אוהד והצלקות  – חדשות מוזיקה
חפש
מלאו פרטים
וניצור איתכם קשר בהקדם
שלח
הצטרפו אלינו
 width=

 
עמוד הבית    חדשות    אוהד והצלקות

אוהד והצלקות

  אוהד שחר, בוגר Muzik, נולד עם מחלה נדירה שמשפיעה על כל רגע ורגע בחייו. למרות זאת ואולי דווקא בגלל, הוא גדל להיות אחד המוזיקאים המעניינים והמיוחדים ביותר שיש לנו היום בזירה. "אוהד והצלקות", הרכבו הנהדר, משחרר בימים אלו אלבום בכורה לאחר קמפיין הד סטארט מצליח, ועומדים לפני הופעת השקה בבארבי. הזמנו את אוהד לשיחה צפופה על מוזיקה ועל החיים, התוצאה לפניכם.


אז בוא נתחיל מההתחלה, ספר לנו קצת על המחלה ממנה אתה סובל, ואיך היא משפיעה על חייך.
"למה ישר סובל?" אוהד עונה בחצי חיוך "המחלה שלי נקראת ציסטינוזיס והיא משותפת רק לי ולעוד 1500 חולים ברחבי העולם. למעשה אם תרצו, אפשר להגיד שיש יותר סיכוי לזכות בלוטו מאשר לזכות במחלה. ציסטינוזיס מגיעה במספר דרגות כאשר הרמה שלי שהיא הנדירה ביותר גורמת לבעיות בכליות, בעיניים, בשרירים ועוד כל מיני דברים. ביום יום זה מתבטא בעיקר בסינוור (מה שגורם לי ללכת רוב הזמן עם משקפי שמש), בחולשת שרירים (מה שגורם לעייפות די מהירה במאמץ פיזי) ובבעיות בכליות (מה שגרם לי לעבור השתלת כליה בגיל 19)."


נשמע לא פשוט בכלל. ובתוך כל זה, איך הגעת להתעסק במוזיקה? מתי זה התחיל ואיפה?
"מגיל אפס אהבתי מוזיקה ואני בא מבית מוזיקלי, אבא שלי ניגן בעבר במנדולינה ובגיטרה ואמא שלי פעם הצליחה למחוא כפיים בקצב" אוהד מגניב לנו עוד חיוך, וממשיך ברצינות. "האמת שמעולם לא חשבתי להתעסק בזה. מגיל צעיר אבא שלי ניסה לשכנע אותי לנגן בגיטרה כי זה כלי שטוב באירועים חברתיים, אבל אני רציתי רק תופים." אחרי כמה שנים עקשנותו עמדה לו ובגיל 16 אביו נכנע ואוהד התחיל ללמוד תופים אצל האיש ש"אשם" בהיותו מוזיקאי - אורן ג'ורנו. "השיעורים של אורן התחילו כשיעורי תופים אך לאט לאט עברו לכתיבה ונגינה ואילתור. בעצם במקום לצאת מתופף יצאתי משם יוצר."
"כמו שבודאי אפשר לנחש, חלק גדול מהחיים שלי העברתי בטיפולים רפואיים מה שעזר מאוד לעניין הצלקות הפיזיות שמצויות על גופי." אוהד חושף את הסיפור שמאחורי שם ההרכב.  "במהלך אחת החזרות הראשונות שהתרחשו בקיץ לפני שנתיים היה לי כל כך חם שנאלצתי להוריד חולצה וג'ינס ובעצם נשארתי די חשוף. באותה עת חיפשנו שם ללהקה והגיטריסט שלנו, עידו בר-אור, הציע חצי בצחוק שנקרא לעצמנו "אוהד והצלקות" .השם נבחר כשם זמני שהמשיך איתנו עד עצם היום הזה. במהלך הזמן חיפשנו לו כל מיני משמעויות עמוקות כמו צלקות נפשיות וקשיים אבל למעשה זה שם טכני לחלוטין וחסר כל עומק."


אז כמו שאנחנו רואים, המחלה שלך מתכתבת עם היצירה שלך. אנחנו רואים את זה בטקסטים שלך, ובשם הלהקה. ספר לנו קצת על היחסים המורכבים שלך עם המחלה, אתה חי איתה בשלום ומקבל אותה, או מתפלמס איתה בשירים שאתה כותב?
"לכל יוצר יש את הטריגר כתיבה שלו, ואצלי באופן די טבעי המחלה ידעה לתפוס את המקום שלה. בעבר פחדתי ממנה ורציתי רק שתלך כבר. לאט לאט עם השנים הבנתי שגם ברע ביותר אפשר למצוא תועלת. החלטתי לפתח איתה שיחה, להציג לה את הרגשות שלי כלפיה ולהשתמש בה כחלק אינטגרלי מהחיים. היום אני חי איתה כמעט בשלום, מלבד הפעמים שאני והיא לא חברים ולרוב במקרים האלה יוצאים השירים הכי טובים."


