עינן פרל מלחין לריטה – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    עינן פרל מלחין לריטה

עינן פרל מלחין לריטה

  שיתוף פעולה מצליח בין עינן פרל שלנו לריטה!

בשבועות האחרונים בוודאי שמעתם יותר מפעם אחת ברדיו את 'מים צלולים', השיר הראשון מאלבומה החדש של ריטה. מלחין השיר הוא לא אחר מאשר רכז תחום הזמר-כותב שלנו ומורה לשפת המוזיקה והלחנה - עינן פרל. לרגל ההצלחה עם הסינגל החדש ושיתוף הפעולה עם אחת מהזמרות המצליחות בישראל בכל הזמנים, ביקשנו לשמוע רשמים וחוויות מעינן עצמו:

- על תהליך היצירה של השיר -
את 'מים צלולים' הלחנתי כבר לפני כמה שנים. הלחנתי אותו לריטה - ממש עבורה. המלודיה נשמעה לי "תפורה" לאווירה שהיא מצליחה לייצר בשירים שהיא מבצעת.
לפני שנה בערך נשאלתי אם יש לי שירים שיכולים להתאים לה, מה שהחזיר אותי מיד לאותו שיר שחיכה לו במגרה. המילים כבר נכתבו בהמשך ללחן על ידי ריטה עצמה והחיבור היה נראה מאוד שלם.
זו היתה חוויה מרגשת - לשמוע פרשנות מילולית ללחן נתון, מבלי שממש נאמרו מילים לפני.

- כיצד משחררים את האחיזה בלחן המקורי שיצרת ומתן חופש פעולה לאדם אחר לעבד ולהפיק את השיר -
למעשה מעבר ללהלחין ולשיר את הקולות בשיר לא הייתי מעורב בתהליך ההפקה, ואין ספק שזה היה תהליך מסקרן עבורי - תהליך של "לשחרר". זו חוויה מסוג אחר - להעביר שיר במצב גולמי ולפגוש אותו שוב רק בסוף התהליך, כשיר גמור. במקרה הזה התרכזתי בנתינה שבדבר, מבלי להגדיר בדיוק מה הם התנאים והחוקים שצריכים לחול על השיר. גם פה, מעניין היה לשמוע פרשנות הפקתית לשיר - הוכנסה בו הרבה דרמה מאופקת ואני חושב שההפקה מצליחה לקדם את הלחן למקום עוצמתי יותר.

- על ההבדל בין שירים שהוא כותב, מלחין ומבצע בעצמו, לעומת אלה שהוא מוכן ומעוניין לתת למבצעים אחרים -
תמיד עניין אותי לכתוב ולהלחין שירים לזמרים. במקביל לכתיבה שלי לעצמי התפתח לו באופן טבעי ערוץ מקביל של שירים בעלי אופי מעט שונה, שירים שמתאימים יותר למבצעים אחרים. קצת קשה לי לשים את האצבע בדיוק על מה הופך אותם להיות כאלה, אבל בגדול אני יכול להגיד שיש בהם משהו יותר מתקשר, משהו יותר רחב ופתוח.

- על התגובות לשיר ואפשרויות חדשות לשיתופי פעולה עתידיים -
השיר יצא לפני פחות משלושה שבועות והוא כבר מצליח לקבל לא מעט תגובות ופירגון רב ברדיו. זו כמובן הרגשה נפלאה. קיימות כל מיני הצעות לשיתופי פעולה, שזה תמיד מרענן ומאתגר מחדש. צריך לבחור את שיתופי הפעולה שיוכלו ליצור הפרייה הדדית. בגדול כתיבה לאחרים מאוד מעניינת אותי - זהו תהליך של חיפוש וניסיון.
כרגע יש על הפרק שירים שנמצאים בבדיקה אצל כמה מבצעים אבל צריך הרבה סבלנות, כי מדובר בחיבורים בין אנשים ובתחום היצירה, כמו בחיים , החיבור צריך להיות טבעי, נכון ונח לשני הצדדים. חשוב שכל צד ירגיש שהצד השני מעצים את הביטוי של האחר ולא מצמצם.

- Muzik כמקום בו הוא מכשיר דור חדש של כותבים ומלחיני שירים -
במיוזיק אני מעביר קורס הלחנת שירים שנקרא 'פיתוח רפרטואר'. כחלק מהקורס התלמידים מתנסים ב"תפירת" שיר עבור האחר ומוצגות בושתי גישות: האחת היא לתפור מילים ולחן באופן כזה שיחזק את הצדדים הבולטים והידועים של הזמר - אם לדוגמא המבצע נהג לכתוב שירים דרמטיים או תאטרליים, המטרה של המפיק היא לכתוב שיר שיהיה תואם לרוח הקיימת. הגישה השנייה היא דווקא לרסק את המוכר ולתפור שיר שיוציא מהזמר משהו חדש, איזורים מוזיקליים בהם הוא עוד לא ביקר. התוצאות, על פי רוב, מרשימות והחיבורים מצליחים לרגש כי הם מצליחים ליצור משהו חדש.

- לקראת המשך קריירת הסולו, במקביל לעבודה ככותב לאחרים -
לא פחות חשוב. לאחר חג הפסח ייצא סינגל חדש - 'איש גדול מאוד'!

להאזנה לסינגל החדש "מים צלולים"

עינן פרל מלחין לריטה – חדשות מוזיקה