התאמת מגבר למוניטור באולפן הביתי
אייל גלדר
| ראשון | 10.07.11 |
התאמת מגבר למוניטור באולפן הביתי
מגברים באולפן

תפקידו של מגבר באולפן זהה לתפקידו של כל מגבר אחר במערכת הגברה : הוא לוקח את האות החשמלי שמגיע אליו ומגביר אותו.

גם בתחום זה יש הבדל בין מגבר רגיל לבין מגבר אולפני , גם כאן יצרני המגברים יירצו שהמגבר שלהם יישמע "הכי טוב" ביחס למגברים רגילים אחרים , וגם כאן רוב הסוד טמון בדיוק כמו במוניטורים , בהיענות התדרים בתחומים שונים.

אם נשליך מתחום המוניטורים את אותו העיקרון המבדיל בין "הביתי" לבין "האולפני" הרי שמגבר אולפני ינסה לתת למפיק את התמונה האמיתי ככל האפשר , בלי תוספות ובלי גריעות.

מגבר כזה בדר"כ יכיל שלושה כפתורים : מתג הפעלה , ושני פוטנציומטרים (כפתורים סיבוביים) לשליטה על עוצמה בכל ערוץ של המגבר.

חשוב מאוד לדאוג שאותו מגבר יהיה מאוורר בצורה נכונה כדי לא לקבל עיוותים בצליל הנגרמים מהתחממות הרכיבים של המגבר.


התאמת מוניטורים ומגבר – האחד לשני , ושניהם לחדר.

אחרי שהבנו את חשיבותם של מוניטורים מקצועיים , מגבר סטודיו ואקוסטיקה נכונה , נשאלת השאלה איזה מוניטורים ובאיזה הספק וביחס לזה גם איזה מגבר ובאיזה הספק ?

"הכי חזק , הכי גדול = הכי טוב" – לא נכון !
מוניטורים חייבים להתאים לגודלו של החדר שבו נשתמש , מוניטורים שלא יתאימו לגודל החדר עלולים לתת תמונה מטעה ביחס לצליל ואז בעצם הם הופכים להיות סתם רמקולים יקרים.

ומה ביחס לעוצמת המגבר ביחס להספק המוניטורים ?
גם כאן ההגיון הפשוט של מי שלא למד מעט חשמל עלול להטעות.
רוב הרמקולים/טוויטרים שנשרפים , נשרפים כתוצאה מ... מגבר חלש.

מגבר תקין שולח ביציאות המוגברות שלו אות סינוס עגול ויפה – אפשר לקרוא לו גם זרם חילופין , ברגע שהמגבר עובר את קצה גבול היכולת שלו , אות זה מתחיל להתעוות , ברוב המגברים המקצועיים ישנה נורה שעל ידה כתוב clip , ברגע שהיא נדלקת אתם יכולים לדעת שאותו אות עגול מאבד מיופיו , הוא מתקצץ בקצוות שלו והופך מדבר נעים וטוב למשהו שעלול לסיים את חיי המוניטור תוך זמן קצר.

מגבר שיהיה חזק פי 2 למשל מאותו מגבר שדיברנו עליו , משמע שהוא ייכנס ל clip רק במצב שתכפילו את העוצמה ממה שגרם למגבר הקודם להתעוות , לפיכך , כשנבחר מגבר למוניטורים שלנו ניקח את העניין הזה בחשבון ונרכוש מגבר שחזק כמעט פי 2 מהספקם של המוניטורים.
 
השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות