ספר הסאונד של אלון אדירי – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    ספר הסאונד של אלון אדירי

ספר הסאונד של אלון אדירי

  בשעה טובה, לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ד, מוציא אלון אדירי, המוביל את לימודי הסאונד ב- Muzik, את הספר הדיגיטלי "המדריך המקיף ללימודי סאונד". הספר מחולק לשלושה חלקים, שכל אחד מהם ניתן לרכישה בנפרד, במחיר שווה לכל נפש – יסודות בסאונד, הקלטות, מיקס ומסטרינג. תלמידי Muzik, שירכשו את שלושת חלקי הספר, יזכו להנחה מיוחדת.

אלון, כיצד נולד הספר?
"הספר התחיל בעצם כמערכי שיעור בסיסיים אותם הכנתי לתלמידיי, במסגרת שיעורי הסאונד שהעברתי ב- Muzik. הגרסאות הראשונות הכילו ראשי פרקים בלבד, אך עם הזמן התווספו לראשי הפרקים תכנים רבים.
לפני כשלוש שנים, הבטתי בתכנים שנאספו והבנתי שהם מסוגלים להוות בסיס לספר. נזכרתי בימי נערותי, בבאר-שבע, כאשר הצמא לידע בנושא סאונד היה עצום, אך לא היה לי ולו מקור מידע אחד נגיש. חשבתי לעצמי שספר ללימודי סאונד בתקופה זו היה חוסך לי מספר שנים של למידה ו'השתפשפות' בשנותי הראשונות בלונדון, אליה הגעתי לאחר שירותי הצבאי. המחשבה הבאה שעלתה במוחי הייתה שגם היום המצב די דומה.
מספר הספרים בעברית, בנושא סאונד, קטן ביותר. משם, ההחלטה לגבי הפיכת מערכי השיעור לספר דיגיטלי, שיהיה נגיש, הן כלכלית והן גיאוגרפית, לכל המתעניינים בנושא מרתק זה, הייתה קצרה.

ספר לנו על תהליך הכתיבה.
כבר לפני תחילת העבודה על הספר, היו קיימים כאמור תכנים רבים אותם כתבתי, אך אלו היו חסרים עמוד שדרה שיחבר אותם לספר אחד. היו חסרים גם כמה מאות תמונות ואיורים שנדרשו בכדי להמחיש את ההסברים בספר. לשם כך, הייתי צריך ללמוד לעבוד עם תוכנות גרפיקה שונות ולצלם כמות עצומה של תמונות. להבדיל מספרים שנכתבו על-ידי טכנאי סאונד ידועים ונפלאים, אשר לא לימדו את הנושא ולו יום אחד בחייהם, הייתה לי את הפריבילגיה לבדוק אלו הסברים עובדים יותר ואלו פחות על תלמידיי, ולתקנם ולשפרם במידת הצורך. האמת היא שכחודש לפני הוצאת הספר עדיין החלפתי תכנים שעבדו טוב יותר בכיתה בתכנים שהיו פחות מובנים לתלמידים. הספר שינה את צורתו ואת תכניו במהלך כתיבתו מספר פעמים. עם זאת, הקו שהנחה אותי לכל אורך כתיבת הספר היה של שילוב בין הקניית ידע מעמיק לקורא לבין הקניית יכולת מעשית אשר תעזור לו לשפר את איכות עבודתו לאין ערוך. מלבד ההיבט הפדגוגי וההקפדה להשתמש בהסברים שיהיו נהירים לקורא, היה חשוב לי לחלוק עמו מהניסיון המקצועי שצברתי במהלך 27 שנות עבודה בתחום.

מדוע בחרת בפורמט דיגיטלי להוצאת הספר?
מפני שאנו חיים בעידן דיגיטלי. אני חושב שניתן להקביל בין שאלה זו לבין השאלה מדוע רובנו מעדיפים להשתמש כיום במערכות הקלטה דיגיטליות במקום באולפנים אנלוגיים. היתרונות של ספרים דיגיטליים על פני ספרים מודפסים הם רבים מלהזכיר. נתחיל באחד הנושאים שתמיד מעניינים אותנו – מחיר המוצר. עלות הייצור וההפצה של ספר דיגיטלי נמוכה יותר מעלות הייצור וההפצה של ספר מודפס, ולכן מאפשרת את מכירתו במחירים נמוכים יחסית. גם לאפשרויות של שימוש בתמונות ואיורים בצבע ולחלוקת הספר לשלושה חלקים אותם ניתן לרכוש בנפרד, דברים שבספר מודפס היו על גבול הבלתי אפשרי, היה משקל בהחלטתי. אני מאמין שהספרות המודפסת עוברת תהליך זהה לזה שעברו הפורמטים הפיזיים בעולם המוזיקה (תקליטים וקומפקט דיסקים), וכבר כעת, במקומות רבים בעולם, הספרים הדיגיטליים נמכרים יותר מספרים מודפסים. מדהים לחשוב שטאבלט אחד מסוגל להכיל את כל הספרים הנמצאים בספרייה עירונית ממוצעת...

למי שיקנה את הספר – מהו הערך המוסף שיקבל מהקורסים המעשיים שאתה מדריך ב - Muzik?
אני חושב שהמשפט "אין טוב ממראה עיניים" (ובמקרה של סאונד – גם ממשמע אוזניים) תופס גם כאן. כמו שרופא-מנתח לא ילמד לנתח אך ורק מקריאת ספרים, כך גם איש סאונד אינו יכול לצפות להתמקצע בתחום אך ורק מקריאת ספרי לימוד, טובים ככל שיהיו. קריאת הספר בהחלט תקדם את הקורא ותאפשר לו לשפר את איכות התוצרים שלו, אך יעילותה של קריאה בלבד, ללא תרגול ועבודה מודרכת, הינה מוגבלת.

מצד שני, ההיעזרות בספר תסייע גם למי שלומד סאונד במסגרת מסודרת: מניסיוני האישי, חומרי לימוד מוטמעים טוב בהרבה אצל תלמידים כאשר קיים חומר עיון אליו הם יכולים להתייחס לפני ואחרי השיעור. העובדה שתלמיד מסוגל לחזור על החומר הנלמד בכיתה, בשלווה, בביתו, עוזרת מאוד בהבנתו. כמובן שגם הכנה לשיעורים על-ידי קריאת החומר הנלמד בהם לפני השיעור, תעזור לתלמיד להבין, להפנים וליישם ביתר קלות את החומר הנלמד במהלך השיעור.

לקבלת ההנחה המיוחדת לתלמידי Muzik, אנא פנו ל- admin@soundz.co.il.
ספר הסאונד של אלון אדירי – חדשות מוזיקה