולי אשר מתפרש מעל אווירה הנוצרת מצלילים – אלו באים לידי ביטוי בדרך שבה משתמשים COLDCUT במילים ובשירה ביצירתם.

כמו-כן, אסתטיקה של החיתוך, המעבר החד מנושא לנושא, לרוב על מנת להעצים את תחושת המרחק והניכור בין נושא למשהו או נושא למתבונן – גם הם השפיעו על האסתטיקה המוסיקלית של COLDCUT, המצטיינת בשילוב גורמים מוסיקליים אשר לכאורה אינם קשורים זה לזה.

חשוב לציין את הגישה הנארטיבית של COLDCUT באלבום הנ"ל, שכן מספר קטעים באלבום מבוססי נושא לחלוטין – החל מפוליטיקה ואנטי-מלחמה ועד נושאים "ירוקים" וחברתיים. זוהי אולי ההשפעה העמוקה ביותר של ספרות הביט וסצנת ההיפ-הופ האמריקאית על יצירתם באלבום זה, וזוהי נקודה מאוד בולטת באלבום, בייחוד בהאזנה השנייה והשלישית.  

המינימליזם וקייג'

עוד השפעה אסתטית על האלבום מגיעה מן המוזיקה המינימליסטית, אשר לתפיסתה "כל אחד יכול לעשות זאת".

התנועה המינימליסטית רצתה להחזיר את המוסיקה אל העם, ע"י האמונה שכל אחד יכול לגשת ליצירת מוסיקה ע"י שמירה על מספר עקרונות מארגנים.

COLDCUT גם מבחינים בשינוי הטכנולוגי אשר תומך בתפיסה זו:

 "The nice thing about music is that over the last ten years there has been this revolution in DIY music. People can actually afford to save up and get some equipment. set it up at home and start making music on it which is as good as anything coming out of a professional recording studio. In many cases better, because they're not encumbered by those expenses and by the conditioning that quite often makes the music boring " ^5

 ג'ון קייג' היה חבר ב -   FLUXUS ע ("TO FLOW" בלטינית)  קהילת אמנים בשנות ה 50 בניו-יורק, אשר שמה דגש רב על DIY   (Do It Yourself) והעדפת פשטות מעל מורכבות, יצירה מתוך חומרים קיימים,וכן על  שיתוף פעולה עם אמנים שונים בתהליך היצירה.  ההשפעה של עקרונות התנועה מורגשת ביצירתם של COLDCUT בבירור.

  ההיסטוריה לימדה אותנו שתפיסה זו השפיעה רבות על ז'אנרים רבים (היפ-הופ,Pאנק) אך COLDCUT לקחו את הרעיון לשלב האבולוציוני הבא שלו – ויצרו ז'אנרים מתוך ז'אנרים :

 "all great artists have drawn from random mixes of cultures and all musical movements are combinations of other musical cultures. there is never any totally new aesthetic movement in any field. all these movements generate, they evolve as if different creatures from different species were mating and giving birth to other creatures and the ones that were suitable to the environment survive and they go on to spawn more and more things and that has been happening naturally in cultures since humans have been around. we’ve been trying to speed that process up because it is generally a beneficial process ... it brings cultures together, it increases understanding. it generates new material, it stops things getting stale and machines i think can enhance that." ^6

 וכמו-כן, התפיסה לפיה המנוגן (או המוקלט) הופך לכלי מוזיקלי עצמאי ( וכאן הם חייבים תודה לאנשים רבים – מטרי ריילי ועד גראנד-מסטר פלאש, ודרך Mantronix) מחזקת את מעמדם של COLDCUT כמינימליסטים מן השורה.

  

בפוסט הבא נסקור את האלבום LETS PLAY : הסיפור שמאחורי כל רצועה, תובנות מעניינות, וקישורים להאזנה.

המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט


  לכל הפוסטים בסדרה:

חלק ראשון:  תורת המשחקים – על Let Us Play של ColdCut

חלק שני: let us play - COLDCUT | התכלית היא הדרך

חלק שלישי:  COLD-CUT N' PASTE

חלק רביעי: השפעות על Coldcut

חלק חמישי: סקירת האלבום Let us play של Coldcut

חלק שישי: Let us play | Coldcut - סקירת האלבום חלק ב' וסיכום

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות