הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
המדריך לרכישת כרטיס קול לאולפן הביתי
קובי נעים
| שלישי | 15.11.11 |
המדריך לרכישת כרטיס קול לאולפן הביתי

בליבו של כל אולפן ביתי נמצא מכשיר אחד חשוב, המנקז אליו תפקידים רבים ושונים הדרושים לתפעול האולפן הביתי, והיום - גם האולפן המקצועי. כל המרכיבים השונים מהם נבנה האולפן מתחברים אליו, והוא צוואר הבקבוק המשמעותי ביותר מבחינת איכות הצליל, נוחיות העבודה והאפשרות לביצוע משימות מורכבות וחשובות באולפן. כיום קיימים אינספור דגמים וסוגים של כרטיסי קול כאלה, הנבדלים זה מזה במחיר, באיכות הצליל, באיכות הייצור ובאפשרויות שהם פותחים בפני המשתמש. במאמר זה נסקור את מאפייני כרטיס הקול האולפני, ונבין כיצד להתאים כרטיס קול לאולפן שלנו, על פי המוסיקה שאנו יוצרים, הצרכים והציפיות שלנו מן האולפן האישי.

ובכן מהו כרטיס קול?

כרטיס קול הוא מכשיר המתחבר למחשב - אם ע"י הכנסתו לתוך המחשב או חיבורו באמצעות כבל אל המחשב - המוסיף למחשב המוסיקה שלנו יכולות חדשות. יכולות אלה הן: עכבה (Latency) נמוכה, איכות צליל גבוהה, כניסות ויציאות אודיו רגילות באמצעות חיבורים איכותיים, כניסות מיקרופון, יציאות לאוזניות ואף חיבורי מידי. בנוסף, לכל כרטיס קול מודרני יש מיקסר פנימי בדרגת מורכבות משתנה, המיועד לסייע בתהליך של הקלטת כלים חיים, לפשט אותו ולשפר את נוחיות ביצועו.

כעת נסקור את הקטגוריות השונות אליהן ניתן לשייך כרטיסי קול:

א. צורת החיבור למחשב:

1. חיבור פנימי: כרטיסים בעלי חיבור כזה מותקנים במחשבים נייחים ע"י פתיחת המחשב וחיבור הכרטיס לאחד מחריצי ההרחבה על לוח האם. במחשבים ניידים, מדובר בכרטיסים המוכנסים לחריץ מיוחד בצד המחשב, שגם הם מתחברים ישירות ללוח האם של המחשב הנייד.
2. חיבור חיצוני: כרטיסים המתחברים למחשב באמצעות כבל. כיום קיימות שתי אפשרויות: חיבור באמצעות USB וחיבור באמצעות FireWire. ה - USB נפוץ יותר מכיוון שזהו חיבור שקיים בכל מחשב, אך ל -FireWire יתרונות מסויימים אותם נסקור בהרחבה בהמשך.
3. מערכות המשלבות כרטיס פנימי עם קופסא חיצונית המחוברת אליו ע"י כבל, המשתמש בפרוטוקול תקשורת ייחודי למערכת.

ב. מספר הכניסות והיציאות וסוגן:

1. כרטיסים עם זוג כניסות ויציאות בלבד

2. כרטיסים מרובי כניסות ויציאות

3. כרטיסים בעלי חיבורי אודיו רגילים בלבד

5. כרטיסים עם כניסות למיקרופון או לגיטרה

6. כרטיסים בעלי כניסות ויציאות דיגיטליות.


ג. איכות הצליל של הכרטיס:

1. כרטיסים לאולפן ביתי

2. כרטיסים לאולפנים מקצועיים

3. כרטיסים עם ממירי על באיכות הגבוהה.בבואנו לבחור כרטיס קול, ריבוי האפשרויות כפי שהוא משתקף בקטגוריות שלמעלה הוא מבלבל ומעורר חשש. לכן ניקח מספר דוגמאות אופייניות וננתח אותן. כעיקרון, לפני בחירת כרטיס הקול, יש להגדיר את הצרכים שלנו ואת השימושים השונים.

דוגמא 1.

המשתמש הביתי: להגדרה זו עונה בעצם כל מי שמעוניין להקליט ולהפיק מוסיקה בביתו. גם מוסיקאים מקצועיים העובדים בבית, כפי שנהוג ונפוץ היום, נכללים בקטגוריה זו. למתשתמש כזה מספר מאפיינים: שימוש בכלים וירטואליים במחשב, הקלטה של כלי אקוסטי אמיתי אחד בכל פעם (כך מוקלטת רוב המוסיקה בעולם היום), ואיכויות משתנות של סביבת ההאזנה (אקוסטיקה ומוניטורים).

ללכרטיס קול למשתמשים ביתיים, בכל הרמות, מחובב עד מקצוען, נדרשות התכונות הבאות:


· לפחות 2 כניסות, שיכולות לשמש גם לחיבור מיקרופון וגיטרה

· לפחות 2 יציאות לצרכי שמיעה, עם עדיפות לכרטיסים בעלי 4 יציאות המאפשרים נוחות רבה ביותר בעת הקלטת נגן או זמר

· יציאת אוזניות, התומכת גם בשני זוגות אוזניות בו זמנית. פחות חשוב אם יש 2 יציאות לאוזניות על הכרטיס, אלא שמגבר האוזניות הפנימי יהיה חזק ואיכותי דיו להזיז שני זוגות אוזניות המחוברם ישירות או דרך מפצל.

· כניסת ויציאת מידי: אלה חשובים בעיקר אם כבר יש לך מקלדת שברצונך לחבר, מכיוון שמקלדות חדשות מתחברות ב USB

· מיקסר מוניטור מובנה


כל אלה חובה לכולם. כעת יש לבחור:

חיבור למחשב:

USB: נפוץ, מתחבר לכל מחשב, וקיים בכרטיסים בכל רמות המחיר. אך מעיק יותר על המחשב ופחות יציב לעומת האלטרנטיבות.
FireWire: יציב, אינו מעיק על המחשב, אך קיים בכרטיסים מרמות מחיר בינוניות ומעלה, ובמקרים רבים דורש רכישת מתאם מיוחד שעלותו בין 200 ל - 400 ש"ח.

כעת מה שנותר הוא רק להחליט על איכות הצליל, וזו קשורה קשר ישיר לתקציב. חשוב לזכור שלעיתים מחיר יקר משקף דווקא ריבוי כניסות ויציאות, ולא איכות צליל, ולכן מומלץ למשתמש הביתי לרכוש כרטיס של 2 כניסות ו - 4 יציאות אך באיכות הטובה ביותר שהתקציב מאפשר לו.

הנה מספר דוגמאות לכרטיסים חיצוניים טובים לשימוש ביתי עד מקצועי:

1. Focusrite Saffire6 USB: כרטיס איכותי מאד במחיר אטרקטיבי, מחברה המתמחה בקדם מגברים למיקרופונים. הוא חיצוני, יש לו 2 כניסות ו 4 יציאות.


 2. M-Audio Fast Trek Pro USB: כרטיס קלאסי, איכותי ויציב. גם לו 2 כניסות ו - 4 יציאות, אך בנוסף יש לו גם זוג כניסות ויציאות דיגיטליות:


 

 


3. Focusrite Saffire Pro 24: כרטיס עם כניסות ויציאות רבות מהנחוץ לאולפן ביתי, אולם עדיין משתלם בשל שימוש בפרוטוקול ה - FireWire העדיף, ובשל יחס איכות/מחיר מצויין. בכרטיס זה אף יש מיקסר דיגיטלי מובנה, המקל מאד על העבודה במיוחד בזמן הקלטה. יש לו 4 כניסות ו - 6 יציאות אודיו רגילות, ועוד כניסות ויציאות דיגיטליות בפורמטים שונים.
 


4. RME BabyFace: כרטיס ברמה הגבוהה ביותר, עם איכות סאונד מעולה ותג מחיר בהתאם. חשוב לשים לב כי זהו כרטיס המתחבר ב - USB, יכי רוב החיבורים שלו מופיעים על צמת חיבורים המגיעה איתו ושאותה יש לחבר אליו. יש לו 2 כניסות ו - 4 יציאות (שתיים מהן רק באמצעות חיבור האוזניות), ו8 כניסות ויציאות דיגיטליות באמצעות חיבורים אופטיים. גם לו יש מיקסר דיגיטלי מובנה המקל מאד על העבודה במיוחד בזמן הקלטה.

  

 

כאמור, אלה מספר דוגמאות בלסד וקיימים בשוק דגמים רבים בשונים. בתמונות ניתן לראות את הדימיון הרב בין הכרטיסים השונים, ואת ההבדלים בינהם. מומלץ להשתדל להשקיע ככל האפשר באיכות הסאונד, כיוון שזו ההשפעה הגדולה ביותר של כרטיס הקול על התוצאה המוסיקלית.

השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות