חדש ב -Muzik : אורי וינוקור – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    חדש ב -Muzik : אורי וינוקור

חדש ב -Muzik : אורי וינוקור

  חבר חדש בסגל מורי Muzik: המפיק והמוזיקאי הנהדר אורי וינוקור מצטרף כמדריך הקורס 'הפקה מוזיקלית מעשית'. אורי הפיק את שלושת האלבומים הבינלאומיים המצליחים של אסף אבידן והמוגו'ס,עובד כמעבד ומפיק עם מיקה קרני, שלומי שבן, אורן לביא, הגרובטרון (ועוד רבים) וגם הקליט ומיקסס עבור אבישי כהן, עומר אביטל, Third World Love, Umlala ואחרים. לצד כל זאת וינוקור הוא אחד ממקימי ההרכב המדהים קולולוש, איתו הוא מופיע ברחבי העולם .

עם כל הנסיון העשיר הזה, כבר בגיל 30, וינוקור מגיע להעניק מהידע ומ"חכמת האולפן" שלו לתלמידי Muzik.

אורי, מה מתוכנן לפרויקט ההפקה אותו תנחה?

"פרויקט ההפקה בנוי למעשה כמו תהליך הפקה מלא שאני עושה עם אמנים שאני עובד איתם באופן מקצועי באולפן. בסמסטר הראשון בחרתי שיר אחד שנכתב על ידי תלמיד בכיתה, ואנחנו למעשה עוברים עם השיר הזה שלב אחרי שלב, תהליך מלא של הפקה, החל מסקיצה - עיבוד ועד להקלטה - עריכה ומיקס. אני מנחה את תהליך העבודה אבל כל התלמידים לוקחים חלק פעיל בעבודה על השיר, כשהרעיון פה הוא להדגים שיטות וגישות להפקה של שיר.

בסמסטר השני אני אבחר להקה צעירה ופעילה והכיתה תעבוד עם הלהקה על הפקה של אלבום מלא, כאשר כל תלמיד מפיק שיר אחד באלבום, בעזרת הכלים שהוא/היא למדו בסמסטר הראשון".

האם ניתן בכלל "ללמד" להיות מפיק מוזיקלי? האם זהו לא פועל יוצא של מגוון כישורים שונים שמתחברים להם יחד, או שניתן באמת ללמד זאת באופן מכוון ו"פדגוגי"?
-
"זה אכן מקצוע שקשה מאוד ללמד ורוב המפיקים הם אנשים ששילבו למעשה כל מיני כישורים שלמדו לחוד. אני באמת מאמין פה בכוחו של הנסיון ובדיוק בגלל זה הקורס שלי בנוי בצורה כזו - כל תלמיד צריך למצוא את הדרך שלו להפיק. באמנות כמו באמנות אין שיטה אחת, אין דרך אחת - יש רק רגש והליכה אחרי הלב".

ומה משתמע בעצם מהמילה "מעשית"? כיצד הקורס איתך שונה בכך שלא מדובר בהפקה מוזיקלית "כללית"?

"מכיוון שהפקה הוא תחום שקשה ללמד שלא בצורה מעשית, מכיוון שכל שיר וכל אמן דורש טיפול שונה ומסויים, לכן מה שאפשר ללמד למעשה זו גישה, דרך חשיבה, כיצד בפועל להתנהל ולעבוד עם אמן על המוזיקה שלו. אני הכי מאמין בתורת ה"hands on" - אני יודע שככה אני למדתי הכי הרבה. לכן אני מפציר בתלמידים שלי לקחת חלק בעבודה, לתת דעה וכו".

מה אתה מצפה מהתלמידים שיקחו חלק בפרויקט ומה התוצאה הסופית לה אתה מצפה?

"אני מצפה מהתלמידים קודם כל לתשוקה גדולה למוזיקה ויצירה ורצון להתפתח ולגדול. אני מקווה שהתלמידים שלי יצברו ידע ובטחון לצאת לעולם המוזיקה שמחוץ לבית ספר ותעוזה לעבוד עם אמנים ויוצרים אחרים. כמו כן אני מצפה לשני אלבומים מצויינים, לשתי להקות שתבחרנה להשתתף בסמסטר השני".

אילו כלים וידע אתה חושב שניתן לרכוש בפרויקט לימודי שכזה?

"אחד הכלים החשובים מבחינתי הוא יחסי אנוש - איך לעבוד בתור מפיק חיצוני מול אמן או יוצר על היצירה שלו. מדובר בכלים שהם במובן מסוים מאוד פילוסופיים ואמורפים אפילו. ברמה הטכנית יותר - עבודה ראשונית מול שיר כתוב; טיפול במבנה והגשה; עיבוד של השיר לכלים ותפקידים; עבודה מול נגנים חיים; עיצוב סאונד (פחות ברמה הטכנית ויותר ברמה היצירתית); כיצד לנהל פרויקט; כיצד להביא אל המציאות את הרעיונות ההפקתיים הקיימים בראש".

מכיוון שמרבית הרזומה שלך נסוב סביב הרכבים באנגלית/אינסטרומנטלים, האם העבודה מול טקסטים בעברית היא שונה מבחינתך?

"האמת שלאחרונה אני מפיק הרבה אלבומים בעברית (החדש של מיקה קרני , החדש של תומר והבשורה). אני חושב שהשפה היא לא העניין - העניין הוא האם השיר טוב. אני אשמח להפיק שיר טוב בגרוזינית לצורך העניין. אני משתדל לעבוד עם אמנים שאני אוהב את היצירה והכתיבה שלהם, השפה היא לא קריטריון לכך".

עוד פניני חכמה תוכלו לשמוע (ולראות) בוידאו שצולם בסדנת האמן הנהדרת עם וינוקור לפני כחודשיים. שלל דוגמאות מפרויקטים טריים עם אורן לביא ומיקה קרני ובכלל רעיונות הפקתיים לרוב:
סדנת אמן עם אורי וינוקור

באתר של ויניקור תוכלו למצוא עוד מידע על הפעילות הרבה שלו:
www.oriwinokur.com

להצצה אל מאחורי הקלעים של הפקת הקאוור לבוב דילן עבור ארגון 'אמנסטי' בביצוע אורן לביא:
www.youtube.com  

לקבל קצת תחושה של האווירה ששררה באולפן בעת העבודה של ויניקור עם אסף אבידן והמוג'וס:
Recording "Fourth Time Around" | Oren Lavie
Asaf Avidan & the Mojos new album promo - "Through the Gale"
 
חדש ב -Muzik : אורי וינוקור – חדשות מוזיקה