דבר העורך  MZK @ LDN – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    דבר העורך MZK @ LDN

דבר העורך MZK @ LDN

  עברו יותר מחמש שנים מאז כתבתי וערכתי את הניוזלטר המכובד הזה, במהלכן עברתי ללונדון לאחר סיום הלימודים ב - Muzik והמשכתי לתואר מאסטר בהפקת אודיו באוניברסיטת ווסטמינסטר.
מדי חודש אחלוק כאן מעט רשמים וחוויות מהעיר בה מוזיקה היא לא רק חלק בלתי נפרד מהחוויה האורבנית, אלא גם סוג של אובססיה ומקור לאחת מהתעשייות המעניינות, היצירתיות והגדולות בעולם.

כמובן שלא חסר על מה לכתוב בהקשר של מוזיקה, מסיבות, אולפנים ועוד בלונדון היפה. אבל אולי הדבר שהכי מתאים לטור ראשון בהקשר של Muzik הוא קודם כל נושא הלימודים והמוסדות השונים הפועלים בעיר ומציעים מגוון של אפשרויות ללמוד מוזיקה, יצירה, עיבוד, הפקה, טכנאות צליל ומה לא.

אני רוצה לתת לכם בקצרה את דעתי בנושא, בתור מי שגם רכש את מרבית הידע שלו בנושאי צליל, טכניקות הקלטה ועיבוד במחשב ב-Muzik, וגם התנסה במערכת הלימודים הגבוהים הבריטית.

מצאתי שגם אם אתה הולך לאוניברסיטה כמו גולדסמית', קינגסטון, ווסטמינסטר או UWL (שלדעתי מציעות את הקורסים היותר מעניינים) וגם אם מדובר בבית ספר מקצועי קטן יותר, ללא האלמנט האקדמי שמאפשר קבלת תואר, כמו SAE העולמיים או Point Blank ו –Alchemea (אלו הבולטים ביותר באיזור צפון-מזרח לונדון) - כולם בעיקר מכוונים למקום אחד - הידיים שלך. כי כולם מלמדים עיצוב צליל וכולם מלמדים תוכנות וכולם מלמדים טכניקות הקלטה בסיסיות, אבל בסופו של דבר הדברים נמדדים, כתמיד, בתוצאה הסופית שאתה מפיק תחת ידיך.

המקומות מציעים מתקנים מצויינים ברובם, חלקם מתהדרים בשולחנות מיקס יקרים מבית היוצר של Neve או SSL, חלקם מאפשרים גישה מסביב לשעון לספריה המקצועית הענקית שלהם וכך עוד שלל אפשרויות "מפנקות" נהדרות. אבל יש דבר אחד חשוב, החשוב ביותר, שגם המקומות היקרים ביותר בעיר לא יכולים לספק - ידע חדש שאין לאחרים. זה מאוד פשוט, אין סודות!

כלומר למרות מגוון האפשרויות והצע הקורסים והתעודות, עדיין בסופו של דבר לא מדובר במדעי החלל אלא באמנות. קומפרסור הוא קומפרסור ואולי אפשר ללמוד כיצד להשתמש בו באלף דרכים (כפי שכל מורה וכל תלמיד שונה מהאחר) אך בסופו של דבר זהו אותו מכשיר\טכניקה, וברגע שאתה שולט בו האחריות היא עליך לעשות בו שימוש מקצועי\יצירתי\אמנותי.

אין ספק שהעובדה שלונדון (או כל עיר בינלאומית אחרת) מביאה אליה אנשים יצירתיים מכל העולם ומאפשרת לך לשתף פעולה עם אנשים מעניינים ויצירתיים, זוהי חוויה נהדרת ונפלאה. אבל הציפיה שהקוסם מארץ עוץ יצוץ ויגלה לנו את הסוד לקסם המופלא הזה שנקרא מוזיקה (יצירה/הפקה) שגויה.

בהחלט אפשר להגיד שניתן ללמוד הרבה מסטנדרטים גבוהים ומדרישה להתחרות בסטודנטים מברזיל, קנדה ואיטליה אבל כשבסופו של דבר אני יושב בקורס סראונד עם קווין פול (ניק קייב, דפש מוד ועוד) והוא נותן משימה שדורשת עבודה נכונה עם ריוורב, איקיו וקומפרסור - אני חוזר מיד לשיעורים הראשונים שלי ב-Muzik וללילות הארוכים שהעברתי בנסיון לסיים את המיקס לפרויקט 'בית השאנטי' עם דודי לוי.

הבסיס שרוכשים בתחילת הדרך, ויהיה זה ברחוב בן שמן או ברחוב אוקספורד, הוא הדבר עליו נשענים בסופו של דבר כשמגיע הצורך לתרגם רעיון אמנותי בראש לתוצאה קיימת ובמהירות המירבית. ובכך אני בא להמליץ לסטודנטים הלומדים כעת באחד מהמסלולים ב-Muzik - גימעו כל מילה, תרגלו עד זוב דם, מצו כל אפשרות עד תום - כי התקופה הזו היא זו שתכין אתכם ותפתח לכם אפשרויות לקריירה מקצועית בתחום. אם זה יהיה בישראל או בכל מקום אחר בעולם, זו כבר שאלה אחרת שהתשובה לה לא ידועה עד שלא מנסים. הדבר הבטוח אבל הוא, שאין צורך להטיל בכלל ספק בכך שכל הכלים הנחוצים נמצאים ממש כאן אצלכם, מעבר לגשר.

תומרן.
דבר העורך  MZK @ LDN – חדשות מוזיקה