הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
Mr. Bungle - ביוגרפיות ועובדות מעניינות(!)
גרמן רייטרמן
| ראשון | 08.07.12 |
Mr. Bungle - ביוגרפיות ועובדות מעניינות(!)
חלק חמישי ואחרון מתוך עבודת המחקר על הפרויקט MR BUNGLE מאת גרמן רייטרמן.
פאטון לא תמיד היה סולן להקת FAITH NO MORE. אל הלהקה הגיע רק לאחר חברות ב - mr bungle, ורק לאחר שסוכם כי ימשיך ב - mr bungle כרגיל. בפוסט הקרוב נסקור את ביוגרפיות חברי הלהקה, מהחברות בלהקה ועד לפרויקטי סולו ושיתופי פעולה עם אמנים גדולים (ביניהם ביורק). לאחר מכן נמשיך לעובדות מעניינות על ההרכב MR BUNGLE, כשבראשן הריב המתוקשר בין מייק פאטון לאנתוני קידיס (סולן להקת RED HOT CHILI PEPPERS), ונסכם את העבודה במילות פרידה.

Michael Allan Patton - נולד ב-27 בינואר 1968, באאוריקה, קליפורניה, ארה"ב. בגיל 17 הקים את Mr Bungle עם חבריו ללימודים Trey Spruans ו-Trevor Dunn.
1989-מצטרף ללהקה Faith No More ומהר מאוד הופך לפרונטמן שלה. תנאי הכרחי שלו להשתתפותו בלהקה הייתה עובדה שימשיך במקביל ב-Mr Bungle. עם הצלחת האלבום The Real Thing
הוא והמיסטר באנגל מוחתמים ב-Warner Bros. וב-1991 מוציאים אלבום בכורה תחת אותו שם.
אחרי 2 תקליטים נוספים הלהקה מתפרקת ב-2000 ו-Patton יחד עם Dunn מקימים את Fantomas- הפרויקט הכי הזוי שלהם יחד בעיניי.
יחד עם זאת, עבד גם על פרויקטי סולו שלו, הוציא 2 תקליטי סולו בלייבל של המפיק ג'ון זורן-Adult Themes for voice(1996) ו-Pranzo Oltranzista(1997), שמבוססים על נויז-מיוזיק ובעיקר על שימוש בקול. פאטון נחשב לאחד הזמרים ואמני קול הכי טובים, השירה שלו כוללת הרבה הרבה סגנונות, אם לא את כולם, ווירטואוזיות קולית מטורפת.
עוד פרוייקטים שהשתתף בהם-הכי מוכרים-Peeping Tom ו-Tomahawk. בנוסף עבד עם Bjork על התקליט Medulla שהוא תקליט ווקאלי בלבד.
ב-1999 פאטון מקים לייבל אצמעי יחד עם גרג וורקמן-Ipecac Recordings.
ב-2009 התקיים איחוד של Faith No More שהיה מלווה בסיבוב הופעות ודיבורים על חומרים חדשים.(כולל הופעה בישראל!)
ב-1994 הוא מתחתן עם אומנית איטלקית Titti Zuccatosta, אבל ב-2001 הם מתגרשים. פאטון מציין שזה קרה בגלל עומס העבודה שלו וחוסר זמן לקשר אישי.


Trevor Roy Dunn - בסיסט וקונטראבאסיסט, נולד ב-30 בינואר 1968 באאוריקה, קליפורניה, ארה"ב. בגיל צעיר למד 4 שנים קלרינט, ובגיל 13 התחיל ללמוד באס. אחד ממקימי הלהקה Mr Bungle, יחד עם פאטון וספרואנס. רקע במטאל, ואחר כך בג'אז חופשי. ב-1985 מתחיל ללמוד קונטרבאס ולהתעניין הרבה בג'אז ובפיוז'ן. בסיסט-וירטואוז. היה חבר בלהקות: Secrets Chiefs 3 יחד עם הגיטריסט של באנגל, טריי ספרואנס, ב-Fantomas, שהקים יחד עם פאטון, Dunn's Trio Convulsant-הרכב ג'אז אבנגרדי, וכרגע פעיל בפרוייקט יחסית חדש שלו -MadLove-שהוציאו אלבום בכורה ב-2009 בלייבל של פאטון Ipecac Recordings.

