הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
השפעות הביטלס על אריק איינשטיין וסביבתו
נועם ספרבר
| רביעי | 09.11.11 |
השפעות הביטלס על אריק איינשטיין וסביבתו (1968 – 1973)
חלק ראשון מתוך עבודת הסמינריון של נועם ספרבר.
בפוסטים הבאים נסקור את השפעות הביטלס על אריק איינשטיין בין השנים 1968 – 1973. השפעות אלו ייבחנו על פי מאפיינים כגון טקסט, לחן, מבנה, הפקה, וקווי דמיון נוספים. העבודה תתחיל בסקירה של התפתחות הרוקנרול במערב בארצות הברית ובאנגליה, ותמשיך בסקירה של מהפכת הרוקנרול בישראל בה אריק איינשטיין הוא דמות מפתח.


קצת הקדמה

בעבודה זו, מתכוון נועם להראות כי אריק איינשטיין ראה בביטלס מודל לחיקוי מכמה בחינות. ראשית כל הוא האמין שהסיבה העיקרית להצלחתם של הביטלס היא כתיבת שירים מוצלחת במיוחד ולכן הוא מחקה את הביטלס הן במילים והן בלחן של שיריו. כמו כן איינשטיין מחקה את ההתנהלות המקצועית של הביטלס כאשר הוא מזהה את הפוטנציאל שיש לצמד כותבים / יוצרים / מלחינים שעובדים יחדיו בדוגמת פול וג'ון ולכן בוחר לעבוד על יוצרים נוספים שהם בעיקר שלום חנוך ומאוחר יותר גם מיקי גבריאלוב. לא ניתן לטעון בבירור שאיינשטיין פועל במודע להעתיק את הביטלס אך בעבודה זו נראה מספר נקודות רב שמראה על השפעה של הביטלס ומוכיח שגם אם אין רצון מודע של איינשטיין להעתיק מהביטלס ישנו כזו רצון בתת מודע והוא מוביל לחיקוי ולשימוש בביטלס כהשראה עמוקה מאוד.


בעבודה זו, ינסה נועם להוכיח דרך ניתוח מוזיקלי של השירים הבאים את הזיקה הברורה עד כדי חיקוי בין איינשטיין לביטלס: אני אוהב לישון אל מול I’m only sleeping, מה שיותר עמוק יותר כחול אל מול Here comes the sun, מאיה אל מול Hey Jude, אשת האיכר אל מול Rocky Raccoon, אבישג אל מול Honey pie, אמא אדמה ומה איתי אל מול Hey Jude, ולמה לי לקחת ללב אל מול Eight days a week וגם מול A day in a life. דרך ניתוח טקסטים וסאב טקסטים, הרמוניות ומהלכים הרמוניים, רעיונות הפקתים וסאונד, ובחירת שירים שיכנסו לאלבום אראה שאריק איינשטיין הושפע מאוד מהביטלס. בפרק הראשון נסקור את התפתחות הרוק'נרול בארה"ב אנגליה וישראל שהובילה למהפכת הרוק'נרול בישראל. בפרק השני נשווה בין שירי איינשטיין לביטלס בנושא טקסטים. בפרק השלישי נשווה בין שירי הביטלס לשיריו של איינשטיין בנושא לחן מבנה והפקה ובפרק הרביעי אדון בביצוע של שירי הביטלס על ידי איינשטיין ובקווים נוספים לדמיון. 
 
אחרי שהבאנו את ההקדמה לעבודת מחקר זו, בפוסט הבא נתחיל בניתוח עם סקר התפתחות הרוקנרול באנגליה, ארה"ב וישראל.

העבודה נכתבה במסגרת סמינריון מחקר במוסיקה ישראלית ב - Muzik בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוסיקה בהנחיית ד"ר אורי לשמן

 


לכל הפוסטים בסדרה:

חלק ראשון: השפעות הביטלס על אריק איינשטיין וסביבתו 

חלק שני: סקירת התפתחות הרוקנרול באנגליה, ארה"ב וישראל

חלק שלישי: השוואה בין שירי אריק איינשטיין לביטלס

חלק רביעי: השוואה בין שירי אריק איינשטיין לביטלס - המשך

חלק חמישי: השוואה בין שירי אריק איינשטיין לביטלס - חלק אחרון

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות