מסלול ה - BA המלא – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    מסלול ה - BA המלא

מסלול ה - BA המלא

  מסלול ה-BA המלא – כל מה שרציתם לדעת | ראיון עם רונן חרותי מנהל Muzik

מסלול ה - BA החדש של Muzik פותח עולם של אפשרויות לסטודנטים אך גם מעלה בוודאי מספר שאלות. מה מבנה המסלול? מה התואר המוענק? מה אלמד שם? ועוד. מנהל Muzik רונן חרותי נמצא כאן כדי לתת מענה לכל מתעניין, כהקדמה ליום הפתוח, שיוקדש למסלול זה, ב - 6 ליולי

מה הסיבות שהובילו להקמת מסלול ה - BA?
"הדחף העיקרי הגיע מצד תלמידי המסלול המלא ב - Muzik. היות שתלמידים אלה נמצאים ממילא במסלול לימודים מעשי-אינטנסיבי, ברמה אקדמית ובהיקף של 3 שנים, עלתה מהם הדרישה להכרה אקדמית בלימודיהם. דרישה זו התחברה למגמתו העקבית של Muzik מאז היווסדו - לקדם ולפתח את לימודי המוסיקה העכשווית בישראל לקראת הכרה כדיסציפלינה אקדמית מלאה, בדומה למעמד שלו זוכים לימודים מסוג זה במרבית ארצות המערב.
להשקפתנו, אין הצדקה עניינית לכך שלימודים רציניים בתחומי יצירת המוסיקה והפקתה יסבלו מנחיתות כלשהי לעומת לימודים בתחומי האמנות העכשווית, הקולנוע, הצילום והעיצוב, הזוכים להכרה אקדמית.
עד היום, לא ניתן היה בישראל להגיע לתואר אקדמי מתוך לימודי מוסיקה מעשיים, אלא באמצעות האקדמיות למוסיקה, שפעילותן מרוכזת בעיקר בתחומי המוסיקה הקלאסית. מוסיקאים שעניינם בתחומים מוסיקליים עכשוויים, לא זכו עד כה למענה אקדמי. המסלול החדש הוא צעד משמעותי בכיוון זה".

כיצד נוצר שיתוף הפעולה עם האוניברסיטה הפתוחה?
"שיתוף הפעולה הוא סיכומו של תהליך ממושך. היה ברור לנו מלכתחילה כי על מנת לקדם את המסלול עלינו לחבור למוסד אקדמי, ולפני כשנתיים התחלנו לבחון שני אפיקים:
האחד – שיתוף פעולה עם מוסדות לימוד בריטיים, המעניקים תואר אקדמי בתחומי המוסיקה הפופולארית ו/או בתחום ההפקה המוסיקלית; האחר – שיתוף פעולה עם מוסד אקדמי ישראלי.
המגעים עם המוסדות הבריטיים, שהתנהלו גם באמצעות ביקור שלנו אצלם, התקדמו יפה עד שהושהו לפני כשנה, בסמיכות לפרסום הדיונים על החרם האקדמי הבריטי על קשרים עם מוסדות ישראליים. באפיק הישראלי ניהלנו מגעים עם שלוש אוניברסיטאות, ובסופו של דבר חשנו כי החיבור הנכון ביותר יהיה לאוניברסיטה הפתוחה, שהוכיחה כי היא ראויה לחלוטין לשמה: היא היתה הפתוחה והקואופרטיבית מבין המוסדות שאליהם פנינו. תודה מיוחדת מגיעה בעניין זה לד"ר רון ויידברג, ראש החוג לאמנויות באוניברסיטה הפתוחה ומוסיקאי פעיל בעצמו, שהיה הגורם הדומיננטי בקידום התהליך".

במה המסלול ייחודי לעומת לימודי הפקה מוסיקלית אחרים בארץ ו/או בעולם?
"ייחודו של המסלול בשני מאפיינים מרכזיים:
האחד הוא שיטת הלימוד - למידה מתוך עשייה, ועשייה מתוך למידה. בנוסף לדרכי הלימוד המקובלות (שיעורים עיוניים, סדנאות מעשיות והרכבים) נמצא התלמיד, לאורך כל תקופת לימודיו, בתהליך בלתי פוסק של יצירה, ביקורת עבודות ופרויקטים מעשיים, שבאמצעותם הוא מיישם את הידע והמיומנות שצבר, ורוכש, כבר בזמן לימודיו, את היכולת ליצור ולהפיק תוצרים מוזיקליים מוגמרים ולהעלותם על הבמה. תהליך זה מגיע לשיאו בשנת הלימודים האחרונה, המוקדשת ברובה להפקת אלבום אישי מיצירותיו של התלמיד.
המאפיין הייחודי האחר הוא השילוב בין הלימודים המעשיים של Muzik לבין הקורסים העיוניים של האוניברסיטה הפתוחה. המסלול בנוי כך שבכל אחד משמונה הסמסטרים לומד התלמיד גם שני קורסים של האוניברסיטה הפתוחה. קורסי האוניברסיטה הפתוחה שבחרנו לצורך המסלול הם בתחומי המוסיקה, האמנות, הקולנוע, התרבות והתקשורת, ובסופו של דבר הם מצטרפים ל-BA במדעי הרוח והחברה. יודגש כי הלימוד בקורסי האוניברסיטה הפתוחה במסגרת המסלול מתבצע כולו ב - Muzik, שהוכר לצורך זה ע"י האוניברסיטה הפתוחה כ-'מוסד מלמד' מטעמה".