Preston Lea Spruance III או Trey Spruance -גיטריסט ואחד המייסדים של מיסטר באנגל. נולד ב-14 באוגוסט 1969 באאוריקה, קליפורניה, ארה"ב. נגן גיטרה וחצוצרה במקור, הוא גם למד עוד הרבה כלים אתניים וישנים כמו סיטאר, סנטור, סאז, וגם כלים אלקטרוניים כמו סמפלרים, אורגן חשמלי. סגנון הנגינה שלו לא מוגדר ונע בין מלא סגנונות: מטאל, ג'אז, פאנק, סקא, קלייזמר וכו'. גיטריסט מאוד מוכשר וייחודי, טריי משתמש הרבה גם ב-foley ו-sampling. עבד תקופה בתור מפיק (שני אלבומים האחרים של באנגל, ולהקות Impaled ו-Faxed Head), והקים לייבל שנקרא Mimicry records
סגנון וצורות הלחנה של טריי נובעות מהשפעות שלו ממטאל, מוזיקה קלאסית, מוזיקה בנגלית וכו', שמקנים לו את הייחודיות שלו.

בנוסף, חשוב לי מאוד להדגיש, שהמוזיקאים לא מדברים הרבה על חייהם הפרטיים, ואי אפשר למצוא שום ביוגרפיה מעמיקה שלהם, פרט לדברים שציינתי. וגם מעטים הפעמים שהם מדברים אל התקשורת ברצינות. ידוע גם שטרבור דאן בכלל לא מספר על עצמו, ותשובות שלו לתקשורת נורא קצרות ומעורפלות(אפשר לראות את זה גם באתר הרשמי שלו וגם ב-bunglefever.com ב-FAQ). בגלל זה נוצרות שמועות שרצות הרבה עליו ספציפית ועל הלהקה באופן כללי. גם ספרואנס, פרט לכמה רעיונות שקשורות בעיקר בעינייני הלהקה, לא מדבר על חייו הפרטיים, חוץ מאזכור קטנטן ברעיון שכבר הזכרתי בפרק של ההשוואה בין הלהקה לדויד לינץ', שבו הוא נותן סקירה קצרה של המצב החברתי של אאוריקה באותן שנים. פאטון, בהיותו זמר של FNM ועוד מלא פרוייקטים, דיבר קצת יותר, אבל גם חייו הפרטיים מאוד מעורפלים, וחוץ מכמה פרטים על נישואיו, ודיבורים על להקות שונות שלו, לא מעמיק גם הוא בלדבר על עצמו. לדעתי, זה חלק בלתי נפרד מה-image של ההרכב, שכולל גם מסכות ושמות בדויים של נגנים. וגם לפי הציטוטים מהסרט שלקחו אל תוך האלבום, וסימפול של סצינת אלימות שהקליטו והיו עדים לה, והטקסטים של האלבום, אפשר להסיק מסקנות שגדלו בסביבה אלימה ואפילו טראומטית למדי.

עובדות מעניינות וציטוטים חשובים:

1. ב-1989 התחיל הריב בין פאטון לזמר של Red Hot Chil Peppers- אנטוני קידיס. זה התחיל מקליפ של epic-שיר שהעלה את FNM לתהילה בזמנו. קידיס שראה את הקליפ, טען, שפאטון מחקה את סגנון השירה שלו וסגנון ההתנהגות שלו על הבמה, גונב את ה-image הבימתי שלו.
 
