קורס זכויות במוזיקה – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    קורס זכויות במוזיקה

קורס זכויות במוזיקה

  קורס זכויות במוזיקה עם עו''ד נילי ורקר

לסמפל זה חוקי? האם מותר לעשות קאבר לשיר ישן מבלי לשלם בעבור זכויות היוצרים? מה אני צריך לעשות בשביל לשחרר טראק באינטרנט מבלי לפחד שייגנבו לי אותו, ומה זה בכלל הדבר הזה, קניין רוחני?
על שאלות אלו ורבות נוספות תענה עו"ד נילי ורקר, בקורס החדש שלה ב - Muzik . ורקר מתמחה בקניין רוחני ודיני זכויות יוצרים, ופעלה בין השאר כיועצת משפטית של אקו"ם וחברת הנהלת CISAC – הקונפדרציה הבינלאומית של האגודות לזכויות יוצרים.

נילי, איך הגעת לתחום?
הגעתי לתחום כי אני בעצמי גם מוזיקאית ועוסקת בכתיבה (טקסטים מילים, שירים). חיפשתי תחום המשלב את תחומי העניין – מצאתי את תחום הקניין הרוחני– הוא עוסק בנושאים הקשורים ביצירה, והגנה עליהם מבחינה משפטית.

מה חשוב לך בעבודתך?
אני רואה בעבודתי המקצועית שליחות לאמנים וליוצרים העוסקים במוזיקה ויצירה – הם זקוקים לאפשרות של הגנה משפטית. התחום בנוי כך שיש בו שני צדדים – הראשון הוא האמן היוצר והשני הינו הגורם שמאפשר את הקשר לתקשורת ההמונים (חברת תקליטים, הפצה וכו'). היוצר חשוף בצריח – יש לו כישרון, אבל פעמים רבות קורה שמנצלים אותו. אני מנסה להגן עליו ולכוון אותו בדרך הנכונה.
תעשיית המוזיקה, על סוגיותיה המשפטיות, היא כמו מבוך, ואמנים רבים מגששים בו באפילה. האמן צריך לדעת מה לדרוש ולבקש כדי להתקדם בבטחה וללא חשש. להבין איך מתנהלים שם. בארץ שלנו, בה התעשייה קטנה וקשה, הנושא מודגש עוד יותר.
האמנים שיזכו להכוונה הנכונה יבינו כיצד עליהם לפעול, וכך יוכלו להיות משוחררים במידה מסוימת מבלבול ותסכול מול הביורוקרטיות העומדות בפניהם, ואני שמחה על ההזדמנות להצטרף ל - Muzik כדי להקנות לאמנים צעירים את הידע בתחום זה.

מה נלמד?
הסילבוס המתוכנן הוא עשיר, ובהרצאות השונות נעבור על מרכיבים רבים הקשורים בתחום. למשל, נתחיל מבחינת הסוגיה הבסיסית ביותר שביסודה הרבה מהקונפליקט - הניגוד שבין הזכות להפצה וביטוי, מול זכות הציבור לדעת, כאשר על היצירה ש"משוחררת" יש להגן מבחינת האומן. זה נושא מורכב, כאשר יש לאזן זכויות בסיסיות בצורה עדינה.
נעבור כמובן להתעסקויות מעשיות, חוקים בארץ, דינים בינלאומיים, פרקטיקה ופסיקה. נבחן מקרים שאירעו, נעבור על חוזי התקשרות, נעסוק בעידן הדיגיטאלי ועוד.
 
קורס זכויות במוזיקה – חדשות מוזיקה