גיל סמטנה , מורה ל - preproduction, סדנת הפקה, הנחיית פרויקט גמר
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    המורים    גיל סמטנה

גיל סמטנה | מורה ל - preproduction, סדנת הפקה, הנחיית פרויקט גמר

 

סמטנה התחיל לנגן בגיטרה באופן עצמאי בגיל 13. במסגרת לימודיו בתיכון במגמת אלקטרוניקה הכיר את הגיטריסט אורן קפלן. השניים התחילו לנגן יחד וגם לבנות בעצמם את מכשירי ההקלטה והאפקטים שלהם. בהמשך הקימו ביחד את להקתם אלגנט. בצבא שרת כטכנאי שידור בגל"צ. משם המשיך ללימודי טכנאות סאונד אצל יואב גרא ועבודה כטכנאי הקלטות באולפני די.בי של רונן בן טל. כעוזר טכנאי השתתף גיל באלבומים של משינהאלון אולארצ'יקרמי קליינשטיין ועוד וכך נחשף לרזי ההפקה המוזיקלית והעבודה באולפן.

בדי. בי. פגש את אהוד בנאי והחל לנגן בס בלהקתו "הפליטים". ב"פליטים הכיר גיל את יוסי אלפנט שהשפיע מאוד על תפיסתו האומנותית ועל עבודתו כמפיק. בפליטים הכיר גם את המתופף ז'אן ז'אק גולדברג. הפליטים הופיעו במחזמר המפורסם והשנוי במחלוקת מאמי מאת הלל מיטלפונקט ובבימויו (צוותא 1986).

באותן שנים, ניגן סמנטנה בכמה מאלבומי המופת של הרוק הישראלי, ביניהם, "אהוד בנאי והפליטים", "סיפורים מהקופסא" של רמי פורטיס, "1900?" של פורטיסחרוף, אלבום ההופעה המוצלח של פורטיסחרוף "כשהגיטרה מנסרת את הלילה", ועוד.

עם תחילת שנות התשעים העמיק סמטנה את הידע המוזיקלי שלו והחל ללמוד קונטרבס אצל אלי מגן. החל ללמוד מוזיקה קלאסית, באקדמיה ע"ש רובין בתל אביב. בהמשך, ניגן בתזמורת הפילהרמונית הצעירה. ב-1993 עזב לברלין על מנת ללמוד קונטרבס באקדמיה לאומנויות (Hochschule der Kunste Berlin אצל פרופ' ריינר צפריץ (Prof. Rainer Zepperitz- נגן הקונטרבס הראשי של הפילהרמונית של ברלין באותן שנים). לבחינת הסיום שלו בברלין ביצע סמטנה בין השאר יצירה שהלחין לויולה וקונטרבס.

לאחר השלמת תואר בברלין חזר סמטנה לארץ והתקבל כחבר בתזמורת הסימפונית ראשון לציון כנגן קונטרבס, במשך חמש עונות. הוא ניגן כמחליף גם בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. היה חבר בהרכב הקלאסי אלטרנטיבי "קפריזמה"- אתם ביצע בין השאר יצירה מקורית שלו לקונטרבס, קלרינט וויולה. כמו כן ניגן עם "אנסמבל המאה ה-21".

סמטנה אחראי להפקתם של כמה מהאלבומים היפים ביותר במוזיקה הישראלית בשנים האחרונות, ביניהם, "ענה לי" של אהוד בנאי, שזכה בתואר "אלבום השנה", "עומד על נייר" של אביתר בנאי, "שמע קולי" של מאיר בנאי, "משולש" ו"החבר אני" של רמי פורטיס, אלבום הבכורה של אמיר דדון, ועוד.

קישורים:

לראיון עם גיל באתר Muzik

לצפייה בסדנת אמן עם גיל סמטנה ב - Muzik

לאתר של גיל

גיל סמטנה , מורה ל - preproduction, סדנת הפקה, הנחיית פרויקט גמר