"OK, here's what happened, 'cause I know he has his opinion, now here's mine. In that interview the writer said, 'Are you guys sick of people ripping you off?' I said, 'Who are you referring to?' and he said, 'Well, Mike Patton in Faith No More.' So I told him what our drummer said, and yeah I watch that 'Epic' video, and I see him jumping up and down, rapping, and it looked like I was looking in the mirror. The thing is, I had no problem with him personally. I mean, I love 'The Real Thing,' and I liked his vocals on that record. I mean, when I heard the record I noticed subtle similarities, but when I saw that video it was like, 'Wait a second here, what the fuck?'" -- Anthony Kiedis

פאטון הגיב בצורה קשה מאוד[24] וכל הריב הגיע לרמה של איומים. ב-1999 שני ההרכבים מוציאים אלבומים עם שמות דומים-Caliornication של RHCP ו- California של Bungle. בעקבות זאת, הריב מתפתח שוב, וקידיס מוריד את באנגל מהרבה הופעות ופסטיבלים באירופה ואוסטרליה. תגובה של פאטון:
"I mean, the Chili Peppers is something I hadn't really thought of in years. And I'll go ahead and tell you this. Why not? I haven't told anybody else yet. We were looking at booking some Mr. Bungle shows in Europe this past summer, some big festivals, which is something we'd never done before. We figured it'd be a good thing: We'd get to play in front of a lot of people who wouldn't otherwise hear us. Our agent was in the process of booking these festivals, and it was becoming apparent that we'd landed some pretty good ones—one in France, another one in Holland, some big-name festivals. Turns out someone's holding a grudge! We were booted off several bills, including a really big festival in Australia, specifically because Anthony Kiedis did not want us on the bill. He threatened to pull the Chili Peppers if Mr. Bungle was on the bill. Now, rationalize that one! That's so fucking pathetic! I mean, this guy's selling a million records! We are not even a speck of dust on this guy's ass! What's the fucking problem? It's unbelievable." -- Mike Patton

2. התמונות מהעטיפה של האלבום נלקחו מסדרת קומיקסים של Dave Louapre והצייר Dan Sweetman שנקראת Beautiful Stories for ugly children, מהפרק הראשון Cotton Candy Autopsy, שמסופר שם סיפור של ליצנים מפחידים. גם על העבודה הזאת ועל אומנים האלה אין הרבה מידע, פרט לאתר הרשמי שלהם ועוד מספר ביקורות. [25].

3.David Shea-turntableist, ואומן סאונד אבנגרדי ואקספרימנטאלי,השתתף בהקלטות לאלבום. אומן ומעצב סאונד, שעובד לפי השיטות של מלחינים אקספרימנטאליים כגון ליגטי ו-Cage (http://www.answers.com/topic/david-shea-electronica-artist-90s-2000s), פיתח טכניקות ייחודיות משלו, והיה שותף גם למספר פרוייקטים אחרים של זורן ואומני אבנגרד אחרים לא פחות חשובים(Anthony Coleman,Bill Laswell וכו'). 
 
לסיכום
מדובר באחד האלבומים החשובים והמשפיעים של שנות ה - 90, העוסק בתוכן אבסטרקטי אך עם זאת מסוגנן למשעי ומודרני. לא ניתן לקבוע מהי הסוגה המוזיקאלית בה נמנית יצירה מוזיקאלית זו, על אף קיטלוגה כפאנק-מטאל, ואולי טוב שכך. MR BUNGLE הם סגנון בפני עצמו, בשורה אמיתית שהתפספסה בדרך וחזון שנשאר נקודתי, אך על-זמני. 

