סדנת קומפוזיציה בנגינה (ליווי והדרכה לרסיטלים) א'-ד'  (8 נ
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    סדנת קומפוזיציה בנגינה (ליווי והדרכה לרסיטלים) א'-ד' (8 נ"ז)

סדנת קומפוזיציה בנגינה (ליווי והדרכה לרסיטלים) א'-ד' (8 נ"ז)

מטרת הסדנה: לפתח כישורי קומפוזיציה בנגינה; לספק תמיכה יצירתית ואמנותית לתלמידי נתיב נגן – יוצר בתהליך העבודה על 4 הרסיטלים שעליהם להלחין, לנגן ולהפיק במהלך שנים ב' ו- ג' ללימודיהם.
התנהלות הסדנה: השיעורים יתנהלו כסדנת כתיבה וביצוע לפי נושאים שיילמדו במהלך ארבעת הסמסטרים, במטרה להכין את התלמידים לקראת הרסיטלים (סולו, דואו, טריו ופרויקט גמר). המשימות יבוצעו בכיתה על ידי התלמידים ובמהלך השיעור יינתנו הנחיות ותיקונים מפורטים לגופו של עניין. תהליך הלימוד ילווה בהאזנה לדוגמאות מתחומים וסגנונות שונים במוזיקה המולחנת והמאולתרת, תוך דגש על פיתוח יצירה ייחודית מתוך נגינה חיה ועל פתרון המתח שבין מוזיקה כתובה למאולתרת.
סמסטר ראשון - רסיטל סולו: איכות הצליל והפקת גוונים מכלי הנגינה (שימוש באפקטים, מחשב וכו'). "רעש" כמרכיב קומפוזיטורי מהותי. כתיבה ופיתוח של מלודיות. בנייה ותכנון של נושא המהווה בסיס לאלתור. חשיבות המבנה והצורה בתכנון הפרויקט. היחס בין החומר הכתוב לחומר המאולתר. הקצב ושחרורו (אלתור וכתיבה לפי תכתיבים ריתמיים והחופש מהם). עקרונות הביצוע, נוכחות בימתית והעמדת מופע.
סמסטר שני - רסיטל דואו: מהות הקשב והיחסים בין ליווי וליד. אקטיביות מול פסיביות. כתיבה ובניה של הנחיות על נושא היצירה. מבנה קומפוזיטורי רחב, המכיל לפחות שני נושאים, המתקשרים ביניהם. מה כתוב ומה מאולתר? סימני ביצוע, פיתוח שפה אישית לניצוח תוך כדי נגינה. אלתור קולקטיבי. התחלה, אמצע וסוף.
סמסטר שלישי - רסיטל טריו: אמנות הנגינה והאלתור בשלישיה. כתיבה, הלחנה ותזמור של קומפוזיציות לשלושה נגנים כבסיס להתרחשות מאולתרת. בחירת רפרטואר מתוך החמרים שהצטברו במהלך הסמסטר. בחירתם של הכלים המבצעים והתאמתם לחמרים המוזיקליים. מחשבים ואלקטרוניקה ככלי נגינה מהותיים ובלתי נפרדים מתהליך היצירה. רב תחומיות - אפשרות לשילובים של וידיאו ארט, טקסט, תנועה וכו'). בניית מופע כיחידה אמנותית שלמה המורכבת מקטעים,שכל אחד מהם עומד בזכות עצמו. הפסיכולוגיה והפילוסופיה של ניהול הרכב - יחסי אנוש, איך לממש ולהוציא מנגנים את מיטבם בביצוע הפרויקט.
סמסטר רביעי - רסיטל הגמר: רסיטל הגמר בנתיב נגן – יוצר מהווה את נקודת השיא בתהליך הלימודי. זה הזמן והמקום ליישם את כל שנלמד במהלך המסלול. זוהי "תעודת הבגרות" האמנותית. במהלך הסמסטר ירוכז המאמץ בהכנה, בניה והפקה של המופע לקראת ביצועו בפועל. הרסיטל הוא מופע מלא מול קהל, שיצולם ויוקלט.   
תוצרי הסדנה: מופע של כ- 15 דקות בתום כל אחד משלושת הסמסטרים הראשונים; מופע מלא בסיום הסמסטר הרביעי.
תנאי הקבלה: מיומנויות נגינה ב, אלתור ב, לימוד במקביל של נגינה מקריאה.   

מורה / מנחה:


ניתן להירשם ישירות אל הקורס עצמו, בכפוף לעמידה בתנאי הקבלה אליו, או להשתתף בו כחלק ממסלולי הלימוד הבאים:

היקף
נושאים