אתה חושב שלולא המחלה, גם היינו יושבים ומנהלים את הראיון הזה היום? האם עדיין מוצא את דרכך למוזיקה?
"המחלה הוליכה אותי למקום הזה אך אני מאמין שגם בלעדיה הייתי מוצא שביל אחר למוזיקה. אני חושב שבלעדיה כנראה הייתי מוזיקאי קצת יותר שבלוני וקצת פחות אמיץ. אחד היתרונות במחלה שמרחפת מעלייך, היא האומץ להחשף, לנסות, והסקרנות שתמיד גורמת לך לנסות דברים חדשים. זו אחת הסיבות שאני אוהב לשתף פעולה עם מוזיקאים מגוונים ואומנים מכל הקצוות של האומנות."
אוהד התגלגל אלינו די במקרה, כך מסתבר. "האמת שהגעתי למיוזיק בדרך נורא ראנדומלית. הייתי בדיוק בארצות הברית שבוע לפני הניתוח של ההשתלה וחשבתי לעצמי שאם אחזור לארץ ולא אתחיל ללמוד מיד אני אשתגע. התחלתי לחפש איזה נושא לימודים הכי מעניין אותי והגעתי למסקנה שאני רוצה ללמוד הפקה וסאונד. כתבתי בגוגל ואחת התוצאות הייתה מיוזיק. שלחתי מייל וענו לי די מהר קבעתי ראיון לשבוע אחרי החזרה שלי ומשם הכל התגלגל."
דווקא מאותה מקריות שהובילה את אוהד ל-Muzik יצאו השפעות מוזיקליות חזקות שהשפיעו על דרכו כיום. "חלק גדול מההתקדמות שלי והביטחון שלי במוזיקה הגיע בעקבות מיוזיק. עליתי על במה, השמעתי חומרים שלי, קיבלתי ביקורות טובות ופחות טובות, ולאורך כל הדרך גם התלמידים וגם צוות ההוראה נתנו לי תחושה שזה לחלוטין המקום בשבילי. למרות לשהגעתי ללימודי סאונד והפקה, לקחתי גם קורס כתיבה וקורס נגינה, ושניהם שדרגו לי את הלימודים בצורה מדהימה. לפעמים דווקא הדברים שלא תכננת לוקחים אותך למקומות שאתה הכי צריך להגיע אליהם."


אתם אחרי קמפיין הדסטארט מצליח מאד, שניה לפני השקת אלבום והופעה בבארבי, ספר לנו על ההרגשה.
"כשחברים שואלים אותי את השאלה הזאת, אני מקפיד להגיד שאני בכלל לא בפאניקה טוטאלית ושהכל באיזי. שזה בעצם מראה על פאניקה טוטאלית ושהכל..באיזי. אוהד מדבר על מקום הבמה בחייו. "זאת ההרגשה הכי מוזרה בעולם לחשוב שתכף תעלה על הבמה ותציג את עצמך לקהל. מבחינתי זה כמו לצאת לרחוב ולהתפשט. זה מרגש, זה מפחיד, זה משמח, זה מפחיד, זה אדרנלין, וזה מפחיד. אבל עברתי כבר דברים מפחידים בחיי, אני בטוח שיהיה משוגע לגמרי ושאני אהיה בהיי חצי שנה אחר כך."


אז לסיכום, מה הצעד הבא?
"יש המון צעדים הבאים, הראש שלי מתפוצץ מרעיונות. יש לי את האלבום השני שחציו כבר כתוב ומולחן, יש לי עוד 5 פרויקטים מוזיקלים בקנה, אני מתחיל לכתוב וליצור עם אומנים שלא כל כך קשורים לעולם המוזיקה, אני מתחיל הפקה של היפ-הופ מאוד מעניינת בקרוב. בקיצור, אפשר לומר שזו רק עוד אבן דרך בבניין שהתחלתי לבנות ביום שהחלטתי להיות מוזיקאי."
 
 

אוהד והצלקות  – חדשות מוזיקה