 
בתור מעריץ של Mike Patton יצא לי לשמוע הרבה חומרים שלו בעיקר ב- Faith No More ו -Fantomas . את Mr. Bungle הכרתי רק לפי האלבום הזה, והוא ממש הגניב אותי כששמעתי אותו לראשונה (לפני כמה שנים). אמנם אז, לא ממש התייחסתי לתוכן ולמסרים ולתפיסות הסאונד, פשוט חוויתי אותו בתור "מעניין" או "מוזר", או "ניסיוני ואמיץ", ודי התלהבתי בלי להתעמק בפרטים. בזכות העבודה הזאת, ממש התאהבתי באלבום ובלהקה (עכשיו אני מגלה את האלבום השני שלהם-Disco Volante).
לדעתי, Mr Bungle - אחת הלהקות הטובות והייחודיות שקמו בהיסטוריה של המוסיקה, גם בגלל נגינה וסאונד וריבוי סגנונות, וגם בגלל תוכן אבסטרקטי ואפילו חלומי-סיוטי, שמשלב הרבה כתיבה אסוציאטיבית ותת-מודע. בעיניי, עד היום האלבום הזה נשמע חדשני ומגדיר את המושג שזורן תבע, של "המוזיקאי המודרני". בגלל זה, די מאכזב לראות, שדבר כל-כך איכותי, חדשני ומדהים, קצת חלף על פניה של עולם המוזיקה. אני די בטוח גם שכל הלהקות שהושפעו מ-Mr Bungle, לא בדיוק ירדו לסף דעתם, ולעומק ולמסר שהחבר'ה האלה הציגו. Korn לקחו את סאונד הגיטרות ו-Mr Bungle chord, שכבר הוזכר, Slipknot פיתחו את הקטע של תחפושות ומסכות. Limp Bizkit ועוד להקות שילבו בתקליטי מטאל אלממטים של פאנק ו-DJ ו-turntableist. אמנם כשמדברים עם פאטון על הלהקות האלה, הוא מסרב בפירוש לראות את עצמו ואת הלהקה שלו כמה שיצר את זה: "I feel no responsibility for that, it's their mothers fault, not mine" - טוען פאטון בציניות.[26] Incubus ו-Deftones וגם System Of A Down הושפעו מהם במבחינה מוסיקלית בעיקר, בהיבט של שילוב סגנונות ושירה. (עם סולנה של SOAD, סרז' טנקיאן, פאטון כבר עבד יחד ב-2008)[27].
גם ברוב הביקורות מגדירים אותם משום מה כ-"funk-metal" ולפי דעתי, כל הגדרה סגנונית כלפי ההרכב הזה היא מיותרת ומוטעית מהשורש, כי להרכב הזה לא יכולה להיות הגבלה סגנונית כלשהי או קיטלוג מדויק, Mr Bungle זהו סגנון בפני עצמו, חזון, שהיה אמור להביא בשורה של אומן מודרני וחדשני, והתפספס בדרך, והעולם חזר לכתיבת שירים מבניים, רוק'נ'רול, נוסחאות- כל הדברים שהכירו ועשו גם לפני. חלקי הרעיונות נלקחו ופותחו, אבל לדעתי, שוב, אף אחד לא באמת התאמץ בשביל להבין את הקונספט ואת החזון שמאחורי יצירת המופת הזאת.

 המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik” - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט
לכל הפוסטים בסדרה:

 
 

חלק ראשון: MR. BUNGLE, מי אתה???

חלק שני: MR BUNGLE – השפעות

חלק שלישי: מה בין MR BUNGLE לדייויד לינץ'?

חלק רביעי: Mr. Bungle - שירי האלבום, משמעותם וסיפורם

חלק חמישי: Mr. Bungle - ביוגרפיות ועובדות מעניינות(!)

 


 

ביבליוגרפיה:

First of all, that's the screenplay of Blue Velvet, because it was mentioned so many times
[1] "felt comfortable in all genres, yet fits conveniently into none." (John Zorn)
Scott McGaughney, september 1999.
[2] info and reviews
"Hilarious classroom short of yesteryear"-author:TKCandy from Pensacola, FL; 22 July 2004
http://www.archive.org/details/lunchroom_manners-the movie
[3] Pahnelas, Bill (4 September 1991), "Mr. Bungle's carnival is sure nothing to laugh at", Richmond Times-Dispatch: C6
http://www.rollingstone.com/news/story/6659786/mr_bungle_go_kaput- Greg Plato, december 2004.

