הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
MR BUNGLE – השפעות
גרמן רייטרמן
| ראשון | 15.04.12 |
MR BUNGLE – השפעות
חלק שני מתוך עבודת המחקר על הפרויקט MR BUNGLE מאת גרמן רייטרמן.
בפוסט זה נוכיח כיצד הלהקה הצליחה להשפיע על אומנים והרכבים רבים (כגון: KORN, סליפנוט, SYSTEM OF A DOWN), וכיצד המורשת נשארת גם שנים לאחר מכן.

אז כמו שאמרנו, האלבום יוצא ב -1991 וזוכה לביקורות שונות, קיצוניות ומגוונות. השירים עוברים צנזורה קשה ולא נכנסים לרדיו,את הקליפ לשיר Travolta(Quote/Unquote) אוסרים לשידור ב-MTV וגם בעקבות איומים של תביעה משפטית מהשחקן, השם של השיר עצמו שונה רק ל- ,Quote/Unquote שזה שמה של הביוגרפיה הלא רשמית של טרבולטה שנכתבה ע"י Bob McCabe. בנוסף לכל זה, ריב התחיל בין פאטון ל-,Anthony Kiedis זמר ופרונטמן בRed Hot Chili Peppers, בעקבות הקליפ Epic של FNM שלטענתו של קידיס, פאטון גונב את סגנון השירה וההופעה שלו. מיסטר באנגל גם לא הופיעו במספר פסטיבלים בגלל ההתעקשות של קידיס. (לריב הזה נחזור אחר-כך בפרק של עובדות וציטוטים). לעומת כל זה, האלבום הצליח ומכר די טוב, אפילו צוין ע"י עיתונאי ומבקר מוסיקלי Bill Pahnelas כ-"אלבום אלטרנטיבי הכי מבריק של השנה". [1].

לפני שנגיע לטענה מרכזית, נדבר קצת על המרכיבים העיקריים של האלבום שמייצגים אותו ועל ההשפעות של האלבום על הרבה להקות וסגנונות מוסיקה, צורות שירה ונגינה שאומצו ופותחו בעקבות האלבום.

האלבום ייחודי בכמות הסגנונות המוסיקליים שהוא מכיל בתוכו: זה נע בין funk, ska, metal, free jazz and fusion, blues, kleizmer music, מוסיקת קברט וקרקס ועוד. כל זה בזכות ההשפעות השונות של כל אחד מהנגנים בהרכב: פאטון היה מאוד מושפע ממטאל, מסרטים של דויד לינץ' וממוסיקת קברט וקרקס, דאן היה מושפע גם הוא ממטאל ומדויד לינץ', אבל באותה תקופה התעניין בג'אז חופשי ובפיוז'ן, בבלוז, וב-1986 התחיל ללמוד קונטרבאס ופסנתר. טריי ספרואנס מושפע מאוד ממוסיקה קלאסית ובעיקר ממלחין צרפתי Olivier Messiaen, אבל גם ממלחינים כגון Nino Rota, Ennio Morricone, Bernard Hermann, וגם מלהקות רוק ומטאל כמו The Mercyful Fate ו-Fear of God(התחלה של grindcore), מסרטים ומלחינים הודיים ובנגליים כמו Amanda Shankar ו-R.D.Burman. זה מאוד השפיע על צורת ההלחנה והנגינה שלו. וכמובן, הנגינה של זורן בכמה שירים וההפקה שלו הוסיפה לסאונד האבנגרדי והחדשני של ההרכב.
מייק פאטון מפגין יכולת ווקלית פנטסטית, שנעה גם היא בין הרבה סגנונות שירה, מטונים נמוכים ורגשניים בסגנון של זמרי Tin Pan Alley (crooning) דרך growling שאופייני למטאל,מגיע ל-chanting, beat box, פלסט וצפצופים ריתמיים, וצרחות. השימוש הכל כך רחב שלו בקול ככלי נגינה השפיע המון על להקות כמו Korn (בייחוד בתקליט Follow the leader), Disturbed ו-System Of A Down (בייחוד בתקליט הראשון).
המון להקות הושפעו מהמיסטר באנגל, ובייחוד מהאלבום הזה.
Korn מזכירים את משחקי הקול של פאטון בתור אחת ההשפעות על צורת השירה והגשה שלהם,ו- Johnathan Davis (סולן קורן) משתמש במשחקי קול אלה הרבה.
System f A Down לקחו את הגיוון המוסיקלי של שינויי משקל בשירים וגם שינויי סגנונות, הכניסו פולק ומוסיקה אתנית לשירים שלהם הרבה בהשפעה של -Mr.Bungle. גם Serj Tankian (סולן SOAD ) משתמש בקולו בתור כלי נגינה בפטרנים הזויים.
Slipknot משתמשים בתלבושות ותחפושות, בעיקר דמויות של ליצנים, ובזה ניתן לראות השפעה מכרעת של Mr. Bungle. גם להקת Mudvayne לאחר מכן השתמשה בתחפושות, מסכות ואיפור, שזה כבר השפעה יותר רחוקה של ההרכב.
נחזור שוב ל-KoЯn: שני הגיטריסטים שלהם מציינים עובדה שהושפעו הרבה מהסאונד של הגיטרות של ספרואנס באלבום ואפילו מציינים שריפים שלהם זה פיתוח של ריפים של מיסטר באנגל, שמבוססים על איך שהם קוראים לזה "Mr Bungle chord" והכוונה לאקורד מוקטן 5 (diminished power chord) או טריטון. Korn משתמשים באקורד הזה המון וזה הפך להיות לאחד מסימני ההיכר של הלהקה בעקבות ההשפעה של Mr Bungle.
 
The Mr. Bungle chord is the informal name of a musical chord. The name was first used by nu metal band Korn to describe a diminished power chord, that is, a diminished fifth chord, usually with a doubled octave, and sometimes a double diminished fifth. The chord is more properly referred to as a tritone, because each note is three whole steps from each other.[1] The name refers to the band Mr. Bungle, who made use of the chord in their music. The Mr. Bungle chord is an essential component of metal bands like Korn's sound, and was used by Korn as a way of describing an aspect of their music.
(http://deletionpedia.dbatley.com/w/index.php?title=Mr._Bungle_chord_(deleted_15_Jun_2008_at_10:08)
 

הזמר של Deftones - Chino Moreno מציין את מיסטר באנגל כאחת ההשפעות המרכזיות ללהקה שלו ובייחוד השפעה של פאטון על השירה שלו וצורת ביטוי. (ויקיפדיה-chino moreno).

Incubus ובייחוד הזמר והפרונטמן שלהם, Brandon Boyd הושפעו המון מהלהקה במיוחד ב-2 התקליטים הראשונים (Fungus Amongus ו-S.C.I.E.N.C.E). השפעה על סאונד ועל צורות ביטוי מוזכרת באחת מההערות בעטיפה של אלבום.
 
"Stylistically, the album shows strong influences from funk-metal bands such as the Red Hot Chili Peppers, Primus and Mr. Bungle, all of whom are mentioned in the liner notes of the album." (http://en.wikipedia.org/wiki/Fungus_Amongus).
 
למרות כל ההשפעות המוסיקליות של ההרכב על התפתחות המטאל והגיוון שלו בסגנונות שונים ואבנגרדיים, אני בעבודה הזאת רוצה להתמקד בעיקר בצורות העבודה והביטוי של ההרכב ובהשפעות מעולם הקולנוע בעיקר.

בפוסט הבא נתעמק בטענה לפיה MR BUNGLE מושפעים ישירות מבמאי הקולנוע דויד לינץ'. 
 
המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט

__________________________________________________________________________________
 
[1] Pahnelas, Bill (4 September 1991), "Mr. Bungle's carnival is sure nothing to laugh at", Richmond Times-Dispatch: C6
http://www.rollingstone.com/news/story/6659786/mr_bungle_go_kaput- Greg Plato, december 2004.

 
השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות