הטרקטור ואבן עזרא בעינב – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    הטרקטור ואבן עזרא בעינב

הטרקטור ואבן עזרא בעינב

  לאחר הבכורה המדהימה בפסטיבל העוד בירושלים, מגיע מופעה של נקמת הטרקטור, משיריו של רבי משה אבן אזרע, לתל אביב. עמית הכט, המנהל הפדגוגי שלנו, שיצא פעור פה מהופעתם של אבי בללי (חבר צוות ההוראה ב- Muzik) וחבריו בירושלים, ממליץ בחום, ותלמידי ביה"ס ומוריו יהנו מהנחה משמעותית ברכישת כרטיסים למופע המושקע. אז בואו ניזכר במה מדובר.
הרב והמשורר היהודי משה אבן-עזרא, שנולד בגרנדה שבספרד בראשית המאה ה-11, נחשב עד היום לאחד מגדולי היוצרים בתקופת תור הזהב בספרד.
בכל שנותיה קיימה להקת "נקמת הטרקטור" קשר חי ומלא סקרנות עם עולם השירה היהודית העתיקה. עוד בתחילת שנות התשעים ביצעה הלהקה את אחד מפיוטיו של אבן-עזרא "אל נורא עלילה", ובכך יצאה למסע מרתק המחבר בין מוזיקה עכשווית ופרשנות מודרנית לבין המסורת על סמליה וטקסיה.
בין הפיוטים המוכרים שאותם ביצעה הלהקה נמנים "דרור יקרא"; הביצוע האלקטרוני ל"אדון הסליחות" אשר הופיע באלבומה הראשון; ו"אחד מי יודע" אשר ליווה את מופע המחול "קיר" של אוהד נהרין.
במופע החדש מרחיבה "נקמת הטרקטור" את היריעה ומקדישה ערב שלם לעולמו, לפועלו ולפיוטיו של רבי משה אבן-עזרא בפרשנותה הייחודית, בד בבד עם חגיגות השנה ה-20 לפעילותה.
לנקמת הטרקטור יצטרפו נגן העוד אליהו דגמי ואמנית הוידאו שירה מיאסניק.
לקראת המופע נפגשה ליטל שליט, תלמידת Muzik, עם אבי בללי, לשיחה על פיוטים, דת, מחול ובעיקר על מוזיקה.

מה הביא אותך לבחור ברבי משה אבן עזרא?
 
"הדבר הראשון שמשך אותי אליו היא העובדה שמדובר בשם שאינו שגור בתרבות, בניגוד לאבן גבירול או יהודה הלוי, שאלו שמות שכולם מכירים. יש כאן מבחינתי מעין סגירת מעגל. ההיכרות הראשונה שלי איתו הייתה בתחילת שנות ה - 90 כשהוצאנו את הדיסק הראשון של נקמת הטרקטור, שם ביצענו את 'אל נורא עלילה', שר' אבן עזרא כתב. אז לא ידעתי שזה נכתב על ידו הייתי בטוח שזה ציטוט של אלוהים. זה חיבור מיסטי. השנה אנחנו חוגגים 20 שנות פעילות ופתאום הרגשתי שאני בשל ומוכן לזה. חיפשתי אותו והנושא הזה של דת ופולחן סיקרן אותי.
השנה האחרונה הייתה עבורי לא קלה. אבי נפטר, אבל זה פתח אותי להתעסקות בדת, פולחן וטקסיות דוקא מתוך נקודת מבט של אבל.  יש קשר חזק בין פולחן לפיוטים וזה לא משנה אם זה יהדות או תרבות הבאלי, בכולן נמצאת ההוויה האנושית. יהדות היא מורשת אבל היא גם מילים, טקסטים, אני רואה בה ענף תרבותי שעדיין יכול למנף אמנות ותרבות מודרנית.
אני חי את המילה של ר' אבן עזרא ואת העבר שלו בעשייתי כיום. קפצתי אל תוך העולם שלו שהוא סאגה אחת גדולה של בריחה, רדיפה, כאב, געגועים וחשק. הוא מעולם לא ויתר על החשק. היו לו המון מכתמי יצר וסליחה שבאה אחריהם.  הלחנתי בינתיים 15 שירים שבחרתי אותם כי גיליתי את עצמי שם".

מה השיר הראשון שהתחברת אליו?

"עד אן שלחו רגלי ועוד לא מצאו מנוח?". זה מתאר את המסע האינסופי הזה בתוך החיים, הנדודים והחיפושים. אמנם ר' אבן עזרא מתייחס לנדודים פיסיים שעבר לאחר שנרדף בספרד, אבל אני רואה בזה הרבה רבדים. הנדודים לא מתייחסים רק לנדודים בעולם, אלא גם במסע למצוא את השקט. ככל שאתה אדם סקרן ומחפש אתה סובל יותר. לא הייתי מחליף את הסבל ברוגע ושובע. אחרי שאסיים לאכול אני הולך להיות שבע ועצוב".

ספר על תהליך הקומפוזיציה

"המילים הן שטענו אותי. זה תהליך די דומה למה שעברתי עם שיריה של דליה רביקוביץ, שיתוף הפעולה שעשיתי עם יהודית רביץ. אני לא מרגיש שהלחנתי את זה. מצאתי את המוזיקה בתוך המילים. אחד הדברים שמאוד חשובים לי הוא מצלול. חשוב שיבינו את הנוף ושהמילים יעבירו תחושה. אני לא מורכב, אני פשוט ומינימליסט. הבסיסיות שלי והחולשות שלי הן נקודת המוצא שאני מאמין בה ויודע איך להפוך לכלים. אני מאמין שהעולם האווירתי שלי בא מתוך פשטות פנימית, שעם השנים אנשים רואים אותה. בחרתי במופע לעבוד עם וידאו ארט ולרגע לא עלה על דעתי להקרין את המילים על מסך מאחורה. כמוזיקאי, התפקיד שלי הוא להטעין את הכוונה במילה כך שאנשים יבינו את הפירוש.
אני מתעסק עם נופי עולם ועם נופי הרגשות של האדם. ברגעי הכאב אני מתמקד באישון העין וברגעי החשק בתאי הגוף. אני גם אוהב את הניגודיות שבין מודרני וישן אל מול פשוט ומטאפורי. ביצירה חייב להיות באלאנס בין אינטואיציה לרציונל. אני קודם עושה ואז שואל את עצמי למה. אל מול כל רגש יש שאלה מסרסת".

חווית בילדות חוויה מוזיקלית דומיננטית?

"בכיתה ח' היו לוקחים אותנו להופעות במסגרת 'אומנות לעם'. באחת הפעמים לקחו אותנו לשמוע את היצירה "תמונות בתערוכה" של מוסורגסקי. הדהים אותי הנרטיב ביצירה והעובדה שאפשר לצייר בצלילים ותווים. עד היום אני פתוח לעולם הקלאסי אבל אני לא יודע תווים. אני מצייר את התחושה את הפרשנות שלי בצלילים".

איך היה לעבוד שוב עם 'הנקמה'?

הלהקה זה עולם שלם. כולם שותפים ליצירה וזה כמו משפחה. אחד בונה סיטואציה ומישהו אחר נותן לו פתרון. הכל נעשה סביב חזון מוזיקלי כשמדובר באנשים פתוחים ונועזים שאוהבים לרגש ומתמסרים לחוויה.  יש קלידן חדש - רועי ירקוני (בוגר Muzik) וויולנית שהצטרפה - גליה חי. הצליל השתנה, ואנחנו לא מה שהיינו בתקליט האחרון".

נקמת הטרקטור במחווה לר' אבן-עזרא - מרכז ענב בתל אביב, יום חמישי 11.2.10 בשעה 21:30.
לתלמידי Muzik ומוריו מחיר כרטיס 85 שקלים במקום 125.
להזמנת כרטיס התקשרו לקסטל, *8965.
 
הטרקטור ואבן עזרא בעינב – חדשות מוזיקה