מיקס ומאסטרינג למתקדמים – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    מיקס ומאסטרינג למתקדמים

מיקס ומאסטרינג למתקדמים

  ברכות: זה עתה הסתיים המחזור הראשון של קורס ההקלטות למתקדמים הייחודי, שנערך בשיתוף פעולה בין Muzik לאולפני db ובהדרכתו של ארן לביא.
עם תום הקורס שוחחנו איתן רוזנטל, אחד מבוגריו על הקורס וביקשנו כמה מילים מארן על קורס "מיקס ומאסטרינג למתקדמים" שנפתח בסמסטר הזה.

איתן, איך היה?

בקורס התנסינו בהקלטות מתקדמות, עם נגנים מהשורה הראשונה, כמו תומר צידקיהו, ג'וקה פרפיניאן, לידור לוי, גדי סרי ועוד.
זכינו לראות שיטות הקלטה מגוונות של תופים, גיטרות, כלי הקשה מכל הסוגים, פסנתר, כלי קשת ושירות, והכל על הציוד המדהים שיש באולפן ותחת הידיים של ארן לביא.
הקורס היה חוויה מדהימה שנתנה את הפרספקטיבה של איך עובדים הדברים באולפן מהסוג של Major Label Sound) db) :
כיצד מתנהלת דינמיקה של עבודה מול נגני סטודיו ברמה הכי גבוהה, בסביבת אולפן שמאפשרת כמעט הכל; לראות אפשרויות רבות של סגנונות הקלטה; שיקולים בבחירת הציוד הנכון לכל נגן; השימוש המדויק במיקופונים, קומפרסורים, אי-קיו והריוורבים השונים, כשכמובן הכל ציוד אנלוגי מהשורה הראשונה. היה מעניין מאד גם לשמוע מהנגנים עצמם מהי התפיסה שלהם לגבי עבודה מול טכנאי הקלטות - על הצורך של טכנאי סאונד לספק הרבה יותר מהקלטה טובה – חום, אדיבות וכיוצ"ב.

ללמוד עם ארן (בליווי של סאי - עוזר הטכנאי שלו) היה חווייה מדהימה לא פחות: להבין את הגישה שלו לגבי הקלטות ולגבי מהות התפקיד של טכנאי ההקלטות, לראות לשמוע וללמוד שאפילו כשיש חוקים ל'איך צריך', בסופו של דבר כשמשהו נשמע טוב (ואצל ארן הוא נשמע טוב!) אז לא משנה אם כל המנורות האדומות בקונסולה דולקות. המקצועיות של ארן כמורה אינה פחותה מהמיומנות שלו כטכנאי, והתבטאה גם ברצון לענות על כל שאלה ושאלה ולהסביר לפרטי פרטים כל דבר שהתעניינו לגביו, בגובה העיניים, בנעימות ועם הרבה סבלנות וידע. אחרי הקורס הזה ברור לי מדוע אמנים ברמה הגבוהה ביותר חוזרים לעבוד עם ארן.

בסוף מרץ נפתח קורס מיקס ומאסטרינג למתקדמים שגם הוא מתוך שיתוף הפעולה בין Muzik ל - db.
הנה כמה מילים של ארן על הקורס:
מיקס הוא מבחינות רבות "פיצוח הקוד הגנטי" של שיר או יצירה מוזיקלית, איך מייצרים מאוסף רב של ערוצים שונים שכל אחד מהווה עולם ומלואו יצירה אחת ומגובשת עם אמירה ברורה ועם אימפקט ריגשי מכוון על המאזין הסופי? במידות רבות אפשר להשוות תהליך של מיקס לבישול ואני אצוטט את דבריו של מתי כספי שבסשן מיקס לאחד מאלבומיו האחרונים אמר לנציג חברת התקליטים שנהנה מהשיר שהשמענו לו באולפן "תגיד לארן שנהנית, אני אמנם דואג להביא לו את המצרכים אבל הוא בישל את השיר.." מה היחס ה"נכון" בין עגבניות, מלפפונים,שאר הירקות והתיבול בסלט? זה תלוי, יש אינסוף טעמים שאפשר לקבל מערבוב ותיבול שונה של אותם ירקות.. אותו עיקרון תקף גם לגבי מיקסים. בקורס המיקס שהולך להפתח בקרוב נסקור את תהליך קבלת ההחלטות של טכנאי מיקס מרגע קבלת ה"מצרכים" שבמקרה שלנו הם ערוצים מוקלטים ועד ליצירת מיקס סופי)המנה המוגשת ! (במגוון סגנונות מוזיקלים, נלמד למה להקשיב ולהחליט על מה לשים את הדגש, נלמד מה מפריע למיקס ומה מועיל לו, נלמד איך לאזן בין כל המרכיבים של המיקס, איך ליצור תחושת עומק למיקס וכמובן מה הכלים המתאימים ביותר לכל סיטואציה. הקורס כאמור יתקיים בסטודיו A המפורסם של אולפני דיבי ויתבצע על קונסולת ה SSL של האולפן תוך שימוש בציוד האנלוגי המפורסם של האולפן, במכשירי האפקטים האולפניים הקלאסיים ובאמצעות המחשב.

למידע נוסף והרשמה 03-6961011
מיקס ומאסטרינג למתקדמים – חדשות מוזיקה