Dr. Alex Paterson  (The Orb)בסדנת אמן  – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    Dr. Alex Paterson (The Orb)בסדנת אמן

Dr. Alex Paterson (The Orb)בסדנת אמן

  מסורת סדנאות האמן ב- Muzik נמשכת כבר 8 שנים, ובמסגרתה התארחו כבר אמנים בינלאומיים שהותירו חותם בל יימחה על פני המוזיקה בכלל והתרבות האלקטרונית בפרט (ע"ע Mad Professor, Thomas Brinkman, Freestylers, Roc Raida ועוד). אולם לא בכל יום מזדמן לנו לארח חלוץ אמיתי, כזה שהז'אנר בו הוא פועל נראה שונה לחלוטין לפניו ואחריו. ובכן, הפעם זה קורה: אנחנו גאים לארח את ד"ר אלכס פטרסון, האיש והאגדה שמאחורי The Orb.
ה- Orb נחשבים לממציאי האמביינט-האוס, שהתפתח בשנות ה-90 המוקדמות. הם התבססו על מקצבים בהשראת זירת ההאוס של שיקאגו, וניגנו אותם בקצב איטי יותר. כהמשך ישיר לקו המוזיקלי האמביינטי שהתווה בריאן אינו בשנות ה-70, שילבה האורב ביצירתה מוזיקת אווירה, חסרת קצב לעיתים, עם סימפולים רבים, בינהם של צלילים מהטבע, של אפקטים ושל מלל. 