למי מיועד מסלול זה?
"המסלול מיועד למי שמעוניין לפתח את המוסיקה כעיסוק מרכזי בחייו, רואה את ייעודו בתחומי היצירה וההפקה ומעוניין לגבות זאת בתואר אקדמי, הפותח אופקים נוספים. אנחנו מחפשים אנשים מוכשרים ויצירתיים, שרוצים ומסוגלים לעמוד בארבע שנות לימוד מאתגרות ואינטנסיביות".

באילו נושאים אני רוכש ידע וניסיון במסלול?
"המסלול ממוקד ביצירת מוסיקה והפקתה. תחומי הלימוד העיקריים הם שפת המוסיקה (תיאוריה והרמוניה), פיתוח שמיעה, הלחנה, עיבוד ותזמור; פיתוח יכולות הנגינה במקלדת, בכלי ריתמי ובהרכב; שליטה בתורת הצליל (סאונד), סינטזה וגימור (מיקס ומסטרינג); הכרת תעשיית המוסיקה ורכישת יכולות לתכנון ולניהול בפועל של הפקה מוסיקלית. בנוסף, כמובן, באים קורסי האוניברסיטה הפתוחה, שנועדו להעשיר את התלמיד בתחומי האמנות, התרבות והתקשורת".
4 שנים. זה לא הרבה זמן?
"זה לא מעט. אבל הבט סביבך על לימודים אקדמיים בתחומי האמנות החזותית, הקולנוע, העיצוב – כל תכנית לימודים רצינית, ברמה אקדמית, המושתתת על לימודים מעשיים, אורכת 4 שנים, וכנראה שיש לכך הצדקה: הסיכוי שתסיים את הלימודים כאמן וכאיש מקצוע בשל, המסוגל לעמוד בעצמו על שתי רגליו, הוא גדול יותר לאחר שעברת מסע ממושך של לימוד, יישום וצבירת נסיון מעשי".

