חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    "המפיקים" בעבודה

"המפיקים" בעבודה

  לפני כחודש החלה ב - Muzik סדרת סדנאות האמן הייחודית, "המפיקים", בה מתארחים 8 מן המפיקים המוזיקליים הבולטים בישראל ומשתפים את הקהל בשיטות עבודתם. במחציתה של הסדרה תפסנו את דנה קסלר, מנחת הסדנאות, עיתונאית ומוזיקאית.

דנה, מהן התובנות שהצטברו אצלך עד כה?

הדבר המעניין בסדרת המפיקים היא העובדה שמפיק מוזיקלי הוא תפקיד מאוד נזיל, שמהותו לא מוגדרת מראש. עם זה גם פתחתי את המפגש הראשון. כל מפיק יוצק תוכן ומשמעות לתפקיד הזה, על פי אמונתו, וגם על פי האמנים איתם הוא עובד. גיל סמטנה, למשל, שם דגש מיוחד על כתיבת השיר, והוא נוהג לעבוד עם האמנים אותם הוא מפיק על הכתיבה. תומר אדם לנצינגר מתמקד במתן אופי לפרויקט, וחשובים לו מאוד הסאונדים שיוצרים צבע מסוים או שמהווים טריגרים אמוציונליים לדברים שכבר שמענו בעבר. ואילו לג'וני הקטן חשובים דברים כמו חדשנות ודיוק בהפקה ובמיקס.
במפגשים עצמם נולדים המון דברים לא מתוכננים. השיחה - בין המפיק לביני ובין המפיק לקהל - מקבלת חיים משל עצמה, וזורמת באופן ספונטני למקומות לא מתוכננים. הקהל שיושב בסדנאות מדהים. הוא שואל שאלות ומכוון את המפיק למקומות שמעניינים אותו, ואני חושבת שזה מצוין.

גם את עצמך, כיוצרת, למדת ולקחת מהסדנאות דברים חדשים?

לקחתי המון. גיל סמטנה חידד הרבה דברים מעניינים. לגמרי הסכמתי איתו כשהוא דיבר בשבח הרפטטיביות. לעומת זאת, לא הסכמתי איתו בכלל כשהוא דיבר בגנות המונוטוניות. ועצם המחשבה על זה חידדה לי בראש עקרונות שאני מאמינה בהם כשאני עובדת על מוזיקה.
הוא דיבר על הרבה דברים שאנחנו עושים באופן אינטואיטיבי כשאנחנו כותבים שיר, ופירק את זה לגורמים, תוך נסיון לנסח כללים לכתיבת שיר פופ, תוך הבנה שכל חוק נועד לזה שישברו אותו. הוא עשה לי המון סדר בראש.
מתומר אדם לנצינגר למדתי באיזה מקום אנחנו חיים. מוזיקלית אני פועלת בשוליים, כך ששאלות על מה הרדיו הישראלי או המיינסטרים הישראלי מוכן לקבל או לא, אף פעם לא עולות אצלי. היה מאוד מעניין לראות איך הוא משלב השפעות שהן לא מכאן בקונטקסט של מיינסטרים ישראלי.
וג'וני מילא אותי השראה. הלהט, הרצינות והפרפקציוניזם שלו בעבודה אלה דברים שכולם צריכים ללמוד מהם, לא משנה באיזה מוזיקה הם עוסקים.
אני בטוחה שכל אחד לקח משהו אחר מכל מפגש. ואני מצפה בכליון עיניים למפגשים הבאים, שמן הסתם יהיו מאוד שונים מאלה שכבר היו.