בסוף שנת 1988 עבד פטרסון בחברת התקליטים “EG Records” של אינו, וכשהחל ליצור קטעים מוזיקליים משל עצמו חתם על חוזה עם החברה תחת השם The Orb. את הסינגל הראשון שלו יצר פטרסון יחד עם ג'ימי קוטי (חצי הצמד KLF). הסינגל, קטע אסיד-האוס שנקרא “Tripping On Sunshine", נכלל באוסף Eternity Project One ונכשל מסחרית, אך נחשב בעקבות הצלחת השניים בפרויקטים מאוחרים יותר לקטע קלאסי.
בשנת 89' הפיקו פטרסון וקוטי אלבום בן ארבעה קטעים, שהיה מורכב כולו מסימפולים מתוך תחנת הרדיו הניו יורקית “Kiss FM”, ושנקרא The Kiss EP. עם צאת האלבום היה פטרסון לדי.ג'יי הקבוע בחדר הצ'יל-אאוט של מועדון “Heaven”, שם הופיע גם פול אוקנפולד, שהכיר בכישרון העולה וגייס אותו גם למועדונו שלו, “Land of Oz"   .פטרסון יצר שם סטים ששילבו בין סימפולים מהתכניות טבע של הבי בי סי לציטוטים ממפקדת "נאסא", כשמתחתיהם מנוגנים שטיחי סאונד של חלוצי מוזיקה אלקטרונית כמו אינו וסטיב הילאג', איש להקת גונג. ככל שהפכה תרבות הצ'יל-אאוט לפופולרית בקרב קהל המועדונים, צברו סטים אלה תאוצה, ופטרסון הפך לדמות מוערכת בתחומו.  פטרסון הפך את הצ'יל-אאוט לטריפ חללי, אווירתי וקוסמי. הוא המשיך לשלב ביצירתו סימפולים שונים ומשונים, והסטים שלו צברו פרסום ואהדה. כשהגיע הילג' עצמו למועדון, ושמע סימפול שלו משולב במוזיקה של פטרסון, הפכו הוא ופטרסון לחברים, חברות שהובילה מאוחר יותר אף לעבודה משותפת.
בסוף שנת 89' יצא הסינגל "A Huge Ever Growing Pulsating Brain That Rules The Center Of The Ultraworld". הסינגל יצא בחברת תקליטים עצמאית של פטרסון בשם “WAU/Mr. Modo”, והוא הכיל סימפול מתוך השיר “Loving You” של מיני ריפרטון, בשילוב קולות ים וצלילים אווירתיים אחרים. הסינגל סימל גם את סוף שיתוף הפעולה בין פטרסון לקוטי.
בשנת 90' ביקש דייב סטיוארט, איש היוריתמיקס, מפטרסון לבצע רמיקס לסינגל אינסטרומנטאלי שלו בשם “Lilly Was Here". הרמיקס, שהפך ללהיט ונכנס ל-20 הגדולים במצעד הבריטי, הפך את פטרסון לרמיקסר מבוקש מאוד, ועד שנת 92' הוא עבד על שיריהם של למעלה מ-20 אמנים. בין היתר עבד פטרסון עם PrimalScream,  Depeche Mode, Erasure, U2 ו-Yello.
את המחליף לקוטי מצא פטרסון בשותפו לדירה וחברו מהימים בהם ניגן כמתופף הופעות של להקת Killing Joke,  בסיסט הלהקה הידוע בכינוי Youth. השניים החלו לעבוד יחד על סינגל בשם “Little Fluffy Clouds", שהפך ללהיט מועדונים, והכיל מנגינה של המלחין סטיב רייך, וסימפול דבריה של הזמרת ריקי לי ג'ונס מתוך תוכנית טלוויזיה.
בשנת 91' נערכה ההופעה הראשונה של האורב. פטרסון, ת'ראש והילג' על גיטרה בנו הופעה מרשימה מבחינה חזותית שכללה מפגני תאורה מרשימים. באותה שנה יצא גם האלבום הראשון של האורב, אלבום כפול שנקרא The Orb's Adventures Beyond The Ultraworld. האלבום התקבל בביקורות נלהבות, וזכה להצלחה בבריטניה.
בשנת 92' יצא הסינגל הראשון מתוך האלבום החדש, “Blue Room", שיר באורך 40 דקות, שנכנס לעשרת הגדולים במצעד האנגלי והיה השיר הארוך ביותר שנכנס אי פעם למצעד. ביולי אותה שנה יצא האלבום השני של הלהקה, שנקרא U.F.Orb’s ושלקח את האווירה החללית של האורב צעד אחד קדימה, לתוך טריפ חללי ומסתורי. עם צאת האלבום הם הוציאו סינגל חדש נוסף בשם “Assassin”, שכלל שירה של סולן הפריימל סקרים בובי גילספי.
שנה מאוחר יותר חתמה הלהקה על חוזה עם חברת התקליטים "Island", והוציאה את האלבום Live ‘93, אלבום כפול שכלל חומר מהופעות באירופה וביפן. עטיפת הדיסק עוצבה בהשראת האלבום Animals של Pink Floyd. בשנת 94' הוציאה הלהקה את האלבום Pomme Fritz, ששילב מקצבים נוקשים ותעשייתיים, והגיע למקום השישי במצעד האלבומים הבריטי. במקביל עבד פטרסון על פרויקט נוסף, בשם FFDW, על שם החברים בו: תומס פהלמן, רוברט פריפ, כריס ווסטון ודוקטור אלכס פטרסון. עם עזיבתו של ת’ראש את ההרכב בתחילת 95', הוא הוחלף על ידי תומס פהלמן. Orbus Terrarum היה האלבום הראשון של השניים, ועם צאתו יצא הצמד לסיבוב הופעות. בשנת 97' הוציאו האורב אלבום נוסף בשם Orblivion. מאז הספיקה הלהקה להקליט אלבום נוסף בשם Cydonia, שראה אור בתחילת 2001.
אלבומיו הבאים של פטרסון לא זכו לאותה מידה של הצלחה, אך התקליט החדש ,"The Dream",הוכתר על ידי הרולינג סטון האמריקני לעוד לגימה מענגת של יין משובח והוא מייצג אינטגרציה מופלאה של אותו הסאונד שייחד את האורב לכל אורך השנים עם השפעות דאב ,אלקטרו, גריים והאוס, עם הרבה כבוד למוזיקה השחורה.
פטרסון נחשב עד היום, בזכות הסאונד הייחודי שלו, למי שיצר את תרבות האפטר פארטי במועדונים הנחשבים בעולם. הוא לא מפסיק ליצור ולהופיע בפני קהל מעריצים רב ברחבי העולם ולוח ההופעות שלו עמוס להפליא גם בימים אלה. את סדנת האמן שלו ב- Muzik לא כדאי לפספס.
 
 
Alex Paterson – The Orb בסדנת אמן ב- Muzik – יום ה', 18.12.08, 19:00. הכניסה חינם בהזמנת מקומות מראש בלבד – 03-6961011.
ובאותו ערב – בהופעה במועדון הברזילי!
 
www.theorb.com

www.myspace.com/orbism

 
 לצפייה בראיון עם אלכס פטרסון שנערך בביה"ס Muzik
Dr. Alex Paterson  (The Orb)בסדנת אמן  – חדשות מוזיקה