גורדון פינת Muzik  – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    גורדון פינת Muzik

גורדון פינת Muzik

  גורדון פינת Muzik – טל גורדון על סדנת כתיבת הטקסט שתיפתח בסמסטר הקיץ

   
בסמסטר הקיץ הקרוב תיפתח לראשונה ב - Muzik סדנה לכתיבת טקסט, בהנחיית טל גורדון. לקראת הסדנא יצא כתבנו למשימות מיוחדות, נעם לוקס, לראיון עם טל.

אבל לפני הראיון עצמו, קצת ביוגרפיה למי שלא ממש מכיר:
טל פרצה לתודעתנו ב- 1991, עם אלבומה הראשון, עליו עבדה עם ברי סחרוף ואמיר צורף ("הג'ינג'יות"). 4 שנים אח"כ יצא אלבומה השני, הפעם עם אבי בללי (גם הוא מנוי על סגל ההוראה של Muzik) כמפיק. בשנת 2000 הופק אלבומה השלישי של טל ע"י קורין אלאל. הפרטנרית באלבום זה הייתה רונה קינן. ב – 2002 השתעשעה טל בתפקיד זמרת בהרכב של אלי אברמוב. בשנת 2005 זכתה טל בפרס אקו"ם על "אסופת טקסטים" שכתבה ושעוד לא נכנסו לאלבומים. ב – 2006 בא לעולם אלבומה הרביעי של טל, תוך שיתוף פעולה עם עופר קורן מלהקת אלג'יר, ועם שיקו פלדמן מ"שייגעצ". בימים אלו עובדת טל לקראת אלבום ומופע עם ג'וני שועלי, אלונה דניאל ורונית שחר.
מלבד יצירתה המוזיקלית, מזוהה טל עם תוכנית הטלוויזיה "תוצרת הארץ","ציפורי לילה" בגלי צה"ל, וגם תוכנית הטלוויזיה החינוכית – "תרבות. רחוב."

טל, מה צפוי למשתתפים בסדנא?

"בכתיבה, כמו גם בתחומים מקבילים של הלחנה ושירה, קיים חיפוש אחר ה'קול האותנטי'. אני, במסגרת 25 שנים של כתיבה, עברתי תהליך חיפוש כזה בעצמי. בסדנא תהיה כוונה לאתר את הקול האישי של כל משתתף. אני מאמינה שכנות היא הדבר הנכון והעדיף בכתיבה. הסדנא אמורה להעביר את התלמידים תהליך של חיפוש ומציאה של הדברים האמיתיים לומר. אני מקווה לסייע לאנשים להתנער ולהפטר ממניירות כתיבה שבמקרים רבים מקורן בחיקוי אחרים".

הסדנא מתאימה לבעלי ניסיון כתיבה בלבד?

"הניסיון הדרוש להשתתפות בסדנא הוא שליטה בא"ב. עם זאת, הדרישה והציפייה שלי מן התלמידים היא תשוקה אותנטית לכתיבה. תהיה הרבה עבודה משותפת בסדנא בבית הספר, ועם זאת עבודה רבה אישית בבית. אני מעדיפה להתייחס לשיעורים כאל "מפגשי כתיבה", כך גם אני אינני "מורה" טיפוסית מבחינת האוריינטציה הפדגוגית. אני רוצה לעורר ולעודד את הכותבים לתהליכים של חופש, דמיון ושעשוע עם רעיונות והמילה הכתובה. אני מצפה שיגיעו אנשים "דלוקים" כאשר אני אדאג להביא את השאר".

הסדנא תעסוק גם בקשר בין טקסטים למוזיקה?

"תהיה התעסקות מסוימת בנושא, אך הדגש המרכזי יושם במוקדים אחרים. כל מפגש יכלול התעסקות בנושא מסוים לכתיבה, ובהתאם להתפתחות הסדנא, נתעסק גם באופן הגשת הטקסט בהקשר של פרפורמנס. אם שיר והמסר שלו הולחנו, נוכל להתעסק גם בהיבטים של הגשה והופעה כחלק מעיצוב הצגת הטקסט, תוך שימוש בגיטרה מלווה, קלידים וכו"'.

תלמידים שנוהגים לכתוב בשפה האנגלית – יהיה להם מה לעשות בסדנא?

"קיימת אופציה לעבוד על חומרים באנגלית במסגרת הסדנא, למרות שבעיקרה וביסודה הסדנא מבוססת על השפה העברית. אני ואמנים רבים סביב עברנו תהליך עם נושא השפה, כאשר בעבר יצרנו באנגלית ועבדנו סביבה. אני חושבת שיש משהו שמתנגן אחרת באנגלית, וניתן להבחין בהבדל אפילו במשהו בסיסי כמו לשלב בשיר את המילים "I love you" לעומת המילים "אני אוהב/ת אותך". זו גם סוגיה ז'אנריסטית – בפופ למשל ישנם מצלולים שעובדים באנגלית באופן "טבעי" יותר.
במידה והתלמיד נחוש כי הוא מעוניין ליצור מוזיקה ולשווקה בחו"ל וכל עולמו הוא אנגלית, לא נעבוד בעברית באופן מאולץ. חשוב להבין מי הקהל עימו האומן רוצה לתקשר ובאיזו שפה הוא מדבר".

עם איזה מטען אמור המשתתף בסדנא לצאת בסיומה ?

"משתתפי הסדנא אשר יקיימו את חלקם ברצינות, אמורים לסיים אותה עם אסופת טקסטים אישית שתשמש אותם ביצירה. בנוסף, טכניקות שונות של כתיבה יהיו מאומנות ומפותחות. כמו תחומים אחרים, ניתן להתייחס גם לכתיבה כ'שריר' הניתן לאימון ופיתוח. מי שעוסק בכתיבה וישתמש בטכניקות השונות בהן נעסוק במהלך הסדנא, ימצא יתרון ושיפור בהיותו 'חם' בספורט הזה של כתיבה. זה חשוב כי הגברת המגיעה לביקור לעיתים נדירות, הנקראת 'השראה' זקוקה לכותב מיומן ו'חם' כדי לתעד את ביקורה".

ההרשמה לסדנא מתקיימת בימים אלה. לפרטים נוספים – 03-6961011.
   
גורדון פינת Muzik  – חדשות מוזיקה