פרס היצירה הציונית ללשמן – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    פרס היצירה הציונית ללשמן

פרס היצירה הציונית ללשמן

  ד"ר אורי לשמן, הנמנה על צוות ההדרכה של Muzik ומלמד את קורס ההלחנה למתקדמים, הוכרז כזוכה בפרס היצירה הציונית לשנת 2014 בקטגוריית המוזיקה, על הלחנת מחזור השירים של חיים גורי, יריד המזרח.
בכך ממשיך אורי למעשה את השושלת, לאחר ש-Muzik זכה בפרס היצירה הציונית בשנת 2013, על הפרויקט "דרכך קדימה".
 
אורי, ברכותינו. ספר לנו על היצירה, מאיפה זה התחיל?
 
התחלתי את היצירה לפני שנים רבות, כשעשיתי ערב מחווה בצוותא לחיים גורי, ושם נכנסתי לחומרים שלו. הלחנתי שיר שנקרא "חשבון עובר ושב" לקחתי איזה חלק והפכתי אותו לפזמון חוזר. חיים גורי ניגש אליי בהפסקה ואמר  - "מה שעשית היה כל כך נכון." התרגשתי.
מכאן התחיל ביננו קשר והתחלנו לעבוד יחד. ערכתי טקסט משמונה ספרים של חיים גורי. שירים, סיפורים ואפילו כתבות לעיתונים. לאט לאט התחלתי להלחין אותם ונוצרה יצירה מאוד גדולה.
 
איך הגעתם למופע בסדר גודל כזה בסופו של דבר?
 
התחלנו לפנות לכיוון תזמורת הקמרטה הישראלית ירושלים. חוץ מתזמורת סימפונית, יש גם נגן עוד, כלי הקשה, מתופף, בס, סקסופון אקורדיון ועוד. נוצרו קשרים עם הזמרים המגישים את השירים במופע - דביר בנדק, אבי גרייניק, ששי קשת, רמה מסניגר ואלון נויימן. הכל התאסף ליצירה שמתעסקת בארץ שלנו, לטוב ולרע.
קיימנו 7 הופעות בכל הארץ - הקמארי ירושלים, באר שבע, כפר סבא ועוד. היה מפוצץ והיה כיף לראות את זה.
 
מה עומד מאחורי כותרת היצירה, "יריד המזרח"?
 
היצירה נקראת "יריד המזרח" מתוך הסתכלות על המזרח התיכון שלנו כעל מין לונא פארק ענק שכזה. בגלל שזה גם יריד, יש ריבוי של סגנונות. אז הרשיתי לעצמי לעבור ממוזיקה קלאסית לכמעט מזרחית, למיוזיקלז, והכל דרך המוזיקה שלי ודרך הטקסטים של חיים גורי, מסע עברי במוזיקה הישראלית מתחילתה, יצירה מורכבת של שעה ועשרים. בסופו של דבר, ניתן לראות שטקסטים שנכתבו לפני 50 שנה עדיין רלוונטיים. לא ברור אם זה עצוב או שמח...
 
...ומעבר לפינה עומדת לה שנה חדשה בMuzik. מה אתה מתכנן ומאחל לתלמידים שלך השנה?
 
הקורס שלי עוסק בשניה שמגיעה אחרי ההשראה, איך ולאן לתעל אותה. הרעיון הוא לכתוב ולגלות את עצמך במעבדה הזו, שאין בה שום תחרותיות. אני שמח שבכל שנה הסטודנטים יוצרים דברים יוצאים מן הכלל. אני מאחל להם שישימו בצד את השיפוטיות ושיהיה להם האומץ, הסבלנות והסקרנות לגלות על עצמם את מה שהם יכולים.

פרס היצירה הציונית ללשמן – חדשות מוזיקה