הרשמה לניוזלטר
מידע והרשמה ל -Muzik
שם
טלפון
מייל
נושא
שלח
DM - צלילים של היקום - על השירים באלבום
ליאור פדלון
| שלישי | 10.07.12 |
DM -
חלק שביעי ואחרון מתוך עבודת המחקר של ליאור פדלון על אלבום הסטודיו ה - 12 של להקת האלקטרו הבריטית Depeche Mode.
באלבום "צלילים של היקום" דפש מוד מביאים תפנית חיובית, חצי חיוך. גאהאן מעיד כי הטקסטים נכתבו מתוך "שטיפה של מילים" וכן שם דגש על הגשתם של השירים. בפוסט הקרוב נקרא ארבעה שירים מתורגמים מתוך האלבום וניפרד מדפש מוד.

הטקסטים באלבום החדש אמר גאהן בריאיון, מגיעים ממקום קצת אחר . אחת ממטרותיהם באלבום היתה לייצר חוויה קלילה למאזין. דפש מביאה את עצמה ממקום פחות כבד ,יותר אינטואיטיבי, מתחבר , משוחרר, קיימת באלבום הזה תפנית יותר חיובית , חצי חיוך , מחובר לתרבות של היום . הטקסטים מדברים על חוויות יומיומיות, אישיות וכלליות , שאדם חווה עם עצמו, ביחס למה שקורה מסביבו בעולם. בנוסף אמר גאהן שהטקסטים נכתבו מתוך שטיפה של מילים וכך שם דגש על כן בהגשתו (פרייזינג) . תירגמתי ארבעה טקסטים (לפי הבנתי אותם) , רק הטקסט הוא טריפ בפני עצמו שלוקח אותך לטיול בתוך עצמך . יחד עם ההפקה , אפשר להגיע למקומות מרגשים.

in chains
הדרך שאת נעה/ גורמת לי לכמיהה/ הדרך שאת נעה משאירה אותי שרוף/ אני יודע שאת יודעת מה שאת עושה לי/ אני יודע שהידיים שלי לעולם לא ישתחררו/ אני יודע איך זה להיות כבול/הדרך שאת נעה נועדה לרדוף אותי / הדרך שאת נעה בלפתות ולצוד אותי/ אני יודע שאת יודעת / שביום שאת נולדת / אני יודע איכשהו שהייתי צריך להיזהר/ אני יודע שאני הולך כל לילה עד הזריחה, בשרשראות.
יש לך אותי גוסס בשבילך/ זו את שאני חי דרכה/יש לך אותי מתפלל למענך/ אומר בשבילך כל מה שאת רוצה/ יש לך אותי להגיע אלייך/ גם הנשמה שלי מחפשת אותי/ יש לך אותי שר ומביא לך/ כל דבר שאת מבקשת ממני.
הדרך שאת נעה מעוררת / הדרך שאת נעה מהפנטת/ אני יודע שאני מתכנס כשאת בסביבה/ מגמגם, ממלמל, צליל רחום/ נאבק, מועד,אזוק ומוגדר בגבול בשרשראות.

in sympathy
הם כמעט נופלים עליך/ למה הם לא עושים הפסקת אש / לא משנה מה הם מנסים לעשות/ זה רק עוד ניצול קטן/ הם משרטטים אותך במחמאות/ הם מנסים להבריק את האמת/ ובנוסף הם מדברים ברהיטות/ יש שם מעט אמת/ את נבונה/ את חזקה/ את יודעת שאת צודקת מלטעות/ לפחות ברמה מסוימת/ את פיקחית/ את קשוחה/ את שמעת את השקרים שלהם מספיק/ את מחייכת בסימפטיה.
אני מסתכל על השלווה שלך/ הדרך שבה הנשמה שלך מתעלה/ יש שם עייפות גסה/ הסבלנות שלך לעולם לא נגמרת/ וכשהלילה יורד לעיתו/ אתה ניגש אל הדלת/ עוקב אחרי מצעד עצוב / אתה בשלך שוב פעם.

come back
תחזרי תחזרי אלי/ אני אחכה בסבלנות/ צועד על פס לבן דק/ בין אהבה לשנאה/ מבזבז את כל הזמן שלי/ בעולם אחר במקום אחר/ אני יכול להיעזר בקצת חברה וגם טוב לב יכול להצטרף לדרך/שבועות הפכו לחודשים , חודשים הפכו לשנים/ ואותן המסקנות / אני מכנס אלי את הפחד.
אור תמיד יזרח בלב שבך/ באמת וגם במציאות / רק עיוורון יכול להחביא את זה/ אני יכול להיעזר בקצת איפוק וגם קצת חביבות.

wrong
אני נולדתי עם הסימן הלא נכון/ בבית הלא נכון/ עם המעמד הלא נכון/ לקחתי את הדרך הלא נכונה/ שהובילה לנטייה הלא נכונה/ נולדתי במקום הלא נכון/ בזמן הלא נכון/ מהסיבות הלא נכונות/ עם החרוז הלא נכון/ ביום הלא נכון/ בשבוע הלא נכון/ משתמש לא נכון בשיטה/ עם הטכניקה הלא נכונה/ טעות/ טעות.
יש טעות בכימיקלים/משהו לא נכון בי מירושה/ המיקס הלא נכון/ עם הגנים הלא נכונים/ הגעתי לסוף הלא נכון/ עם הכוונות הלא נכונות/ זו התוכנית הלא נכונה/ בידיים הלא נכונות/ התיאוריה הלא נכונה/ לבנאדם הלא נכון/ העיניים הלא נכונות/ במחיר הלא נכון/ השאלה הלא נכונה/ עם התשובות הלא נכונות/ אני צעדתי למצעדי התופים הלא נכונים/ עם הקרום הלא נכון/ משתין החוצא עם האנרגיה הלא נכונה/ משתמש בכל השורות הלא הנכונות ובסימנים הלא נכונים/ עם העצמה הלא נכונה/נולדתי בדף הלא נכון/מהספר הלא נכון/בתרגום הלא נכון / שנראה לא נכון/ עם הירח הלא נכון/ כל לילה לא נכון/עם המנגינה הלא נכונה/ עד שזה נשמע נכון/ יההה/ טעות /טעות/ יותר מידי זמן.

האלבום "צלילים של היקום" שאב אותי אל תוך טריפ, אני מקווה שגם אתכם, אם רק תתנו לו הזדמנות. דפש מוד מצליחים להישאר רלוונטים, עכשווים ומחוברים לנעשה בזמננו אנו, גם שלושה עשורים אחרי הקמתם. עם הפקה מעניינת, תחושה "חללית" וכותב שירים מחונן, נקווה שימשיכו ללוות ולסקרן את אוזנינו עוד שנים רבות.


המאמר נכתב במסגרת קורס פרספקטיבות מוזיקליות ב- "Muzik” - בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוזיקה", בהנחיית עמית הכט
השאירו תגובה

לחצו על הכפתור על מנת להכנס באמצעות הפייסבוק שלכם בכדי להשאיר תגובה

Connect

לפוסט זה יש 0 תגובות