האם ניתן לסיים את התואר בזמן קצר יותר (לימודי קיץ)? ולחילופין, האם ניתן להשלים את לימודי ה- BA כעבור מספר שנים נוספות (עקב מצוקת זמן)?
"למי שכבר השתתף בעבר בקורסים של האוניברסיטה הפתוחה וצבר נקודות זכות בעבורם, או לבעלי רקע נרחב במוסיקה ו/או בסאונד, שעשויים לזכות עקב כך בפטור מהשתתפות בקורסים מסויימים, יש בהחלט אפשרות לקצר את תקופת הלימודים. תיאורטית ניתן לסיים את המסלול בזמן קצר יותר (3 שנים), באמצעות השתתפות בקורסי האוניברסיטה הפתוחה גם בסמסטר הקיץ. אולם מבחינה מעשית לא הייתי ממליץ לתלמידים לעשות זאת – גם כך תכנית הלימודים עמוסה ודורשנית, ופסק הזמן מן הלימודים בחודשי הקיץ הוא חיוני.
ביחס לשאלתך השנייה – אכן, אחד האלמנטים הייחודיים בלימודים במסגרת האוניברסיטה הפתוחה הוא האפשרות לצבירת קרדיטים אקדמיים ללא מגבלת זמן. כך שיש אפשרות, לתלמיד המבקש להשלים את הדרישות לתואר בפרק זמן ארוך יותר, לסיים במועד (או בשנה נוספת) את תכנית הלימודים המעשית ב - Muzik ולפרוס לשנים נוספות את השלמת חובותיו לתואר האקדמי".
אני שומע אנשים אומרים "בעולם המוסיקה לא צריך תואר, צריך קבלות ותוצרים" - למה אני צריך בכלל תואר BA?
"עקרונית הם צודקים – איכות כישוריך ועבודתך כמוסיקאי אינה תלויה בתעודה שאתה נושא. בהתאם לכך, רובו של המסלול מוקדש ליצירתם ולהפקתם של התוצרים המוסיקליים, שיהוו בסופו של דבר את הבסיס לתיק העבודות שיעמוד לרשותו של התלמיד כאשר יסיים את לימודיו.
אלא שהחיים מזמנים לנו הפתעות, לטובה ולרעה, והעובדה שיש לך תואר אקדמי עשויה בהחלט לסייע לך בהמשך, בין אם תרצה לשלב עיסוקים נוספים, להמשיך ללימודי תואר שני או לפנות גם לאפיקים אחרים. לכן, אם כבר בחרת להשקיע תקופה ממושכת מחייך בלימודים אינטנסיביים, בודאי שלא יזיק לגבות זאת בתואר אקדמי".
האם תואר זה שונה מתואר BA אחר מאוניברסיטה גדולה?
"האוניברסיטה הפתוחה היא אחת משבע האוניברסיטאות המוכרות ע"י המועצה להשכלה גבוהה בישראל, ועפ"י פרסומיה היא הגדולה שבהן. אם קיים הבדל בינה לבין האוניברסיטאות האחרות, הוא מתמצה בכך שהיא מעניקה הזדמנות להשגת תואר אקדמי גם לאנשים שאין להם תעודת בגרות או שלא עברו מבחן פסיכומטרי. מכל בחינה אחרת, דרישותיה של האוניברסיטה לצורך הענקת תואר (לרבות שליטה באנגלית וכתיבת עבודות סמינריוניות) אינן שונות מאלה של האוניברסיטאות האחרות. על כן, ה-BA של האוניברסיטה הפתוחה אינו שונה במהותו מכל תואר ראשון במדעי הרוח והחברה בכל אוניברסיטה אחרת".
האם ניתן להמשיך לאחר השלמת המסלול לתואר שני? אם כן, היכן?
"מאחר שהתואר הוא BA אוניברסיטאי, לכל דבר ועניין, הוא מזכה את התלמיד גם באפשרות להמשיך ללימודי תואר שני, ובעיקרון עומדת לו האפשרות לעשות זאת בכל אוניברסיטה, בישראל או מחוצה לה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שכאשר בוגר תואר ראשון מבקש להמשיך לתואר שני, הוא יידרש ברוב המקרים להשלמות ספציפיות, בהתאם לדרישות המחלקה אליה נרשם ללימודי מוסמך, כפי שנהוג ביחס לבוגר תואר ראשון בכל אוניברסיטה ובכל דיסציפלינה".
האם ניתן לקבל סיוע כספי לצורך תשלום שכר הלימוד?
"ראשית, ניתן כמובן לעשות שימוש לצורך הלימודים בכספי הפיקדון לחיילים המשוחררים. מעבר לכך עומדת לרשות התלמידים האפשרות לזכות במלגת לימוד חלקית, עפ"י אחד או יותר מהקריטריונים הבאים:
• הצטיינות בלימודים;
• הישגים יצירתיים;
• מצב כלכלי
היכן מתבצעים הלימודים, במיוחד בהתחשב בכך שמדובר ב"אוניברסיטה פתוחה"?
"מלוא תכנית הלימודים, לרבות הקורסים של האוניברסיטה הפתוחה, מתבצעת ב -Muzik ".
מה האמצעים העומדים לרשות התלמידים ב- Muzik?
"המתקנים העומדים לרשות התלמיד ב - Muzik כוללים:
• כיתות לימוד מאובזרות
• חדר חזרות
• שני אולפני הקלטה והפקה
• מעבדת מחשבים ומקלדות
• חדרוני תרגול
מעבר לכך, תלמיד הנכנס ללימודים ב - Muzik נהנה ממסגרת תומכת, המלווה אותו מיומו הראשון בבית הספר ועד לאחר סיום לימודיו, ומתבטאת בין היתר במישורים הבאים:
ייעוץ אישי והכוונה – באפשרותו של התלמיד להיעזר, באופן שוטף ולאורך כל מסלול לימודיו, במנהל הפדגוגי של ביה"ס, המסייע לו בבניית תכנית הלימודים, בהתאמתה לנטיותיו האישיות ובהתמודדות עם דרישותיה.
פלטפורמות לחשיפת התלמיד ולקידומו – ביה"ס מקיים מערך מיומן שמטרתו לסייע לתלמידיו ולבוגריו לזכות בחשיפה רחבה, בשני אפיקים:
תוצרים מוקלטים –  Muzik מוציא לאור ומפיץ, מדי שנה, מספר אלבומים מיצירות התלמידים – החל מאוספים של יצירות בודדות, ועד לאלבומים שנוצרו והופקו במסגרת פרויקטים קבוצתיים ופרויקט הגמר האישי של התלמיד.
הופעות חיות – ביה"ס מספק לתלמידיו ולבוגריו במה, הן להעלאת יצירותיהם האישיות והן להופעות המבוססות על ההרכבים והפרויקטים המוזיקליים המהויים חלק אינטגרלי מתכנית הלימודים בביה"ס. ההופעות מתקיימות במסגרת פסטיבלים לקהל הרחב (בומבמלה, מצעד האהבה, חג המוזיקה הישראלי וכיוצ"ב), וכן במסגרת ערבי הופעות שמפיק ביה"ס עצמו".
 
מסלול ה - BA המלא – חדשות מוזיקה