לונא ואהוד בנאי – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    לונא ואהוד בנאי

לונא ואהוד בנאי

  את לונא אבו-נסאר כנראה שכבר אין צורך להציג. אלבום הבכורה שלה, שנוצר והופק במסגרת פרויקט הגמר שלה ב- Muzik, זכה לשבחים רבים בשנה האחרונה; בין היתר זכה האלבום בפרס אקו"ם ונבחר ע"י עיתון הארץ כאחד מ- 10 האלבומים הטובים של שנת 2014. לתגובות דומות זוכה גם ההופעה שלה, המבוססת על תכני האלבום. בהופעה הקרובה, שתיערך ב- 22.10 באוזן בר, עומדת להגיע תוספת מעניינת: לונא תארח בה את את אהוד בנאי.

ניצלנו את האירוע המרגש כדי לתפוס את לונא שיחה.

כיוצרת שזהו האלבום הראשון שלה, איך הרגשת עם התגובות לו?

שמחתי. האלבום התקבל טוב וזכה למחמאות. עשינו אותו כפרויקט בית ספרי ולא ידענו איך זה יתקבל מחוץ לבית ספר. השמחה וההתרגשות היו גם מעורבים בתחושה מוזרה, בגלל שהכל היה חדש. למשל, כששמעתי שיר שלנו ברדיו. ברור שזה מרגש, אבל גם חשוף ומוזר, לשמוע ולראות את עצמך פתאום מבחוץ.

ספרי לנו על תהליך היצירה שלך.

בדרך כלל השירים שלי מתחילים מלחנים ושברי משפטים, שיוצאים ברגע מסויים של רגש או מחשבה. לפעמים מאיזו אווירה שנוצרת במחשב. אין נוסחה. מכאן כל שיר או קטע עוברים דרך משלהם. מה שכן, היצירה עצמה משתלבת עם ההפקה, שהיא בפני עצמה מקור השראה עבורי. באלבום הראשון ההפקה התבססה בעיקר על גיטרה קלאסית, לא רק במובן של כלי נגינה אלא גם כסוג של סינתיסייזר ומקור סאונד. ההחלטה השפיעה מאוד על השירים ועל תהליך ההתהוות שלהם. אם הייתי עושה אלבום היום, סביר להניח שזה היה שואב השראה ממקום אחר. היצירה שלי אמורה לנוע ולהתחדש כל הזמן כמו שאנחנו משתנים.

היית מגדירה את עצמך כזמרת - יוצרת או כיוצרת - זמרת?

מבחינתי כל זמרת ששותפה ומעורבת ביצירה, להבדיל מזמרת שמבצעת חומרים בדיוק כמו שאומרים לה, היא זמרת-יוצרת, גם אם היא לא כתבה תו או מילה. אבל יש זמרות שיוצרות אינפוט משלהם עד לרמה של לבחור עם מי לעבוד, עם איזה נגנים או מפיק, כי הן רוצות כיוון ספיציפי בהפקה והן מכוונות את תהליך היצירה ומעורבות בו. מבחינתי הן גם יוצרות. זה נוגד את התפיסה המקובלת, אבל ככה אני רואה את זה. דוגמאות מעולם הפופ הן מדונה ובריטני ספירס שהרבה לא יודעים עד כמה היא מעורבת מאחורי הקלעים.
אני אישית רואה את עצמי קודם כל כיוצרת. אני יוצרת חומרים שאותם אני שרה. בשירה חשוב לי יותר להביע נכון רגש או סיפור מאשר דיקציה או ביצוע מרשים. מהמקום הזה בחרתי גם את השיר "ממשיך לנסוע", שהפקתי לאלבום המחווה לאהוד בנאי והפליטים, שעשינו ב-Muzik, להבדיל מהאלבום שלי, בו דרור ורועי, חבריי ללימודים, הוגדרו כמפיקים. כזמרת אני אוהבת לעבוד עם מפיק: מישהו שישמע את הדברים שאני לא שומעת בעצמי, שיאתגר אותי.  

...ואגב אהוד בנאי - מה יקרה במופע הקרוב?     

נעשה כמה שירים ביחד בליווי הנגנים שאני מופיעה איתם תמיד - דרור רותם (שהיה שותף להפקת האלבום ועיבודו) והפרקשניסט סתיו ליפיץ.    

איך את רואה את השותפות שלך בהרכב 'סיסטם עאלי', שבו חברים גם 4 בוגרים נוספים של Muzik?

זו עוד צורת ביטוי. זו אנרגיה עצומה, תשעה אנשים על הבמה או בחדר. כשהצטרפתי להרכב היו כבר חומרים קיימים שבתוכם השתלבתי. היום אנחנו עובדים על חומרים חדשים, ואני כמו שאר חברי הלהקה מנסה לתרום ולהביא רעיונות. יותר בכיוון המוזיקלי ובתקווה גם הטקסטואלי. בהרכב, כל אחד שם דגש על דברים שונים ומביא רעיונות. וכל הרעיונות וכל הכיוונים צריכים להשתלב בסופו של דבר ליצירה אחת.
 
לאחרונה הקימה סיסטם עאלי "מעבדת תרבות" בבת ים, בה אתם עוסקים גם בעבודה עם בני נוער. מה קורה שם? 


בית סיסטם עאלי קיים כבר שלוש שנים. המקום מהווה לנו בית לפעילות האמנותית שלנו בנוסף לפעילות החינוכית. השנה הגשנו יחד עם Muzik ועמותת מקור את מועמדותנו להפעלת מעבדת תרבות מוזיקלית בבת-ים, קבלנו תמיכה מבורכת ממפעל הפיס. הדבר נתן לנו מקום להרחבת הפעילות האמנותית והחינוכית שלנו. בנוסף לחדר החזרות / הקלטות הקיים אנחנו הולכים לבנות אולם הופעות וחדר לסדנאות. השאיפה של מעבדת התרבות שלנו היא להוות במה ליצירה מוזיקלית פורצת דרך שמחוברת ומחויבת לקהילות שמתוכן ועבורן היא פועלת. המעבדה אמורה להוות בסיס צמיחה לקהילת יוצרים רב-לשונית ורבגונית, שתפעל מתוך תקשורת והקשבה, כבוד וסובלנות לאחר ומעורבות בקהילה.
 
לסיום, המלצה מוזיקלית? משהו שאת שומעת בחודשים האחרונים? 


בחודש האחרון מתנגן אצלי אלבום אהוב מהעבר, The Empyrean (2009) של John Frusciante ועוד כל מיני שירים שאין ביניהם ממש קשר. מה שכן בולט בזמן האחרון זה הרבה מוזיקת היפ הופ.

לונא ואהוד בנאי – חדשות מוזיקה