http://en.wikipedia.org/wiki/Laptop; http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_computer; http://en.wikipedia.org/wiki/1986_in_science [4]
http://en.wikipedia.org/wiki/1990s-שנות ה-90 http://en.wikipedia.org/wiki/Reality_television#1980s.E2.80.931990s; -תכניות ריאליטי[5]
http://en.wikipedia.org/wiki/1990s [6]
[7] http://books.google.co.il/books?id=bwZ4M-2gos8C&printsec=frontcover&dq=Global+unemployment:+loss+of+jobs+in+the+'90s+%D7%9E%D7%90%D7%AA+John+Eatwell%E2%80%8F&source=bl&ots=CKHtS05_lX&sig=HGvksQVXkMQOllID4KwqFPbuDX0&hl=en&ei=kFaCS_uGHc-e_gb4ndHkBg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CAgQ6AEwAQ#v=onepage&q=&f=false-John Eatwell-Global Unemploynment-Loss of jobs in 90s-1996 by M.E.Sharpe Inc.
[8] http://www.neighborhoodscout.com/ca/eureka/crime, http://eureka.areaconnect.com/crime1.htm-crime statistics for Eureka, California.
http://neighborhoods.homeseekers.com/backfence/viewcomment.aspx?id=7771F927-9623-4FFC-BC0A-BCC2DB428F73&city=Eureka_CA&p=50623042 [9]
http://www.sonic.net/~goblin/Bungle.html-(Trey Spruance, guitarist for Mr.Bungle, from Goblin Magazine Interview, 1994, also documented on a Wesley Joots article "Existentialist Videogames").
מידע ברוסית על הלהקה וצורת העבודה של פאטון.-http://www.darkside.ru/band/957/[10]
[11]. http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=LWdmbkVLcWuRpY3NQcFU&david-lynch-finding-inspiration-for-blue-velvet
http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=WlBjMU43cWuRpa2ZfQVE&david-lynch-ideas
http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=Nng5eGZCcWuRpSkJnWUk&kyle-maclachlan-interview
[12] http://www.songmeanings.net/songs/view/81134
[13] www.songmeanings.net/songs/view/81135/#73015099344
[14] www.songmeanings.net/songs/view/81138/#73015157313
[15] http://www.songmeanings.net/songs/view/81141
[16] http://www.songmeanings.net/songs/view/81185
[17] http://www.songmeanings.net/songs/view/81146
[18] www.songmeanings.net/songs/view/81150/2/ASC/#comment
[19] www.songmeanings.net/songs/view/81161
[20] ://www.songmeanings.net/songs/view/140776/
[21] www.songmeanings.net/songs/view/81166
[22] www.songmeanings.net/songs/view/81168
[23] http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:abfyxq8aldfe~T10
[24] http://unheard78.blogspot.com/2009/05/mr-bungle-rough-mixes-and-demos.html
[25] http://www.amazon.com/Cotton-Candy-Autopsy-Dave-Louapre/dp/0930289897-beautiful stories for ugly children
http://www.comicvine.com/dan-sweetman/26-27875/
http://www.comictreadmill.com/CTMBlogarchives/2004/2004_Individual/2004_08/000523.php
[26] http://en.wikipedia.org/wiki/Mr_bungle#Style_and_influence
[27] http://www.metalunderground.com/news/details.cfm?newsid=39576

מקורות ואתרים:
מידע על הלהקה:
www.bunglefever.com
www.allmusic.com
www.sputnikmusic.com
www.pitchfork.com
www.wikipedia.com
Unheard Music-unheard78.blogspot.com
www.amazon.com
www.muzprosvet.ru
www.answers.com
www.darkside.ru
www.metal-archives.com
ראיונות וקליפים מעניינים:
http://www.sonic.net/~goblin/Bungle.html-Trey Spruance
http://www.lizreyes.htmlplanet.com/custom3.html-Trevor Dunn
http://www.youtube.com/watch?v=QtsXrQBI1fc-Mike Patton
http://www.youtube.com/watch?v=QrqxbVE_hbI-live
http://www.youtube.com/watch?v=ME9d2H4WWU0-live
http://www.youtube.com/watch?v=OfNJXeEuRIQ&feature=related-live
http://www.youtube.com/watch?v=AtDEmtwuTlI&feature=related-"Quote/Unquote" video
השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות